Girish Akolkar

GIRISH AKOLKAR

9870988888

Download DoWhistle App

 

Download DoWhistle Partner App from Google Playstore

 

Data Analytics 40 - Award Recipients

National Film Award For Best Feature Film
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1953 (1st): Shyamchi Aai: Marathi: Pralhad Keshav Atre: Pralhad Keshav Atre
1954 (2nd): Mirza Ghalib: Hindi: Sohrab Modi: Sohrab Modi
1955 (3rd): Pather Panchali: Bengali: Government Of West Bengal: Satyajit Ray
1956 (4th): Kabuliwala: Bengali: Charuchitra: Tapan Sinha
1957 (5th): Do Aankhen Barah Haath: Hindi: V. Shantaram: V. Shantaram
1958 (6th): Sagar Sangamey: Bengali: De Luxe Film Distributors: Debaki Bose
1959 (7th): Apur Sansar: Bengali: Satyajit Ray Productions: Satyajit Ray
1960 (8th): Anuradha: Hindi:, Hrishikesh Mukherjee, L. B. Thakur: Hrishikesh Mukherjee
1961 (9th): Bhagini Nivedita: Bengali: Aurora Film Corporation: Bijoy Bose
1962 (10th): Dada Thakur: Bengali: Shyamlal Jalan: Sudhir Mukherjee
1963 (11th): Shehar Aur Sapna: Hindi: Naya Sansar: Khwaja Ahmad Abbas
1964 (12th): Charulata: Bengali: R. D. Bansal: Satyajit Ray
1965 (13th): Chemmeen: Malayalam: Babu Ismail Settu: Ramu Kariat
1966 (14th): Teesri Kasam: Hindi: Shailendra: Basu Bhattacharya
1967 (15th): Hatey Bazarey: Bengali: Asim Dutta: Tapan Sinha
1968 (16th): Goopy Gyne Bagha Byne: Bengali:, Nepal Dutta, Asim Dutta: Satyajit Ray
1969 (17th): Bhuvan Shome: Hindi: Mrinal Sen Productions: Mrinal Sen
1970 (18th): Samskara: Kannada: Pattabhirama Reddy: Pattabhirama Reddy
1971 (19th): Seemabaddha: Bengali:, Bharat Shamsher, Jang Bahadur Rana: Satyajit Ray
1972 (20th): Swayamvaram: Malayalam: Adoor Gopalakrishnan: Adoor Gopalakrishnan
1973 (21st): Nirmalyam[A]: Malayalam: M. T. Vasudevan Nair: M. T. Vasudevan Nair
1974 (22nd): Chorus[B]: Bengali: Mrinal Sen Productions: Mrinal Sen
1975 (23rd): Chomana Dudi: Kannada: Praja Films: B. V. Karanth
1976 (24th): Mrigayaa: Hindi: Uday Bhaskar International: Mrinal Sen
1977 (25th): Ghatashraddha: Kannada: Sadanand Suvarna: Girish Kasaravalli
1979 (27th): Shodh: Hindi: Sitakant Misra: Biplab Roy Choudhary
1980 (28th): Akaler Shandhaney: Bengali: D. K. Films: Mrinal Sen
1981 (29th): Dakhal: Bengali: West Bengal Film Industry: Gautam Ghose
1982 (30th): Chokh: Bengali:, Department Of Information, Cultural Affairs India, Government Of West Bengal: Utpalendu Chakrabarty
1983 (31st): Adi Shankaracharya: Sanskrit: NFDC: G. V. Iyer
1984 (32nd): Damul: Hindi: Prakash Jha Productions: Prakash Jha
1985 (33rd): Chidambaram: Malayalam: G. Aravindan: G. Aravindan
1986 (34th): Tabarana Kathe: Kannada: Girish Kasaravalli: Girish Kasaravalli
1987 (35th): Halodhia Choraye Baodhan Khai: Assamese:, Sailadhar Baruah, Jahnu Barua: Jahnu Barua
1988 (36th): Piravi: Malayalam: Film Folks: Shaji N. Karun
1989 (37th): Bagh Bahadur: Bengali: Buddhadeb Dasgupta: Buddhadeb Dasgupta
1990 (38th): Marupakkam: Tamil: NFDC: K. S. Sethumadhavan
1991 (39th): Agantuk: Bengali: NFDC: Satyajit Ray
1992 (40th): Bhagwat Gita: Sanskrit: T. Subbarami Reddy: G. V. Iyer
1993 (41st): Charachar: Bengali:, Gita Gope, Shankar Gope: Buddhadeb Dasgupta
1994 (42nd): Unishe April: Bengali: Rituparno Ghosh: Rituparno Ghosh
1995 (43rd): Kathapurushan: Malayalam: Adoor Gopalakrishnan: Adoor Gopalakrishnan
1996 (44th): Lal Darja: Bengali:, Chitrani Lahiri, Dulal Roy: Buddhadeb Dasgupta
1997 (45th): Thaayi Saheba: Kannada: Jayamala: Girish Kasaravalli
1998 (46th): Samar: Hindi:, Shyam Benegal, Sahyadri Films, NFDC: Shyam Benegal
1999 (47th): Vanaprastham: Malayalam: Pranavam Arts: Shaji N. Karun
2000 (48th): Shantham: Malayalam: P. V. Gangadharan: Jayaraj
2001 (49th): Dweepa: Kannada: Soundarya: Girish Kasaravalli
2002 (50th): Mondo Meyer Upakhyan: Bengali: Arya Bhattacharya: Buddhadeb Dasgupta
2003 (51st): Shwaas: Marathi: Arun Nalawade: Sandeep Sawant
2004 (52nd): Page 3: Hindi: Bobby Pushkarna: Madhur Bhandarkar
2005 (53rd): Kaalpurush: Bengali: Jhamu Sughand: Buddhadeb Dasgupta
2006 (54th): Pulijanmam: Malayalam: M. G. Vijay: Priyanandanan
2007 (55th): Kanchivaram: Tamil: Percept Picture Company: Priyadarshan
2008 (56th): Antaheen: Bengali: Screenplay Films: Aniruddha Roy Chowdhury
2009 (57th): Kutty Srank: Malayalam: Reliance Big Pictures: Shaji N. Karun
2010 (58th): Adaminte Makan Abu: Malayalam:, Salim Ahamed, Ashraf Bedi: Salim Ahamed
2011 (59th): Deool: Marathi: Abhijeet Gholap: Umesh Vinayak Kulkarni: Byari: Beary: Altaaf Hussain: Suveeran
2012 (60th): Paan Singh Tomar: Hindi: UTV Software Communications: Tigmanshu Dhulia
2013 (61st): Ship Of Theseus:, English, Hindi: Recyclewala Films Pvt. Ltd.: Anand Gandhi
2014 (62nd): Court:, Marathi, Hindi, Gujarati, English: Zoo Entertainment Pvt. Ltd.: Chaitanya Tamhane
2015 (63rd): Baahubali: The Beginning: Telugu:, Shobu Yarlagadda, Arka Media Works (P) LTD.: S. S. Rajamouli
2016 (64th): Kaasav: Marathi:, Sumitra Bhave, Sunil Sukthankar, Mohan Agashe:, Sumitra Bhave, Sunil Sukthankar
2017 (65th): Village Rockstars: Assamese: Rima Das: Rima Das
2018 (66th): Hellaro: Gujarati: Saarthi Productions LLP: Abhishek Shah
National Film Award For Best Direction
Year: Recipient: Film: Language
1967 (15th): Satyajit Ray: Chiriyakhana: Bengali
1968 (16th): Satyajit Ray: Goopy Gyne Bagha Byne: Bengali
1969 (17th): Mrinal Sen: Bhuvan Shome: Hindi
1970 (18th): Satyajit Ray: Pratidwandi: Bengali
1971 (19th): B. V. Karanth: Vamsha Vriksha: Kannada: Girish Karnad
1972 (20th): Adoor Gopalakrishnan: Swayamvaram: Malayalam
1973 (21st): Mani Kaul: Duvidha: Hindi
1974 (22nd): Satyajit Ray: Sonar Kella: Bengali
1975 (23rd): Satyajit Ray: Jana Aranya: Bengali
1976 (24th): P. Lankesh: Pallavi: Kannada
1977 (25th): G. Aravindan: Kanchana Sita: Malayalam
1978 (26th): G. Aravindan: Thampu: Malayalam
1979 (27th): Mrinal Sen: Ek Din Pratidin: Bengali
1980 (28th): Mrinal Sen: Akaler Shandhaney: Bengali
1981 (29th): Aparna Sen: 36 Chowringhee Lane: English
1982 (30th): Utpalendu Chakrabarty: Chokh: Bengali
1983 (31st): Mrinal Sen: Khandhar: Hindi
1984 (32nd): Adoor Gopalakrishnan: Mukhamukham: Malayalam
1985 (33rd): Shyam Benegal: Trikal: Hindi
1986 (34th): G. Aravindan: Oridathu: Malayalam
1987 (35th): Adoor Gopalakrishnan: Anantaram: Malayalam
1988 (36th): Shaji N. Karun: Piravi: Malayalam
1989 (37th): Adoor Gopalakrishnan: Mathilukal: Malayalam
1990 (38th): Tapan Sinha: Ek Doctor Ki Maut: Hindi
1991 (39th): Satyajit Ray: Agantuk: Bengali
1992 (40th): Goutom Ghosh: Padma Nadir Majhi: Bengali
1993 (41st): T. V. Chandran: Ponthan Mada: Malayalam
1994 (42nd): Jahnu Barua: Xagoroloi Bohudoor: Assamese
1995 (43rd): Saeed Akhtar Mirza: Naseem: Hindi
1996 (44th): Agathiyan: Kadhal Kottai: Tamil
1997 (45th): Jayaraj: Kaliyattam: Malayalam
1998 (46th): Rajeevnath: Janani: Malayalam
1999 (47th): Buddhadeb Dasgupta: Uttara: Bengali
2000 (48th): Rituparno Ghosh: Utsab: Bengali
2001 (49th): B. Lenin: Ooruku Nooruper: Tamil
2002 (50th): Aparna Sen: Mr. And Mrs. Iyer: English
2003 (51st): Goutom Ghosh: Abar Aranye: Bengali
2004 (52nd): Buddhadeb Dasgupta: Swapner Din: Bengali
2005 (53rd): Rahul Dholakia: Parzania: English
2006 (54th): Madhur Bhandarkar: Traffic Signal: Hindi
2007 (55th): Adoor Gopalakrishnan: Naalu Pennungal: Malayalam
2008 (56th): Bala: Naan Kadavul: Tamil
2009 (57th): Rituparno Ghosh: Abohoman: Bengali
2010 (58th): Vetrimaaran: Aadukalam: Tamil
2011 (59th): Gurvinder Singh: Anhe Ghore Da Daan: Punjabi
2012 (60th): Shivaji Lotan Patil: Dhag: Marathi
2013 (61st): Hansal Mehta: Shahid: Hindi
2014 (62nd): Srijit Mukherji: Chotushkone: Bengali
2015 (63rd): Sanjay Leela Bhansali: Bajirao Mastani: Hindi
2016 (64th): Rajesh Mapuskar: Ventilator: Marathi
2017 (65th): Jayaraj: Bhayanakam: Malayalam
2018 (66th): Aditya Dhar: Uri: The Surgical Strike: Hindi
National Film Award For Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1974 (22nd): Kora Kagaz[A]: Hindi: Sanat Kothari For Shreeji Films: Anil Ganguly
1975 (23rd): Tapasya: Hindi: Rajshri Productions: Anil Ganguly
1977 (25th): Swami: Hindi: Jaya Charavarthy: Basu Chatterjee
1978 (26th): Ganadevata: Bengali: Department Of Information And Cultural Affairs, Government Of West Bengal: Tarun Majumdar
1979 (27th): Sankarabharanam: Telugu: Edida Nageswara Rao: Kasinadhuni Viswanath
1984 (32nd): Koni: Bengali: Government Of West Bengal: Saroj Dey
1986 (34th): Samsaram Adhu Minsaram: Tamil: AVM Productions: Visu
1987 (35th): Pushpaka Vimana: Silent Film: Singeetam Srinivasa Rao, Shringar Nagaraj: Singeetam Srinivasa Rao
1988 (36th): Qayamat Se Qayamat Tak: Hindi: Nasir Hussain Films: Mansoor Khan
1989 (37th): Chandni: Hindi: Yash Raj Films: Yash Chopra: Geethanjali: Telugu: Bhagyalakshmi Enterprises: Mani Ratnam
1990 (38th): Ghayal: Hindi: Dharmendra: Rajkumar Santoshi
1992 (40th): Sargam: Malayalam: Bhavani: Hariharan
1993 (41st): Manichitrathazhu: Malayalam: Appachan: Fazil: Darr: Hindi: Yash Chopra: Yash Chopra
1994 (42nd): Hum Aapke Hain Koun..!: Hindi: Rajshri Productions: Sooraj R. Barjatya
1995 (43rd): Dilwale Dulhania Le Jayenge: Hindi: Yash Chopra: Aditya Chopra
1996 (44th): Maachis: Hindi: R. V. Pandit: Gulzar
1997 (45th): Dil To Pagal Hai: Hindi: Yash Chopra: Yash Chopra
1998 (46th): Kuch Kuch Hota Hai: Hindi: Yash Johar: Karan Johar
1999 (47th): Sarfarosh: Hindi: John Matthew Matthan: John Matthew Matthan
2000 (48th): Vaanathaippola: Tamil: Venu Ravichandran: Vikraman
2001 (49th): Lagaan: Hindi: Aamir Khan: Ashutosh Gowariker
2002 (50th): Devdas: Hindi: Bharat Shah: Sanjay Leela Bhansali
2003 (51st): Munna Bhai M.B.B.S.: Hindi: Vidhu Vinod Chopra: Rajkumar Hirani
2004 (52nd): Veer-Zaara: Hindi: Yash Raj Films: Yash Chopra: Autograph: Tamil: Cheran: Cheran
2005 (53rd): Rang De Basanti: Hindi: UTV Motion Pictures, Rakeysh Omprakash Mehra Pictures: Rakeysh Omprakash Mehra
2006 (54th): Lage Raho Munna Bhai: Hindi: Vidhu Vinod Chopra: Rajkumar Hirani
2007 (55th): Chak De! India: Hindi: Aditya Chopra: Shimit Amin
2008 (56th): Oye Lucky! Lucky Oye!: Hindi: UTV Motion Pictures: Dibakar Banerjee
2009 (57th): 3 Idiots: Hindi: Vidhu Vinod Chopra: Rajkumar Hirani
2010 (58th): Dabangg: Hindi: Arbaaz Khan, Malaika Arora Khan, Dhillin Mehta: Abhinav Kashyap
2011 (59th): Azhagarsamiyin Kuthirai: Tamil: P. Madhan: Suseenthiran
2012 (60th): Vicky Donor: Hindi: Sunil Lulla, John Abraham, Ronnie Lahiri, Ram Mirchandani: Shoojit Sircar: Ustad Hotel: Malayalam: Listin Stephen: Anwar Rasheed
2013 (61st): Bhaag Milkha Bhaag: Hindi: Rakeysh Omprakash Mehra: Rakeysh Omprakash Mehra
2014 (62nd): Mary Kom: Hindi: Sanjay Leela Bhansali: Omung Kumar
2015 (63rd): Bajrangi Bhaijaan: Hindi: Salman Khan, Rockline Venkatesh: Kabir Khan
2016 (64th): Sathamanam Bhavati: Telugu: V. Venkata Ramana Reddy: Satish Vegesna
2017 (65th): Baahubali 2: The Conclusion: Telugu: Shobu Yarlagadda, Prasad Devineni: S. S. Rajamouli
2018 (66th): Badhaai Ho: Hindi: Junglee Pictures Limited: Amit Sharma
National Film Award For Best Actor
Year: Recipient(S): Role(S): Work(S): Language(S)
1967 (15th): Uttam Kumar: Anthony Firingee, Byomkesh Bakshi: Antony Firingee, Chiriyakhana: Bengali
1968 (16th): Ashok Kumar: Shivnath "Joggi Thakur" Choudhary: Aashirwad: Hindi
1969 (17th): Utpal Dutt: Bhuvan Shome: Bhuvan Shome: Hindi
1970 (18th): Sanjeev Kumar: Hamid Ahmed: Dastak: Hindi
1971 (19th): M. G. Ramachandran: Selvam: Rickshawkaran: Tamil
1972 (20th): Sanjeev Kumar: Hari Charan Mathur: Koshish: Hindi
1973 (21st): P. J. Antony: Velichapad: Nirmalyam: Malayalam
1974 (22nd): Sadhu Meher: Kishtaya: Ankur: Hindi
1975 (23rd): M. V. Vasudeva Rao: Choma: Chomana Dudi: Kannada
1976 (24th): Mithun Chakraborty: Ghinua: Mrigayaa: Hindi
1977 (25th): Bharath Gopi: Shankaran Kutty: Kodiyettam: Malayalam
1978 (26th): Arun Mukherjee: Parasuram: Parasuram: Bengali
1979 (27th): Naseeruddin Shah: Anirudh Parmar: Sparsh: Hindi
1980 (28th): Balan K. Nair: Govindan: Oppol: Malayalam
1981 (29th): Om Puri: Hari Mondal: Arohan: Hindi
1982 (30th): Kamal Haasan: R. Srinivas (Cheenu): Moondram Pirai: Tamil
1983 (31st): Om Puri: Anant Velankar: Ardh Satya: Hindi
1984 (32nd): Naseeruddin Shah: Naurangia: Paar: Hindi
1985 (33rd): Shashi Kapoor: Vikas Pande: New Delhi Times: Hindi
1986 (34th): Charuhasan: Tabara Shetty: Tabarana Kathe: Kannada
1987 (35th): Kamal Haasan: Sakthivelu Nayakar [D]: Nayakan: Tamil
1988 (36th): Premji: Raghava Chakyar: Piravi: Malayalam
1989 (37th): Mammootty: Vaikom Muhammad Basheer, Chandu Chekavar: Mathilukal, Oru Vadakkan Veeragatha: Malayalam
1990 (38th): Amitabh Bachchan: Vijay Deenanath Chauhan: Agneepath: Hindi
1991 (39th): Mohanlal: Kalliyur Gopinathan: Bharatham: Malayalam
1992 (40th): Mithun Chakraborty: Shibnath: Tahader Katha: Bengali
1993 (41st): Mammootty: Ponthan Mada, Bhaskara Patelar: Ponthan Mada, Vidheyan: Malayalam
1994 (42nd): Nana Patekar: Pratap Narayan Tilak: Krantiveer: Hindi
1995 (43rd): Rajit Kapur: Mahatma Gandhi: The Making Of The Mahatma: English
1996 (44th): Kamal Haasan: Senapathy (Indian), Chandrabose (Chandru): Indian: Tamil
1997 (45th): Balachandra Menon: Ismail: Samaantharangal: Malayalam
1997 (45th): Suresh Gopi: Kannan Perumalayan: Kaliyattam: Malayalam
1998 (46th): Ajay Devgn: Ajay R. Desai: Zakhm: Hindi
1998 (46th): Mammootty: B. R. Ambedkar: Dr. Babasaheb Ambedkar: English
1999 (47th): Mohanlal: Kunjikuttan: Vanaprastham: Malayalam
2000 (48th): Anil Kapoor: Major Jaidev Rajvansh: Pukar: Hindi
2001 (49th): Murali: Appa Mestry: Neythukaran: Malayalam
2002 (50th): Ajay Devgn: Bhagat Singh: The Legend Of Bhagat Singh: Hindi
2003 (51st): Vikram: Chithan: Pithamagan: Tamil
2004 (52nd): Saif Ali Khan: Karan Kapoor: Hum Tum: Hindi
2005 (53rd): Amitabh Bachchan: Debraj Sahai: Black: Hindi
2006 (54th): Soumitra Chatterjee: Shashanka Palit: Podokkhep: Bengali
2007 (55th): Prakash Raj: Vengadam: Kanchivaram: Tamil
2008 (56th): Upendra Limaye: Tayappa: Jogwa: Marathi
2009 (57th): Amitabh Bachchan: Auro: Paa: Hindi
2010 (58th): Dhanush: K. P. Karuppu: Aadukalam: Tamil
2010 (58th): Salim Kumar: Abu: Adaminte Makan Abu: Malayalam
2011 (59th): Girish Kulkarni: Keshya: Deool: Marathi
2012 (60th): Irrfan Khan: Paan Singh Tomar: Paan Singh Tomar: Hindi
2012 (60th): Vikram Gokhale: Ratnakar: Anumati: Marathi
2013 (61st): Rajkummar Rao: Shahid Azmi: Shahid: Hindi
2013 (61st): Suraj Venjaramoodu: Father [F]: Perariyathavar: Malayalam
2014 (62nd): Sanchari Vijay: Madesha (Vidya): Naanu Avanalla...Avalu: Kannada
2015 (63rd): Amitabh Bachchan: Bhashkor Banerjee: Piku: Hindi
2016 (64th): Akshay Kumar: Commander Rustom Pavri: Rustom [G]: Hindi
2017 (65th): Riddhi Sen: Puti: Nagarkirtan: Bengali
2018 (66th): Ayushmann Khurrana: Akash: Andhadhun: Hindi
2018 (66th): Vicky Kaushal: Major Vihaan Singh Shergill: Uri: The Surgical Strike: Hindi
National Film Award For Best Actress
Year: Recipient(S): Role(S): Work(S): Language(S)
1967 (15th): Nargis Dutt: Varuna / Peggy: Raat Aur Din: Hindi
1968 (16th): Sharada: Vijaya: Thulabharam: Malayalam
1969 (17th): Madhabi Mukherjee: Supriya: Dibratrir Kabya: Bengali
1970 (18th): Rehana Sultan: Salma Ahmed: Dastak: Hindi
1971 (19th): Waheeda Rehman: Reshma: Reshma Aur Shera: Hindi
1972 (20th): Sharada: Sita: Swayamvaram: Malayalam
1973 (21st): Nandini Bhaktavatsala: Kamali: Kaadu: Kannada
1974 (22nd): Shabana Azmi: Lakshmi: Ankur: Hindi
1975 (23rd): Sharmila Tagore: Chanda Thapa, Kajli: Mausam: Hindi
1976 (24th): Lakshmi: Ganga: Sila Nerangalil Sila Manithargal: Tamil
1977 (25th): Smita Patil: Urvashi / Usha: Bhumika: Hindi
1978 (26th): Sharada: Bharathi: Nimajjanam: Telugu
1979 (27th): Shoba: Kuppamma: Pasi: Tamil
1980 (28th): Smita Patil: Amma: Chakra: Hindi
1981 (29th): Rekha: Amiran (Umrao Jaan): Umrao Jaan: Urdu
1982 (30th): Shabana Azmi: Pooja Inder Malhotra: Arth: Hindi
1983 (31st): Shabana Azmi: Jamini: Khandhar: Hindi
1984 (32nd): Shabana Azmi: Rama: Paar: Hindi
1985 (33rd): Suhasini: Sindhu: Sindhu Bhairavi: Tamil
1986 (34th): Monisha Unni: Gouri: Nakhakshathangal: Malayalam
1987 (35th): Archana: Sudha: Veedu: Tamil
1988 (36th): Archana: Kamalakshi: Daasi: Telugu
1989 (37th): Sreelekha Mukherji: Lakkhi: Parshuramer Kuthar: Bengali
1990 (38th): Vijayashanti: Vyjayanthi: Karthavyam: Telugu
1991 (39th): Moloya Goswami: Ritu: Firingoti: Assamese
1992 (40th): Dimple Kapadia: Shanichari: Rudaali: Hindi
1993 (41st): Shobana: Ganga: Manichitrathazhu: Malayalam
1994 (42nd): Debashree Roy: Dr. Aditi Sen: Unishe April: Bengali
1995 (43rd): Seema Biswas: Phoolan Devi: Bandit Queen: Hindi
1996 (44th): Tabu: Virender Kaur: Maachis: Hindi
1997 (45th): Indrani Haldar: Jhinuk: Dahan: Bengali
1997 (45th): Rituparna Sengupta: Romita Chaudhury: Dahan: Bengali
1998 (46th): Shabana Azmi: Rambhi: Godmother: Hindi
1999 (47th): Kirron Kher: Banalata: Bariwali: Bengali
2000 (48th): Raveena Tandon: Durga Saikia: Daman: A Victim Of Marital Violence: Hindi
2001 (49th): Tabu: Mumtaz Ali Ansari: Chandni Bar: Hindi
2001 (49th): Shobana: Lakshmi: Mitr, My Friend: English
2002 (50th): Konkona Sen Sharma: Meenakshi S. Iyer: Mr. And Mrs. Iyer: English
2003 (51st): Meera Jasmine: Shahina: Paadam Onnu: Oru Vilapam: Malayalam
2004 (52nd): Tara: Hasina: Hasina: Kannada
2005 (53rd): Sarika: Shernaz: Parzania: English
2006 (54th): Priyamani: Muththazhagu: Paruthiveeran: Tamil
2007 (55th): Umashree: Gulabi: Gulabi Talkies: Kannada
2008 (56th): Priyanka Chopra: Meghna Mathur: Fashion: Hindi
2009 (57th): Ananya Chatterjee: Shikha: Abohoman: Bengali
2010 (58th): Mitalee Jagtap Varadkar: Shirmi: Baboo Band Baaja: Marathi
2010 (58th): Saranya Ponvannan: Veerayi: Thenmerku Paruvakaatru: Tamil
2011 (59th): Vidya Balan: Reshma (Silk): The Dirty Picture: Hindi
2012 (60th): Usha Jadhav: Yashoda: Dhag: Marathi
2013 (61st): Geetanjali Thapa: Kamala: Liar's Dice: Hindi
2014 (62nd): Kangana Ranaut: Rani Mehra: Queen: Hindi
2015 (63rd): Kangana Ranaut: Tanuja "Tanu" Trivedi, Kusum "Datto" Sangwan: Tanu Weds Manu Returns: Hindi
2016 (64th): Surabhi Lakshmi: –: Minnaminungu – The Firefly: Malayalam
2017 (65th): Sridevi: Devki Sabarwal: Mom: Hindi
2018 (66th): Keerthy Suresh: Savitri: Mahanati: Telugu
National Film Award For Best Supporting Actor
Year: Recipient(S): Role(S): Film(S): Language(S)
1984 (32nd): Victor Banerjee: Nikhilesh Choudhury: Ghare Baire: Bengali
1985 (33rd): Dipankar De: Husband: Parama: Bengali
1986 (34th): Suresh Oberoi: Mukhi: Mirch Masala: Hindi
1987 (35th): Thilakan: Achunni Nair: Rithubhedam: Malayalam
1988 (36th): Pankaj Kapur: Inspector P. K.: Raakh: Hindi
1989 (37th): Nana Patekar: Anna: Parinda: Hindi
1990 (38th): Nedumudi Venu: Maharaja Udayavarma Thampuran: His Highness Abdullah: Malayalam
1991 (39th): P. L. Narayana: Appala Nayudu: Yagnam: Telugu
1992 (40th): Sunny Deol: Govind Srivatsav: Damini – Lightning: Hindi
1993 (41st): Paresh Rawal: Lalitram Mohan Roy, Velji: Woh Chokri, Sir: Hindi
1994 (42nd): Ashish Vidyarthi: Commander Bhadra: Drohkaal: Hindi
1994 (42nd): Nagesh: Prabhakar Rao: Nammavar: Tamil
1995 (43rd): Mithun Chakraborty: Ramakrishna: Swami Vivekananda: Hindi
1996 (44th): Nana Patekar: Vishwanath: Agni Sakshi: Hindi
1997 (45th): Prakash Raj: Tamizhselvan: Iruvar: Tamil
1998 (46th): Manoj Bajpai: Bhiku Mhatre: Satya: Hindi
1999 (47th): Atul Kulkarni: Shriram Abhyankar: Hey Ram: Tamil
2000 (48th): H. G. Dattatreya: Hasanabba: Munnudi: Kannada
2001 (49th): Atul Kulkarni: Pothya Sawant: Chandni Bar: Hindi
2002 (50th): Chandrasekhar: Lawrence: Nanba Nanba: Tamil
2003 (51st): Pankaj Kapur: Jahangir Khan: Maqbool: Hindi
2004 (52nd): Haradhan Bandopadhyay: Haradhan Bandopadhyay: Krantikaal: Bengali
2005 (53rd): Naseeruddin Shah: Mohit: Iqbal: Hindi
2006 (54th): Dilip Prabhavalkar: Mahatma Gandhi, Clerk: Lage Raho Munna Bhai , Shevri: Hindi
Marathi
2007 (55th): Darshan Jariwala: Mahatma Gandhi: Gandhi, My Father: Hindi
2008 (56th): Arjun Rampal: Joseph Mascarenhas: Rock On!!: Hindi
2009 (57th): Farooq Sheikh: S. K. Rao: Lahore: Hindi
2010 (58th): Thambi Ramaiah: Ramaiah: Mynaa: Tamil
2011 (59th): Appukutty: Azhagarsami: Azhagarsamiyin Kuthirai: Tamil
2012 (60th): Annu Kapoor: Dr. Baldev Chaddha: Vicky Donor: Hindi
2013 (61st): Saurabh Shukla: Justice Sunderlal Tripathi: Jolly LLB: Hindi
2014 (62nd): Bobby Simha: Assault Sethu: Jigarthanda: Tamil
2015 (63rd): Samuthirakani: Muthuvel: Visaranai: Tamil
2016 (64th): Manoj Joshi: Keshav: Dashkriya: Marathi
2017 (65th): Fahadh Faasil: Prasad: Thondimuthalum Driksakshiyum: Malayalam
2018 (66th): Swanand Kirkire: Prasanna: Chumbak: Marathi
National Film Award For Best Supporting Actress
Year: Recipient: Role: Work: Language(S)
1984 (32nd): Rohini Hattangadi: Mohini Barve: Party: Hindi
1985 (33rd): Vijaya Mehta: Mausi: Rao Saheb: Hindi
1986 (34th): Manjula Kanwar: Champa: Bhangala Silata: Oriya
1987 (35th): Surekha Sikri: Rajo: Tamas: Hindi
1988 (36th): Uttara Baokar: Sudha: Ek Din Achanak: Hindi
1989 (37th): Manorama: Unknown: Pudhea Paadhai: Tamil
1990 (38th): K. P. A. C. Lalitha: Bhargavi: Amaram: Malayalam
1991(39th): Santha Devi: Unknown: Yamanam: Malayalam
1992 (40th): Revathi: Panchavarnam: Thevar Magan: Tamil
1993 (41st): Neena Gupta: Geeta Devi: Woh Chokri: Hindi
1994 (42nd): Surekha Sikri: Fayyazi: Mammo: Hindi
1995 (43rd): Aranmula Ponnamma: Grandmother: Kathapurushan: Malayalam
1996 (44th): Rajeshwari Sachdev: Sakina: Sardari Begum: Urdu
1997 (45th): Karisma Kapoor: Nisha: Dil To Pagal Hai: Hindi
1998 (46th): Suhasini Mulay: Maltibai Barve: Hu Tu Tu: Hindi
1999 (47th): Sudipta Chakraborty: Malati: Bariwali: Bengali
1999 (47th): Sohini Sengupta: Khuku: Paromitar Ek Din: Bengali
2000 (48th): K. P. A. C. Lalitha: Narayani: Shantham: Malayalam
2001 (49th): Ananya Khare: Deepa Pandey: Chandni Bar: Hindi
2002 (50th): Rakhee Gulzar: Ranga Pishima: Shubho Mahurat: Bengali
2003 (51st): Sharmila Tagore: Aparna: Abar Aranye: Bengali
2004 (52nd): Sheela: Margaret D'Costa: Akale: Malayalam
2005 (53rd): Urvashi: K. P. Vanaja: Achuvinte Amma: Malayalam
2006 (54th): Konkona Sen Sharma: Indu Tyagi: Omkara: Hindi
2007 (55th): Shefali Shah: Vandana: The Last Lear: English
2008 (56th): Kangana Ranaut: Shonali Gujral: Fashion: Hindi
2009 (57th): Arundathi Nag: Vidya's Mother ("Bum"): Paa: Hindi
2010 (58th): Sukumari: Ammini Amma: Namma Gramam: Tamil
2011 (59th): Leishangthem Tonthoingambi Devi: Yaipabhi: Phijigee Mani: Meitei
2012 (60th): Dolly Ahluwalia: Dolly Arora: Vicky Donor: Hindi
2012 (60th): Kalpana: Razia Beevi: Thanichalla Njan: Malayalam
2013 (61st): Amruta Subhash: Channamma: Astu: Marathi
2013 (61st): Aida El-Kashef: Aliya Kamal: Ship Of Theseus: English/Hindi
2014 (62nd): Baljinder Kaur: Unknown: Pagdi – The Honour: Haryanvi
2015 (63rd): Tanvi Azmi: Radhabai: Bajirao Mastani: Hindi
2016 (64th): Zaira Wasim: Young Geeta Phogat: Dangal: Hindi
2017 (65th): Divya Dutta: Ramadeep Braitch: Irada: Hindi
2018 (66th): Surekha Sikri: Dadi: Badhaai Ho: Hindi
National Film Award For Best Children's Film
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1953 (1st): Khela Ghar: Bengali: Aurora Films
1956 (4th): Jaldeep: Bengali: Children's Film Society: Kidar Sharma
1957 (5th): Hum Panchhi Ek Daal Ke: Hindi: AVM Productions: P. L. Santoshi : Janmatithi: Bengali: R. B. Films: Dilip Mukherjee
1958 (6th): Virsa And The Magic Doll: English: Little Cinema Pvt Ltd.: Santi P. Chowdhury
1959 (7th): Banyan Deer: English: Films Division: Ahmed Lateef, Shanti Verma , G. G. Saraiya
1960 (8th): Phool Aur Kaliyan: Hindi: Rajkamal Kalamandir: Ram Gabale : Idd Mubarak: Hindi: Children's Film Society: Khwaja Ahmad Abbas : Delhi Ki Kahani: Hindi: Children's Film Society: Rajendra Kumar
1961 (9th): Hattogol Vijay: Hindi: Hari S. Dasgupta Productions: Buju Das Gupta, Raghunath Goswami
: Savitri: Hindi: Children's Film Society: Phani Majumdar : Nanhe Munne Sitare: Hindi: Ajay Kumar Chakravarty: Ajay Kumar Chakravarty
1962 (10th): Raju Aur Gangaram: Hindi: Children's Film Society: Ezra Mir
1963 (11th): Panch Puthliyan: Hindi: Children's Film Society: Amit Bose
1965 (13th): The Adventure Of A Sugar Doll: English: Children's Film Society: Kantilal Rathod : As You Like It: English: Children's Film Society: S. Shankar
1968 (16th): Heerer Prajapati: Bengali: Children's Film Society: Shanti P. Chowdhury
1971 (19th): Wings Of Fire: English
1977 (25th): Safed Haathi: Hindi: R. A. Jalan, Pratap Agarwal: Tapan Sinha
1978 (26th): Joi Baba Felunath: Bengali: R. D. Bansal: Satyajit Ray
1983 (31st): Bhombal Sardar: Bengali: Government Of West Bengal: Nripen Ganguly
1984 (32nd): My Dear Kuttichathan: Malayalam: M. C. Punnoose: Jijo Punnoose
1985 (33rd): Aazadi Ki Ore: Hindi: Sangeethalaya: P. S. Prakash
1987 (35th): Swamy: Hindi: T. S. Narasimhan: Shankar Nag
1988 (36th): Manu Uncle: Malayalam: Joy Thomas: Dennis Joseph
1989 (37th): Ankur Maina Aur Kabootar: Hindi: Children's Film Society: Madan Bawaria : Jamboo Savari: Kannada: K. S. L. Swame (Lalitha Ravee): K. S. L. Swame (Lalitha Ravee)
1991 (39th): Abhayam: Malayalam: Children's Film Society: Sivan
1992 (40th): Mujhse Dosti Karoge: Hindi: National Center Of Films For Children And Young People: Gopi Desai
1993 (41st): Lavanya Preeti: Oriya: National Center Of Films For Children And Young People: Apurba Kishore Bir
1994 (42nd): Kochaniyan: Malayalam: Bushura Shahudeen: Satheesh Vengannoor : Abhay: Hindi: National Center Of Films For Children And Young People: Annu Kapoor
1995 (43rd): Halo: Hindi: National Center Of Films For Children And Young People: Santosh Sivan
1996 (44th): Damu: Bengali: Art Films: Raja Sen
1997 (45th): Ramayanam: Telugu: M. S. Reddy: Gunasekhar
1998 (46th): Kabhi Pass Kabhi Fail: Hindi: National Center Of Films For Children And Young People: Virendra Saini
1999 (47th): Goal: Hindi: Children's Film Society: Gul Bahar Singh
2000 (48th): Gharaksharangal: Malayalam: Salim Padiyath: Salim Padiyath
2002 (50th): Baaja: Hindi: Children's Film Society: Apurba Kishore Bir
2003 (51st): Tora: Assamese: Children's Film Society: Jahnu Barua
2004 (52nd): Chutkan Ki Mahabharat: Hindi: Children's Film Society: Sankalp Meshram
2005 (53rd): The Blue Umbrella: Hindi: UTV Motion Pictures: Vishal Bhardwaj
2006 (54th): Care Of Footpath: Kannada: Shylaja Shrikanth: Kishan Shrikanth
2007 (55th): Photo: Hindi: Children's Film Society: Virendra Saini
2008 (56th): Gubbachigalu: Kannada: Media House Studio: Abhaya Simha
2009 (57th): Putaani Party: Kannada: Children's Film Society: Ramchandra P. N.: Keshu: Malayalam: Children's Film Society: Sivan
2010 (58th): Hejjegalu: Kannada: Basanta Kumar Patil: P. R. Ramadas Naidu
2011 (59th): Chillar Party: Hindi: UTV Software Communications, Salman Khan: Vikas Bahl, Nitesh Tiwari
2012 (60th): Dekh Indian Circus: Hindi: Mahaveer Jain: Mangesh Hadawale
2013 (61st): Kaphal: Hindi: Children's Film Society: Batul Mukhtiar
2014 (62nd): Kaaka Muttai: Tamil: Grass Root Film Company: M. Manikandan : Elizabeth Ekadashi: Marathi: Essel Vision Productions Ltd.: Paresh Mokashi
2015 (63rd): Duronto: Hindi: Code Red Films: Soumendra Padhi
2016 (64th): Dhanak: Hindi: Drishyam Films: Nagesh Kukunoor
2017 (65th): Mhorkya: Marathi: Kalyan Rajmogli Padal: Amar Bharat Deokar
2018 (66th): Sarkari Hi. Pra. Shaale, Kasaragodu, Koduge: Ramanna Rai: Kannada: Rishab Shetty Films: Rishab Shetty
Indira Gandhi Award For Best Debut Film Of A Director
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1980 (28th): Maina Tadanta: Bengali: Utpalendu Chakrabarty
1981 (29th): Aadharshila: Hindi: Ashok Ahuja: Ashok Ahuja
1982 (30th): Kann Sivanthaal Mann Sivakkum: Tamil: R. Venkat Raman: Sreedhar Rajan
1983 (31st): Jaane Bhi Do Yaaro: Hindi: NFDC: Kundan Shah
1984 (32nd): Meendum Oru Kaathal Kathai: Tamil: Radhika Pothan: Prathap K. Pothan
1985 (33rd): New Delhi Times: Hindi: P. K. Tiwari: Romesh Sharma
1986 (34th): Yeh Woh Manzil To Nahin: Hindi: Sudhir Mishra: Sudhir Mishra
1987 (35th): Ekti Jiban: Bengali: Chalchitra: Raja Mitra
1988 (36th): Trishagni: Hindi: Nabendu Ghosh: Nabendu Ghosh
1989 (37th): Wosobipo: Karbi: Karbi Anglong District Council: Gautam Bora
1990 (38th): Perumthachan: Malayalam: G. Jayakumar: Ajayan
1991 (39th): Haladhar: Assamese: Geeti Barua, Dwien Hazorika: Sanjeev Hazorika
1992 (40th): Miss Beatty's Children: English: NFDC, Doordarshan, Rooks AV: Pamela Rooks
1993 (41st): Sunya Theke Suru: Bengali: H. Das, Madhumanti Maitra, M. Das: Ashoke Viswanathan
1994 (42nd): Mogamul: Tamil: J. Dharmambal: Gnana Rajasekaran
1995 (43rd): Kahini: Bengali: Chandramala Bhattacharya, Malaya Bhattacharya: Malaya Bhattacharya
1996 (44th): Rag Birag: Assamese: Bhabhen Baruah, Khanin Baruah: Bidyut Chakraborty
1997 (45th): Bhoothakkannadi: Malayalam: Nair Krishnakamur Unni: A. K. Lohithadas
1998 (46th): Daya: Malayalam: C. K. Gopinath: Venu
1999 (47th): Dollar Dreams: English: Sekhar Kammula: Sekhar Kammula : Laado: Haryanvi: Kumud Chaudhary: Ashwini Chaudhary
2000 (48th): Sayahnam: Malayalam: M. S. Nazeer: R. Sarath
2001 (49th): Thilaadanam: Telugu: NFDC: K. N. T. Sastry
2002 (50th): Patalghar: Bengali: Niti Sonee Gourisaria: Abhijit Chaudhuri : Prohor: Bengali: Debjani Gupta: Subhadro Chaudhary
2003 (51st): Margam: Malayalam: Rajiv Vijay Raghavan: Rajiv Vijay Raghavan
2004 (52nd): Grahanam: Telugu: N. Anji Reddy: Mohan Krishna Indraganti
2005 (53rd): Parineeta: Hindi: Vidhu Vinod Chopra: Pradeep Sarkar
2006 (54th): Eakantham: Malayalam: Anthony Joseph: Madhu Kaithapram: Kabul Express: Hindi: Aditya Chopra: Kabir Khan
2007 (55th): Frozen: Hindi, Ladakhi: Shivajee Chandrabhushan: Shivajee Chandrabhushan
2008 (56th): A Wednesday!: Hindi: UTV Motion Pictures: Neeraj Pandey
2009 (57th): Lahore: Hindi: Vivek Khatkar: Sanjay Puran Singh Chauhan
2010 (58th): Baboo Band Baaja: Marathi: Nita Jadhav: Rajesh Pinjani
2011 (59th): Aaranya Kaandam: Tamil: S. P. B. Charan: Thiagarajan Kumararaja
2012 (60th): Chittagong: Hindi: Bedabrata Pain: Bedabrata Pain: 101 Chodyangal: Malayalam: Thomas Kottackkakom: Sidhartha Siva
2013 (61st): Fandry: Marathi: Navalkha Arts, Holy Basil Combine: Nagraj Manjule
2014 (62nd): Asha Jaoar Majhe: Bengali: For Films, Salaam Cinema: Aditya Vikram Sengupta
2015 (63rd): Masaan: Hindi: Phantom Films: Neeraj Ghaywan
2016 (64th): Alifa: Bengali: Amaan Ahmed: Deep Choudhury
2017 (65th): Sinjar: Jasari: Shibu G. Suseelan: Pampally
2018 (66th): Naal: Marathi: Nagraj Manjule: Sudhakar Reddy Yakkanti
National Film Award For Best Animated Film
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S): Animator(S)
2006 (54th): Kittu: Telugu: Bhargava Kodavanti: B. Sathya
2007 (55th): Inimey Nangathan: Tamil: S. Sridevi: S. Venky Baboo
2008 (56th): Roadside Romeo: Hindi: Aditya Chopra: Jugal Hansraj: Tata Elxsi/VCL
2012 (60th): Delhi Safari: Hindi: Anupama Patil, Kishor Patil: Nikhil Advani: Rafique Shaikh
2016 (64th): Mahayoddha Rama: Hindi: Contiloe Pictures Pvt. Ltd.: Rohit Vaid: Deepak S.V
National Film Award For Best Child Artist
Year: Recipient(S): Film(S): Language
1967 (16th): Baby Rani: Kuzhanthaikkaga: Tamil
1970 (18th): Rishi Kapoor: Mera Naam Joker: Hindi
1971 (19th): Sachin: Ajab Tujhe Sarkar: Marathi
1972 (20th): Neera Malia: Ranur Prtham Bhag: Bengali
1973 (21st): G. S. Nataraj: Kaadu: Kannada
1974 (22nd): Kushal Chakraborty: Sonar Kella: Bengali
1976 (24th): Raju Shrestha: Chitchor: Hindi
1977 (25th): Ajith Kumar: Ghatashraddha: Kannada
1978 (26th): Kanchan De Biswas: Ganadevata: Bengali
1979 (27th): Geeta Khanna: Aangan Ki Kali: Hindi
1980 (28th): Aravind: Oppol: Malayalam
1981 (29th): Leikhendra Singh: Imagi Ningthem: Meitei
1982 (30th): Vimal: Aaroodam: Malayalam
1983 (31st): Suresh: Malamukalile Daivam: Malayalam
1984 (32nd): Aravind: My Dear Kuttichathan: Malayalam: Suresh: Mukesh: Sonia
1985 (33rd): Puneeth Rajkumar: Bettada Hoovu: Kannada
1986 (34th): Aniket Sengupta: Phera: Bengali
1987 (35th): Manjunath: Swamy: Hindi
1988 (36th): Shafiq Syed: Salaam Bombay!: Hindi
1989 (37th): Mrinmayee Chandorkar: Kalat Nakalat: Marathi
1990 (38th): Shamili: Anjali: Tamil: Tarun: Shruthi
1991 (39th): Santhosh Reddy: Bhadram Koduko: Telugu
1992 (40th): Amit Phalke: Mujhse Dosti Karoge: Hindi
1993 (41st): Tarasankar Misra: Lavanya Preethi: Oriya
1994 (42nd): Vijay Raghavendra: Kotreshi Kanasu: Kannada
1995 (43rd): Vishwas: Kraurya: Kannada
1996 (44th): Kavya: Little Soldiers: Telugu: Kumar: Desadanam: Malayalam
1997 (45th): Dhanraj: Dhanna: Hindi
1998 (46th): P. Shwetha: Malli: Tamil
1999 (47th): Aswin Thampy: Jalamarmaram: Malayalam
2000 (48th): Udaya Raj: Nila Kaalam: Tamil
2001 (49th): P. Shwetha: Kutty: Tamil
2002 (50th): Shweta Prasad: Makdee: Hindi: P. S. Keerthana: Kannathil Muthamittal: Tamil
2003 (51st): Ashwin Chitale: Shwaas: Marathi: Kalidas Jayaram: Ente Veedu Appoontem: Malayalam
2004 (52nd): Om Bhutkar: Chhota Sipahi: Hindi
2005 (53rd): Sai Kumar: Bommalata: Telugu
2006 (54th): Divya Chaphadkar: Antarnad: Konkani
2007 (55th): Sharad Goekar: Tingya: Marathi
2008 (56th): Shams Patel: Thanks Maa: Hindi
2009 (57th): Kishore: Pasanga: Tamil: Sree Raam
2010 (58th): Harsh Mayar: I Am Kalam: Hindi: Shantanu Ranganekar: Champions: Marathi: Machindra Gadkar: Vivek Chabukswar: Baboo Band Baaja: Marathi
2011 (59th): Partho Gupte: Stanley Ka Dabba: Hindi: Irrfan Khan: Chillar Party: Hindi: Sanath Menon: Rohan Grover: Naman Jain: Aarav Khanna: Vishesh Tiwari: Chinmai Chandranshuh: Vedant Desai: Divij Handa: Shriya Sharma
2012 (60th): Virendra Pratap: Dekh Indian Circus: Hindi: Minon: 101 Chodyangal: Malayalam
2013 (61st): Somnath Avghade: Fandry: Marathi: Baby Sadhana: Thanga Meenkal: Tamil
2014 (62nd): J. Vignesh: Kaaka Muttai: Tamil: Ramesh
2015 (63rd): Gourav Menon: Ben: Malayalam
2016 (64th): Adish Praveen: Kunju Daivam: Malayalam: Noor Islam: Sahaj Paather Gappo: Bengali: Samiul Alam: Manohara K.: Railway Children: Kannada
2017 (65th): Bhanita Das: Village Rockstars: Assamese
National Film Award For Best Music Direction
Year: Recipient(S): Film(S): Language
1967 (15th): K. V. Mahadevan: Kandan Karunai: Tamil
1968 (16th): Kalyanji Anandji: Saraswatichandra: Hindi
1969 (17th): S. Mohinder: Nanak Nam Jahaz Hai: Punjabi
1970 (18th): Madan Mohan: Dastak: Hindi
1971 (19th): Jaidev: Reshma Aur Shera: Hindi
1972 (20th): Sachin Dev Burman: Zindagi Zindagi: Hindi
1973 (21st): Satyajit Ray: Ashani Sanket: Bengali
1974 (22nd): Ananda Shankar: Chorus: Bengali
1975 (23rd): Bhupen Hazarika: Chameli Memsaab: Assamese
1976 (24th): B. V. Karanth: Rishya Shringa: Kannada
1977 (25th): B. V. Karanth: Ghatashraddha: Kannada
1978 (26th): Jaidev: Gaman: Hindi
1979 (27th): K. V. Mahadevan: Sankarabharanam: Telugu
1980 (28th): Satyajit Ray: Hirak Rajar Deshe: Bengali
1981 (29th): Khayyam: Umrao Jaan: Hindi
1982 (30th): Ramesh Naidu: Meghasandesam: Telugu
1983 (31st): Ilaiyaraaja: Saagara Sangamam: Telugu
1984 (32nd): Jaidev: Ankahee: Hindi
1985 (33rd): Ilaiyaraaja: Sindhu Bhairavi: Tamil
1986 (34th): M. Balamuralikrishna: Madhvacharya: Kannada
1987 (35th): Vanraj Bhatia: Tamas: Hindi
1988 (36th): Ilaiyaraaja: Rudra Veena: Telugu
1989 (37th): Sher Choudhury: Wosobipo: Karbi
1990 (38th): Hridaynath Mangeshkar: Lekin: Hindi
1991 (39th): Rajat Dholakia: Dharavi: Hindi
1992 (40th): A. R. Rahman: Roja: Tamil
1993 (41st): Johnson: Ponthan Mada: Malayalam
1994 (42nd): Ravi (As Bombay Ravi): Sukrutham, Parinayam: Malayalam: Johnson: Sukrutham: Malayalam
1995 (43rd): Hamsalekha: Sangeetha Sagara Ganayogi Panchakshara Gavai: Kannada
1996 (44th): A. R. Rahman: Minsara Kanavu: Tamil
1997 (45th): M. M. Keeravani: Annamayya: Telugu
1998 (46th): Vishal Bhardwaj: Godmother: Hindi
1999 (47th): Ismail Darbar: Hum Dil De Chuke Sanam: Hindi
2000 (48th): Anu Malik: Refugee: Hindi
2001 (49th): A. R. Rahman: Lagaan: Hindi
2002 (50th): A. R. Rahman: Kannathil Muthamittal: Tamil
2003 (51st): Shankar–Ehsaan–Loy: Kal Ho Naa Ho: Hindi
2004 (52nd): Vidyasagar: Swarabhishekam: Telugu
2005 (53rd): Lalgudi Jayaraman: Sringaram: Tamil
2006 (54th): Ashok Patki: Antarnad: Konkani
2007 (55th): Ouseppachan: Ore Kadal: Malayalam
2008 (56th): Ajay-Atul: Jogwa: Marathi
2009 (57th): Amit Trivedi: Dev.D: Hindi: Ilaiyaraaja: Pazhassi Raja: Malayalam
2010 (58th): Vishal Bhardwaj: Ishqiya: Hindi: Isaac Thomas Kottukapally: Adaminte Makan Abu: Malayalam
2011 (59th): Neel Dutt: Ranjana Ami Ar Ashbona: Bengali: Mayookh Bhaumik: Laptop: Bengali
2012 (60th): Shailendra Barve: Samhita: Marathi: Bijibal: Kaliyachan: Malayalam
2013 (61st): Kabir Suman: Jaatishwar: Bengali: Shantanu Moitra: Naa Bangaaru Talli: Telugu
2014(62nd): Vishal Bhardwaj: Haider: Hindi: Gopi Sundar: 1983: Malayalam
2015 (63rd): M. Jayachandran: Ennu Ninte Moideen: Malayalam: Ilaiyaraaja: Tharai Thappattai: Tamil
2016 (64th): Bapu Padmanabha: Allama: Kannada
2017 (65th): A. R. Rahman: Kaatru Veliyidai: Tamil: Mom: Hindi
2018 (66th): Sanjay Leela Bhansali: Padmaavat: Hindi: Shashwat Sachdev: Uri: The Surgical Strike: Hindi
National Film Award For Best Male Playback Singer
Year: Recipient(S): Song(S): Film(S): Language(S)
1967 (15th): Mahendra Kapoor: Mere Desh Ki Dharti: Upkar: Hindi
1968 (16th): Manna Dey: Jhanak Jhanak Tori Baaje Paayaliya: Mere Huzoor: Hindi
1969 (17th): Sachin Dev Burman: Safal Hogi Teri Aradhana: Aradhana: Hindi
1970 (18th): Manna Dey: Mera Naam Joker, Nishi Padma: Hindi, Bengali
1971 (19th): Hemant Kumar: Nimantran: Bengali
1972 (20th): K. J. Yesudas: Achanum Bappayum: Malayalam
1973 (21st): K. J. Yesudas: Gayathri: Malayalam
1974 (22nd): Mukesh: Kahi Baar Yoon Bhi Dekha Hai: Rajnigandha: Hindi
1975 (23rd): M. Balamuralikrishna: Hamsageethe: Kannada
1976 (24th): K. J. Yesudas: Chitchor: Hindi
1977 (25th): Mohammed Rafi: Kya Hua Tera Wada: Hum Kisise Kum Naheen: Hindi
1978 (26th): Shimoga Subbanna: Kaadu Kudure Odi Banditta: Kaadu Kudure: Kannada
1979 (27th): S. P. Balasubrahmanyam: Sankarabharanam: Telugu
1980 (28th): Anup Ghoshal: Hirak Rajar Deshe: Bengali
1981 (29th): S. P. Balasubrahmanyam: Ek Duuje Ke Liye: Hindi
1982 (30th): K. J. Yesudas: Meghasandesam: Telugu
1983 (31st): S. P. Balasubrahmanyam: Saagara Sangamam: Telugu
1984 (32nd): Bhimsen Joshi: Ankahee: Hindi
1985 (33rd): Jayachandran: Sree Narayana Guru: Malayalam
1986 (34th): Hemant Kumar: Lalan Fakir: Bengali
1987 (35th): K. J. Yesudas: Unnikale Oru Kadha Parayam: Unnikale Oru Kadha Parayam: Malayalam
1988 (36th): S. P. Balasubrahmanyam: Rudraveena: Telugu
1989 (37th): Ajoy Chakrabarty: Chhandaneer: Bengali
1990 (38th): M. G. Sreekumar: His Highness Abdullah: Malayalam
1991 (39th): K. J. Yesudas: Bharatham: Malayalam
1992 (40th): Rajkumar: Jeevana Chaitra: Kannada
1993 (41st): K. J. Yesudas: Sopanam: Malayalam
1994 (42nd): P. Unni Krishnan: Ennavale, Uyirum Neeye: Kadhalan, Pavithra: Tamil
1995 (43rd): S. P. Balasubrahmanyam: Umandu Ghumandu Ghana Garaje Badara: Sangeetha Sagara Ganayogi Panchakshara Gavai: Kannada
1996 (44th): S. P. Balasubrahmanyam: Thanga Thamarai: Minsara Kanavu: Tamil
1997 (45th): Hariharan: Mere Dushman Mere Bhai: Border: Hindi
1998 (46th): Sanjeev Abhyankar: Suno Re Bhaila: Godmother: Hindi
1999 (47th): M. G. Sreekumar: Chanthu Pottum: Vasanthiyum Lakshmiyum Pinne Njaanum: Malayalam
2000 (48th): Shankar Mahadevan: Yenna Solla Pogirai: Kandukondain Kandukondain: Tamil
2001 (49th): Udit Narayan: Mitwa, Jaane Kyon: Lagaan, Dil Chahta Hai: Hindi
2002 (50th): Udit Narayan: Chhote Chhote Sapne: Zindagi Khoobsoorat Hai: Hindi
2003 (51st): Sonu Nigam: Kal Ho Naa Ho: Kal Ho Naa Ho: Hindi
2004 (52nd): Udit Narayan: Yeh Taara Woh Taara: Swades: Hindi
2005 (53rd): Naresh Iyer: Roobaroo: Rang De Basanti: Hindi
2006 (54th): Gurdas Maan: Couplets Of Heer: Waris Shah: Ishq Daa Waaris: Punjabi
2007 (55th): Shankar Mahadevan: Maa[41]: Taare Zameen Par: Hindi
2008 (56th): Hariharan: Jeev Dangla Gungla Rangla Asa: Jogwa: Marathi
2009 (57th): Rupam Islam: Ei To Ami[44]: Mahanagar@Kolkata: Bengali
2010 (58th): Suresh Wadkar: Hey Bhaskara Kshitijavari Ya: Mee Sindhutai Sapkal: Marathi
2011 (59th): Anand Bhate: Balgandharva: Marathi
2012 (60th): Shankar Mahadevan: Bolo Na: Chittagong: Hindi
2013 (61st): Rupankar Bagchi: E Tumi Kemon Tumi: Jaatishwar: Bengali
2014 (62nd): Sukhwinder Singh: Bismil: Haider: Hindi
2015 (63rd): Mahesh Kale: Aruni Kirani: Katyar Kaljat Ghusali: Marathi
2016 (64th): Sundarayyar: Jasmine-U: Joker: Tamil
2017 (65th): K. J. Yesudas: Poy Maranja Kalam: Viswasapoorvam Mansoor: Malayalam
2018 (66th): Arijit Singh: Binte Dil: Padmaavat: Hindi
National Film Award For Best Female Playback Singer
Year: Recipient(S): Work(S): Language(S)
1968 (16th): P. Susheela: Uyarndha Manithan: Tamil
1969 (17th): K. B. Sundarambal: Thunaivan: Tamil
1970 (18th): Sandhya Mukhopadhyay: Jay Jayanti, Nishi Padma: Bengali
1971 (19th): P. Susheela: Savaale Samali: Tamil
1972 (20th): Lata Mangeshkar: Parichay: Hindi
1974 (22nd): Lata Mangeshkar: Kora Kagaz: Hindi
1975 (23rd): Vani Jairam: Apoorva Raagangal: Tamil
1976 (24th): P. Susheela: Siri Siri Muvva: Telugu
1977 (25th): S. Janaki: 16 Vayathinile: Tamil
1978 (26th): Chhaya Ganguli: Gaman: Hindi
1979 (27th): Vani Jairam: Sankarabharanam: Telugu
1980 (28th): S. Janaki: Oppol: Malayalam
1981 (29th): Asha Bhosle: Umrao Jaan: Hindi
1982 (30th): P. Susheela: Meghasandesam: Telugu
1983 (31st): P. Susheela: MLA Edukondalu: Telugu
1984 (32nd): S. Janaki: Sitaara: Telugu
1985 (33rd): K. S. Chithra: Sindhu Bhairavi: Tamil
1986 (34th): K. S. Chithra: Nakhakshathangal: Malayalam
1987 (35th): Asha Bhosle: Ijaazat: Hindi
1988 (36th): K. S. Chithra: Vaisali: Malayalam
1989 (37th): Anuradha Paudwal: Kalat Nakalat: Marathi
1990 (38th): Lata Mangeshkar: Lekin: Hindi
1991 (39th): Vani Jairam: Swathi Kiranam: Telugu
1992 (40th): S. Janaki: Thevar Magan: Tamil
1993 (41st): Alka Yagnik: Hum Hain Rahi Pyar Ke: Hindi
1994 (42nd): Swarnalatha: Karuththamma: Tamil
1995 (43rd): Anjali Marathe: Doghi: Marathi
1996 (44th): K. S. Chithra: Minsara Kanavu: Tamil
1997 (45th): K. S. Chithra: Virasat: Hindi
1998 (46th): Alka Yagnik: Kuch Kuch Hota Hai: Hindi
1999 (47th): Jayashree Dasgupta: Paromitar Ek Din: Bengali
2000 (48th): Bhavatharini: Bharathi: Tamil
2001 (49th): Sadhana Sargam: Azhagi: Tamil
2002 (50th): Shreya Ghoshal: Devdas: Hindi
2003 (51st): Tarali Sarma: Akashitoraar Kathare: Assamese
2004 (52nd): K. S. Chithra: Autograph: Tamil
2005 (53rd): Shreya Ghoshal: Paheli: Hindi
2006 (54th): Arati Ankalikar-Tikekar: Antarnad: Konkani
2007 (55th): Shreya Ghoshal: Jab We Met: Hindi
2008 (56th): Shreya Ghoshal: Antaheen, Joga: Bengali, Marathi
2009 (57th): Nilanjana Sarkar: Houseful: Bengali
2010 (58th): Rekha Bhardwaj: Ishqiya: Hindi
2011 (59th): Roopa Ganguly: Abosheshey: Bengali
2012 (60th): Arati Ankalikar-Tikekar: Samhita: Marathi
2013 (61st): Bela Shende: Tuhya Dharma Koncha: Marathi
2014 (62nd): Uthara Unnikrishnan: Saivam: Tamil
2015 (63rd): Monali Thakur: Dum Laga Ke Haisha: Hindi
2016 (64th): Iman Chakraborty: Praktan: Bengali
2017 (65th): Shashaa Tirupati: Kaatru Veliyidai: Tamil
2018 (65th): Bindhumalini Narayanaswamy: Nathicharami: Kannada
National Film Award For Best Lyrics
Year: Recipient(S): Song(S): Film(S): Language(S)
1968 (16th): Kannadasan: Kuzhanthaikkaga: Tamil
1969 (17th): Kaifi Azmi: Aandhi Aaye Ki Toofan: Saat Hindustani: Hindi
1971 (19th): Prem Dhawan: Nanak Dhukhia Sab Sansar: Punjabi
1972 (20th): Vayalar Ramavarma: Achanum Bappayum: Malayalam
1974 (22nd): Sri Sri: Alluri Seetharamaraju: Telugu
1984 (32nd): Vasant Dev: Saaransh: Hindi
1985 (33rd): Vairamuthu: Muthal Mariyathai: Tamil
1987 (35th): Gulzar: Mera Kuchh Saamaan: Ijaazat: Hindi
1988 (36th): O. N. V. Kurup: Vaishali: Malayalam
1989 (37th): Satarupa Sanyal: Chhandaneer: Bengali
1990 (38th): Gulzar: Lekin...: Hindi
1991 (39th): K. S. Narasimhaswamy: Mysore Mallige: Kannada
1992 (40th): Vairamuthu: Chinna Chinna Aasai: Roja: Tamil
1993 (41st): Veturi Sundararama Murthy: Raali Poye Puvva: Mathru Devo Bhava: Telugu
1994 (42nd): Vairamuthu: Poralae Ponnuthayi, Uyirum Neeye: Karuththamma, Pavithra: Tamil
1995 (43rd): Amit Khanna: Kuch Is Tarah: Bhairavi: Hindi
1996 (44th): Javed Akhtar: Saaz: Hindi
1997 (45th): Javed Akhtar: Border: Hindi
1998 (46th): Javed Akhtar: Maati Re Maati Re: Godmother: Hindi
1999 (47th): Vairamuthu: Mudhal Murai Killipparthaein: Sangamam: Tamil
2000 (48th): Yusufali Kechery: Gayam Hari Nama Dhayam: Mazha: Malayalam: Javed Akhtar: Panchchhi Nadiyaan: Refugee: Hindi
2001 (49th): Javed Akhtar: Ghanan Ghanan, Radha Kaise Na Jale: Lagaan: Hindi
2002 (50th): Vairamuthu: Kannathil Muthamittal: Tamil
2003 (51st): Suddala Ashok Teja: Nenu Saitham: Tagore: Telugu
2004 (52nd): P. Vijay: Ovvoru Pookalume: Autograph: Tamil
2005 (53rd): Baraguru Ramachandrappa: Baruthe Ve Nav Baruthe Ve: Thaayi: Kannada
2006 (54th): Swanand Kirkire: Bande Me Tha Dum: Lage Raho Munna Bhai: Hindi
2007 (55th): Prasoon Joshi: Maa: Taare Zameen Par: Hindi
2008 (56th): Anindya Chatterjee: Pherari Mon: Antaheen: Bengali: Chanril Bhattacharya
2009 (57th): Swanand Kirkire: Behti Hawa Sa Tha Woh: 3 Idiots: Hindi
2010 (58th): Vairamuthu: Kallikkaattil Perandha Thaayae: Thenmerku Paruvakaatru: Tamil
2011 (59th): Amitabh Bhattacharya: Agar Zindagi: I Am: Hindi
2012 (60th): Prasoon Joshi: Bolo Naa: Chittagong: Hindi
2013 (61st): Na. Muthukumar: Ananda Yaazhai Meettugirai: Thanga Meenkal: Tamil
2014 (62nd): Na. Muthukumar: Azhagu: Saivam: Tamil
2015 (63rd): Varun Grover: Moh Moh Ke Dhaage: Dum Laga Ke Haisha: Hindi
2016 (64th): Vairamuthu: Entha Pakkam: Dharma Durai: Tamil: Anupam Roy: Tumi Jaake Bhalobasho: Praktan: Bengali
2017 (65th): J. M. Prahlad: Muthu Ratnada Pyate: March 22: Kannada
2018 (66th): Manjunatha S. Reddy: Maayavi Manase: Nathicharami: Kannada
National Film Award For Best Production Design
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1979 (27th): Jayoo Patwardhan: 22 June 1897: Marathi
1980 (28th): Meera Lakhia: Bhavni Bhavai: Gujarati
1981 (29th): Manzur: Umrao Jaan: Urdu
1982 (30th): Nitish Roy: Kharij: Bengali
1983 (31st): Nitish Roy: Mandi: Hindi
1984 (32nd): Nachiket Patwardhan: Utsav: Hindi: Jayo Patwardhan
1985 (33rd): Sham Bhutker: Rao Saheb: Hindi
1986 (34th): P. Krishnamoorthy: Madhvacharya: Kannada
1987 (35th): Thotta Tharani: Nayakan: Tamil
1988 (36th): T. Vaikundam: Daasi: Telugu
1989 (37th): P. Krishnamoorthy: Oru Vadakkan Veeragatha: Malayalam
1990 (38th): Nitish Roy: Lekin: Hindi
1991 (39th): Samir Chanda: Rukmavati Ki Haveli: Hindi
1992 (40th): Samir Chanda: Rudaali: Hindi
1993 (41st): Suresh Sawant: Muhafiz: Hindi, Urdu
1994 (42nd): Sabu Cyril: Thenmavin Kombath: Malayalam
1995 (43rd): Sabu Cyril: Kalapani: Malayalam
1996 (44th): Thotta Tharani: Indian: Tamil
1997 (45th): Ramesh Desai: Thaayi Saheba: Kannada
1998 (46th): Nitin Chandrakant Desai: Dr. Babasaheb Ambedkar: English
1999 (47th): Nitin Chandrakant Desai: Hum Dil De Chuke Sanam: Hindi
2000 (48th): P. Krishnamoorthy: Bharati: Tamil
2001 (49th): Nitin Chandrakant Desai: Lagaan: Hindi
2002 (50th): Nitin Chandrakant Desai: Devdas: Hindi
2003 (51st): Indranil Ghosh: Chokher Bali: Bengali: Sharishta Roy: Meenaxi: A Tale Of Three Cities: Hindi
2004 (52nd): Samir Chanda: Netaji Subhas Chandra Bose: The Forgotten Hero: English, Hindi
2005 (53rd): C. B. More: Taj Mahal: An Eternal Love Story: Hindi
2006 (54th): Rashid Rangrez: Waris Shah: Ishq Daa Waaris: Punjabi
2007 (55th): Sabu Cyril: Om Shanti Om: Hindi
2008 (56th): Gautam Sen: Firaaq: Hindi
2009 (57th): Samir Chanda: Delhi-6: Hindi
2010 (58th): Sabu Cyril: Enthiran: Tamil
2011 (59th): Indranil Ghosh: Noukadubi: Bengali
2012 (60th): Boontawee 'Thor' Taweepasas: Vishwaroopam: Tamil: Lalgudi N. Ilayaraja
2013 (61st): Ashim Ahluwalia: Miss Lovely: Hindi: Tabasheer Zutshi: Parichit Paralkar
2014 (62nd): Aparna Raina: Nachom-Ia Kumpasar: Konkani
2015 (63rd): Shriram Iyengar: Bajirao Mastani: Hindi: Saloni Dhatrak: Sujeet Sawant
2016 (64th): Subrata Chakraborthy: 24: Tamil: Shreyas Khedekar: Amit Ray
2017 (65th): Santhosh Raman: Take Off: Malayalam
2018 (66th): Bangalan: Kammara Sambhavam: Malayalam
National Film Award For Best Film On Environment Conservation/Preservation
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1989 (37th): Bonani: Assamese: Purbanchal Film: Jahnu Barua
1992 (40th): Cheluvi: Kannada: Sadir Media: Girish Karnad
1993 (41st): Devara Kadu: Kannada: Pattabhirami Reddy Productions: Pattabhirami Reddy Tikkavarapu
1994 (42nd): Nirbachana: Oriya: NFDC, Doordarshan: Biplab Ray Chowdhury
1995 (43rd): Rape In The Virgin Forest (Hagramayao Jinahari): Bodo: Jwngdao Bodosa: Jwngdao Bodosa
1997 (45th): Bhoomi Geetha: Kannada: R. Mahadev Gowda: Kesari Harvoo
1998 (46th): Malli: Tamil: N'CYP: Santosh Sivan
1999 (47th): Jalamarmaram: Malayalam: Latha Kurien Rajeev, Radhika Suresh Gopi: T. K. Rajeev Kumar
2000 (48th): Oru Cheru Punchiri: Malayalam: Jisha John: M. T. Vasudevan Nair
2002 (50th): Urumattram: Tamil: Aadhi Bhagavan Talkies: B.Sivakumar
2003 (51st): Juye Poora Xoon: Assamese: Sanjib Sabhapandit: Sanjib Sabhapandit
2004 (52nd): Devrai: Marathi: Y. N. Oak: Sumitra Bhave, Sunil Sukthankar
2005 (53rd): Thutturi: Kannada: Jaimala Ramchandra: P. Sheshadri
2008 (56th): Jianta Bhoota: Odia: Akshay Kumar Parija: Prashanta Nanda
2010 (58th): Bettada Jeeva: Kannada: Basanta Kumar Patil: P. Sheshadri
2012 (60th): Black Forest: Malayalam: Joshy Mathew: Baby Mathew Somatheeram
2013 (61st): Perariyathavar: Malayalam: Ambalakkara Global Films: Dr. Biju
2014 (62nd): Ottaal: Malayalam: Director Cutz Film Company: Jayaraj
2015 (63rd): Valiya Chirakulla Pakshikal: Malayalam: A. K. Pillai: Dr. Biju
2016 (64th): Loktak Lairembee: Manipuri: Haobam Paban Kumar: Haobam Paban Kumar
2017 (65th): Irada: Hindi: Irada Entertrainment: Aparnaa Singh
2018 (66th): Paani: Marathi: Priyanka Chopra: Adinath Kothare
National Film Award For Best Film On Family Welfare
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1968 (16th): Anchal Ke Phool: Hindi: M. R. Seth: Karunesh Thakur
1982 (30th): Spandan: Hindi: Satyanarayanan Misra, Abdul Majid, Durga Nanda: Biplab Roy Chowdhary
1984 (32nd): Mohan Joshi Hazir Ho!: Hindi: Saeed Akhtar Mirza: Saeed Akhtar Mirza
1989 (37th): Sandhya Raagam: Tamil: Balu Mahendra (A Doordarshan Production): Balu Mahendra
1991 (39th): Durga: Hindi: NFDC: Basu Chatterjee
1992 (40th): Shwet Paatharer Thala: Bengali: Shankar Gope: Prabhat Roy
1993 (41st): Akashadoothu: Malayalam: Anupama Cinema: Siby Malayil
1994 (42nd): Karuththamma: Tamil: Vetrivel Art Creations: P. Bharathiraja
1995 (43rd): Mini: Malayalam: Madhu: P. Chandrakumar
1996 (44th): Latthi: Bengali: Robin Agarwal: Prabhat Roy
1997 (45th): Samaantharangal: Malayalam: Balachandra Menon: Balachandra Menon
1998 (46th): Atmiyo Swajan: Bengali: Dhatri Films: Raja Sen
1999 (47th): Hari-Bhari: Hindi: Government Of India: Shyam Benegal
2000 (48th): Kal Kaa Aadmi: Hindi: Ministry Of Health And Family Welfare: Amol Palekar
2003 (51st): Paadam Onnu: Oru Vilapam: Malayalam: Aryadan Shaukat: T. V. Chandran
2004 (52nd): Hasina: Kannada: Chiguru Chitra: Girish Kasaravalli
2005 (53rd): Thavamai Thavamirundhu: Tamil: P. Shanmugam: Cheran
2006 (54th): Karutha Pakshikal: Malayalam: Kaladharan K. V., Vallabhan K. G.: Kamal: Faltu: Bengali: Arindam Chaudhuri: Anjan Das
2007 (55th): Taare Zameen Par: Hindi: Aamir Khan: Aamir Khan
2008 (56th): Little Zizou: English, Gujarati: Jigri Dost Productions: Sooni Taraporevala
National Film Award For Best Audiography
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1976 (24th): S. P. Ramanathan: Bhakta Kannappa: Telugu
1977 (25th): S. P. Ramanathan: Godhuli: Hindi
1978 (26th): Hitendra Ghosh: Junoon: Hindi
1980 (28th): S. P. Ramanathan: Nenjathai Killathe: Tamil
1981 (29th): P. Devdas: Elippathayam: Malayalam
1982 (30th): Essabhai M. Suratwala: Namkeen: Hindi
1983 (31st): S. P. Ramanathan: Adi Shankaracharya: Sanskrit
1984 (32nd): P. Devdas: Mukhamukham: Malayalam
1985 (33rd): Hitendra Ghosh: Ek Pal: Hindi
1986 (34th): Durga Mitra: Path Bhola: Bengali: Jyoti Prasad Chatterjee
1987 (35th): P. Devadas: Anantaram: Malayalam: T. Krishnanunni: N. Harikumar
1988 (36th): T. Krishnan Unni: Piravi: Malayalam
1989 (37th): N. Harikumar: Mathilukal: Malayalam
1990 (38th): N. Pandurangan: Anjali: Tamil
1991 (39th): Ajay Munjan: Rukmavati Ki Haveli: Hindi: M. M. Padmanabhan
1992 (40th): N. Pandurangan: Thevar Magan: Tamil
1993 (41st): H. Sridhar: Mahanadi: Tamil: K. M. Surya Narayan (M/S Media Artiste Pvt. Ltd)
1994 (42nd): A. S. Laxmi Narayanan: Kadhalan: Tamil: V. S. Murthy
1995 (43rd): Deepan Chatterji: Kalapani: Malayalam: Halo: Hindi
1996 (44th): Krishnan Unni: Desadanam: Malayalam
1997 (45th): Sampath: Ennu Swantham Janakikutty: Malayalam
1998 (46th): H. Sridhar: Dil Se..: Hindi
1999 (47th): Anup Mukhopadhyay: Uttara: Bengali
2000 (48th): Anup Dev: Moksha: Hindi
2001 (49th): H. Sridhar: Lagaan: Hindi: Nakul Kamte
2002 (50th): A. S. Laxmi Narayanan: Kannathil Muthamittal: Tamil: H. Sridhar
2003 (51st): Anup Mukhopadhyay: Bhalo Theko: Bengali: Deepon Chatterjee
2004 (52nd): Anup Mukhopadhyay: Iti Srikanta: Bengali: Alok De
2005 (53rd): Nakul Kamte: Rang De Basanti: Hindi
2006 (54th): Shajith Koyeri: Omkara: Hindi: Subhash Sahoo: K. J. Singh
2007 (55th): Kunal Sharma: 1971: Hindi
2008 (56th): Pramod J. Thomas: Gandha: Marathi: Anmol Bhave
2009 (57th): Subash Sahoo: Kaminey: Hindi: Resul Pookutty: Keralavarma Pazhassiraja: Malayalam: Anup Dev: 3 Idiots: Hindi
2010 (58th): Kaamod Kharade: Ishqiya: Hindi: Subhadeep Sengupta: Chitrasutram: Malayalam
: Debajit Changmai: Ishqiya: Hindi
2011 (59th): Baylon Fonseca: Zindagi Na Milegi Dobara: Hindi: Baylon Fonseca: Game: Hindi
: Hitendra Ghosh: Game: Hindi
2012 (60th): Radhakrishnan S.: Annayum Rasoolum: Malayalam: Anirban Sengupta: Shabdo: Bengali
: Dipankar Chaki: Alok De: Gangs Of Wasseypur – Part 1, Gangs Of Wasseypur – Part 2: Hindi
: Sinoy Joseph: Shreejesh Nair
2013 (61st): Nihar Ranjan Samal: Madras Cafe: Hind: Bishwadeep Chatterjee: Madras Cafe: Hindi
: D. Yuvaraj: Swapaanam: Malayalam
2014 (62nd): Mahaveer Sabbanwal: Khwada: Marathi: Anish John: Asha Jaoar Majhe: Bengali
: Anirban Sengupta: Nirbashito: Bengali: Dipankar Chaki
2015 (63rd): Sanjay Kurian: Talvar: Hindi: Bishwadeep Chatterjee: Bajirao Mastani: Hindi
: Justin Jose: Bajirao Mastani: Hindi
2016 (64th): Jayadevan Chakkadath: Kaadu Pookkunna Neram: Malayalam: Alok De: Ventilator: Marathi
2017 (65th): Mallika Das: Village Rockstars: Assamese: Sanal George: Walking With The Wind: Ladakhi
: Justin Jose: Walking With The Wind: Ladakhi
2018 (66th): Gaurav Verma: Tendlya: Marathi: Bishwadeep Chatterjee: Uri: The Surgical Strike: Hindi
: M. R. Raja Krishnan: Rangasthalam: Telugu

National Film Award For Best Choreography
Year: Recipient(S): Song(S): Film(S): Language(S)
1992 (40th): Laxmibai Kolhapurkar: Ek Hota Vidushak: Marathi
1993 (41st): Sundaram: Thiruda Thiruda: Tamil
1994 (42nd): Jay Borade: Hum Aapke Hain Koun..!: Hindi
1995 (43rd): Ileana Citaristi: Yugant: Bengali
1996 (44th): Prabhu Deva: Strawberry Kannae, Vennilavae Vennilavae: Minsara Kanavu: Tamil
1997 (45th): Shiamak Davar: Dil To Pagal Hai: Hindi
1998 (46th): Brinda: Swargam Thedi Vannore: Daya: Malayalam
1999 (47th): Arsh Tanna: Dholi Taro: Hum Dil De Chuke Sanam: Hindi:Sameer Tanna: Vaibhavi Merchant
2000 (48th): Kala: Kochu Kochu Santhoshangal: Malayalam
2001 (49th): Raju Khan: Ghanan Ghanan: Lagaan: Hindi
2002 (50th): Saroj Khan: Dola Re Dola: Devdas: Hindi
2003 (51st): Farah Khan: Idhar Chala Main Udhar Chala: Koi... Mil Gaya: Hindi
2004 (52nd): Prabhu Deva: Main Aisa Kyu Hoon: Lakshya: Hindi
2005 (53rd): Saroj Khan: Sringaram: Tamil
2006 (54th): Madhu Samudra: Rathri Mazha: Malayalam: Sajeev Samudra
2007 (55th): Saroj Khan: Yeh Ishq Haaye: Jab We Met: Hindi
2008 (56th): Chinni Prakash: Azeem-O-Shaan Shahenshah: Jodhaa Akbar: Hindi: Rekha Prakash
2009 (57th): K. Sivasankar: Dheera Dheera Dheera: Magadheera: Telugu
2010 (58th): Dinesh Kumar: Otha Sollaala: Aadukalam: Tamil
2011 (59th): Bosco-Caesar: Senorita: Zindagi Na Milegi Dobara: Hindi
2012 (60th): Birju Maharaj: Unnai Kaanadhu Naan: Vishwaroopam: Tamil
2013 (61st): Ganesh Acharya: Maston Ka Jhund: Bhaag Milkha Bhaag: Hindi
2014 (62nd): Sudesh Adhana: Bismil: Haider: Hindi
2015 (63rd): Remo D'Souza: Deewani Mastani: Bajirao Mastani: Hindi
2016 (64th): Raju Sundaram: Pranaamam: Janatha Garage: Telugu
2017 (65th): Ganesh Acharya: Gori Tu Latth Maar: Toilet: Ek Prem Katha: Hindi
2018 (66th): Jyothi D. Tomar: Ghoomar: Padmaavat: Hindi
National Film Award For Best Cinematography
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1967 (15th): Ramachandra: Bambai Raat Ki Bahon Mein: Hindi: M. N. Malhotra: Hamraaz: Hindi
1968 (16th): Nariman Irani: Saraswatichandra: Hindi: K. S. Prasad: Thillana Mohanambal: Tamil
1969 (17th): K. K. Mahajan: Sara Akash: Hindi: Marcus Bartley: Shanti Nilayam: Tamil
1970 (18th): K. K. Mahajan: Uski Roti: Hindi: Radhu Karmakar: Mera Naam Joker: Hindi
1971 (19th): Nando Bhattacharya: Anubhav: Hindi: Ramachandra: Reshma Aur Shera: Hindi
1972 (20th): Mankada Ravi Varma: Swayamvaram: Malayalam: K. K. Mahajan: Maya Darpan: Hindi
1973 (21st): Apurba Kishore Bir: 27 Down: Hindi: Soumendu Roy: Ashani Sanket: Bengali
1974 (22nd): K. K. Mahajan: Chorus: Bengali: Soumendu Roy: Sonar Kella: Bengali
1975 (23rd): B. S. Lokanath: Apoorva Raagangal: Tamil: Ishan Arya: Muthyala Muggu: Telugu
1976 (24th): P. S. Nivas: Mohiniyaattam: Malayalam: S. Ramachandra: Rishya Shringa: Kannada
1977 (25th): Balu Mahendra: Kokila: Kannada: Soumendu Roy: Shatranj Ke Khilari: Hindi
1978 (26th): Shaji N. Karun: Thampu: Malayalam: Govind Nihalani: Junoon: Hindi
1979 (27th): Kamal Nayak: Neem Annapurna: Bengali: Rajan Kinagi: Shodh: Hindi
1980 (28th): Sivan: Yagam: Malayalam: Ashok Kumar: Nenjathai Killathe: Tamil
1981 (29th): Shripati R. Bhat: Mooru Darigalu: Kannada: Ashok Mehta: 36 Chowringhee Lane: English
1982 (30th): Balu Mahendra: Moondram Pirai: Tamil
1983 (31st): B. Bindhani: Neeraba Jhada: Oriya : Raj Shekhar: Madhu Ambat: Adi Shankaracharya: Sanskrit
1984 (32nd): Jehangir Choudhary: Holi: Hindi
1985 (33rd): Subrata Mitra: New Delhi Times: Hindi
1986 (34th): Venu: Namukku Parkkan Munthiri Thoppukal: Malayalam: Amma Ariyan
1987 (35th): P. C. Sreeram: Nayakan: Tamil
1988 (36th): Apurba Kishore Bir: Daasi: Telugu
1989 (37th): Virendra Saini: Salim Langde Pe Mat Ro: Hindi
1990 (38th): Santosh Sivan: Perumthachan: Malayalam
1991 (39th): Apurba Kishore Bir: Aadi Mimansa: Oriya
1992 (40th): Venu: Miss Beatty's Children: English
1993 (41st): Venu: Ponthan Mada: Malayalam
1994 (42nd): K. V. Anand: Thenmavin Kombath: Malayalam
1995 (43rd): Santosh Sivan: Kaalapani: Malayalam
1996 (44th): Mrinal Kanti Das: Adajya, Rag Birag: Assamese
1997 (45th): Santosh Sivan: Iruvar: Tamil
1998 (46th): Santosh Sivan: Dil Se..: Hindi
1999 (47th): Anil Mehta: Hum Dil De Chuke Sanam: Hindi
2000 (48th): Ashok Mehta: Moksha: Hindi
2001 (49th): Ramachandra Halkare: Dweepa: Kannada
2002 (50th): Abhik Mukhopadhyay: Patalghar: Bengali
2003 (51st): Abhik Mukhopadhyay: Bhalo Theko: Bengali
2004 (52nd): Mahesh Aney: Swades: Hindi
2005 (53rd): Madhu Ambat: Sringaram: Tamil
2006 (54th): Gautam Ghose: Yatra: Hindi
2007 (55th): Shanker Raman: Frozen: Hindi
2008 (56th): Abhik Mukhopadhyay: Antaheen: Bengali
2009 (57th): Anjuli Shukla: Kutty Srank: Malayalam
2010 (58th): Madhu Ambat: Adaminte Makan Abu: Malayalam
2011 (59th): Satya Rai Nagpaul: Anhe Ghore Da Daan: Punjabi
2012 (60th): Sudheer Palsane: Ko: Yad: Mishing
2013 (61st): Rajeev Ravi: Liar's Dice: Hindi
2014 (62nd): Sudeep Chatterjee: Chotushkone: Bengali
2015 (63rd): Sudeep Chatterjee: Bajirao Mastani: Hindi
2016 (64th): Tirru: 24: Tamil
2017 (65th): Nikhil S. Praveen: Bhayanakam: Malayalam
2018 (66th): M. J. Radhakrishnan: Olu: Malayalam
National Film Award For Best Costume Design
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1984 (32nd): Harudas: Ghare Baire: Bengali: Bapuldas
1985 (33rd): Saba Zaidi: Trikal: Hindi
1986 (34th): Prabhat Jha: Parinati: Hindi
1987 (35th): Ramilla Patel: Pestonjee: Hindi: Mani Rabadi
1988 (36th): Sudharshan: Daasi: Telugu
1989 (37th): P. Krishnamoorthy: Oru Vadakkan Veeragatha: Malayalam
1990 (38th): Bhanu Athaiya: Lekin...: Hindi
1991 (39th): Neeta Lulla: Lamhe: Hindi: Kachins: Leena Daru
1992 (40th): Mala Dey: Rudaali: Hindi: Simple Kapadia
1993 (41st): Loveleen Bains: Muhafiz: Urdu
1994 (42nd): Supriya Dasgupta: Amodini: Bengali
1995 (43rd): Dolly Ahluwalia: Bandit Queen: Hindi
1996 (44th): M. Dandapani: Kulam: Malayalam
1997 (45th): Vaishali Kasaravalli: Thaayi Saheba: Kannada
1998 (46th): S.B. Satheeshan: Daya: Malayalam
1999 (47th): Sarika: Hey Ram: Tamil
2000 (48th): P. Krishnamoorthy: Bharati: Tamil
2001 (49th): Bhanu Athaiya: Lagaan: Hindi
2002 (50th): Neeta Lulla: Devdas: Hindi: Abu Jani: Sandeep Khosla: Reza Shariffi
2003 (51st): Bibi Ray: Chokher Bali: Bengali: Sushanto Pal
2004 (52nd): Ishrath Nissar: Hasina: Kannada
2005 (53rd): Anna Singh: Taj Mahal: An Eternal Love Story: Hindi: Sabyasachi Mukherjee: Black: Hindi
2006 (54th): Manjeet Maan: Waris Shah: Ishq Daa Waaris: Punjabi
2007 (55th): Ruma Sengupta: Krishnakanter Will: Bengali
2008 (56th): Neeta Lulla: Jodhaa Akbar: Hindi
2009 (57th): Indrans Jayan: Kutty Srank: Malayalam
2010 (58th): Indrans Jayan: Namma Gramam: Tamil
2011 (59th): Neeta Lulla: Balgandharva: Marathi: Niharika Khan: The Dirty Picture: Hindi
2012 (60th): Poornima Ramaswamy: Paradesi: Tamil
2013 (61st): Sabarni Das: Jaatishwar: Bengali
2014 (62nd): Dolly Ahluwalia: Haider: Hindi
2015 (63rd): Payal Saluja: Nanak Shah Fakir: Punjabi
2016 (64th): Sachin Lovalekar: Cycle: Marathi
2017 (65th): Gobinda Mandal: Nagarkirtan: Bengali
2018 (66th): Indrakshi Pattanaik: Mahanati: Telugu
National Film Award For Best Editing
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1976 (24th): K. Babu Rao: Siri Siri Muvva: Telugu
1977 (25th): Waman Bhonsle: Inkaar: Hindi: Gurudutt Shirali
1978 (26th): Gangadhar Naskar: Parasuram: Bengali
1979 (27th): Gangadhar Naskar: Ek Din Pratidin: Bengali
1980 (28th): Gangadhar Naskar: Akaler Shandhaney: Bengali
1981 (29th): Bhanudas Divakar: Arohan: Hindi
1982 (30th): Keshav Hirani: Arth: Hindi
1983 (31st): Mrinmoy Chakraborty: Khandhar: Hindi
1984 (32nd): Anil Malnad: Sitaara: Telugu
1985 (33rd): Babu Sheikh: Hum Naujawan: Hindi
1986 (34th): Sanjiv Shah: Mirch Masala: Hindi
1987 (35th): P. Mohanraj: Vedham Pudhithu: Tamil
1988 (36th): A. Sreekar Prasad: Raakh: Hindi
1989 (37th): Renu Saluja: Parinda: Hindi
1990 (38th): M. S. Mani: Iyer The Great: Malayalam
1991 (39th): Renu Saluja: Dharavi: Hindi
1992 (40th): M. S. Mani: Sargam: Malayalam
1993 (41st): Renu Saluja: Sardar: Hindi
1994 (42nd): B. Lenin: Kadhalan: Tamil: V. T. Vijayan
1995 (43rd): Suresh Urs: Bombay: Tamil
1996 (44th): A. Sreekar Prasad: Rag Birag: Assamese
1997 (45th): A. Sreekar Prasad: The Terrorist: Tamil
1998 (46th): Renu Saluja: Godmother: Hindi
1999 (47th): A. Sreekar Prasad: Vanaprastham: Malayalam
2000 (48th): Suresh Pai: Snip!: English: Apurva Asrani
2001 (49th): Beena Paul: Mitr, My Friend: English
2002 (50th): A. Sreekar Prasad: Kannathil Muthamittal: Tamil
2003 (51st): Aarif Sheikh: Samay: When Time Strikes: Hindi
2004 (52nd): Suresh Pai: Page 3: Hindi
2005 (53rd): P. S. Bharati: Rang De Basanti: Hindi
2006 (54th): Raja Mohammad: Paruthiveeran: Tamil
2007 (55th): B. Ajith Kumar: Naalu Pennungal: Malayalam
2008 (56th): A. Sreekar Prasad: Firaaq: Hindi
2009 (57th): Arghyakamal Mitra: Abohoman: Bengali
2010 (58th): Kishore Te.: Aadukalam: Tamil
2011 (59th): Praveen K. L.: Aaranya Kaandam: Tamil: N. B. Srikanth
2012 (60th): Namrata Rao: Kahaani: Hindi
2013 (61st): V. J. Sabu Joseph: Vallinam: Tamil
2014 (62nd): Vivek Harshan: Jigarthanda: Tamil
2015 (63rd): Kishore Te: Visaranai: Tamil
2016 (64th): Rameshwar S. Bhagat: Ventilator: Marathi
2017 (65th): Rima Das: Village Rockstars: Assamese
2018 (66th): Nagendra K. Ujjani: Nathicharami: Kannada
National Film Award For Best Make-Up Artist
Year: Recipient: Film(S): Language(S)
2006 (54th): Anil Motiram Palande: Traffic Signal: Hindi
2007 (55th): Pattanam Rasheed: Paradesi: Malayalam
2008 (56th): U. K. Sasi: Naan Kadavul: Tamil
2009 (57th): Christien Tinsley: Paa: Hindi: Dominie Till
2010 (58th): Vikram Gaikwad: Moner Manush: Bengali
2011 (59th): Vikram Gaikwad: Balgandharva, The Dirty Picture: Marathi, Hindi
2012 (60th): Raja: Vazhakku Enn 18/9: Tamil
2013 (61st): Vikram Gaikwad: Jaatishwar: Bengali
2014 (62nd): Raju: Naanu Avanalla...Avalu: Kannada: Nagaraj
2015 (63rd): Preetisheel G. Singh: Nanak Shah Fakir: Punjabi: Clover Wootton
2016 (64th): N. K. Ramakrishna: Allama: Kannada
2017 (65th): Ram Rajjak: Nagarkirtan: Bengali
2018 (66th): Ranjith: Awe: Telugu
National Film Award For Best Screenplay
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1967 (15th): S. L. Puram Sadanandan: Agniputhri: Malayalam
1968 (16th): Pandit Anand Kumar: Anokhi Raat: Hindi
1969 (17th): Puttanna Kanagal: Gejje Pooje: Kannada
1970 (18th): Satyajit Ray: Pratidwandi: Bengali
1971 (19th): Tapan Sinha: Ekhonee: Bengali
1972 (20th): Gulzar: Koshish: Hindi
1973 (21st): Mrinal Sen: Padatik: Bengali: Ashis Burman
1974 (22nd): Satyajit Ray: Sonar Kella: Bengali
1976 (24th): Vijay Tendulkar: Manthan: Hindi
1977 (25th): Satyadev Dubey: Bhumika: Hindi: Shyam Benegal: Girish Karnad
1978 (26th): T. S. Ranga: Grahana: Kannada: T. S. Nagabharana
1979 (27th): Sai Paranjpye: Sparsh: Hindi
1980 (28th): Mrinal Sen: Akaler Sandhane: Bengali
1981 (29th): K. Balachander: Thanneer Thanneer: Tamil
1982 (30th): Mrinal Sen: Kharij: Bengali
1983 (31st): G. V. Iyer: Adi Shankaracharya: Sanskrit
1984 (32nd): Adoor Gopalakrishnan: Mukhamukham: Malayalam
1985 (33rd): Bhabendra Nath Saikia: Agnisnaan: Assamese
1986 (34th): Buddhadeb Dasgupta: Phera: Bengali
1987 (35th): Adoor Gopalakrishnan: Anantaram: Malayalam
1988 (36th): Arundhati Roy: In Which Annie Gives It Those Ones: English
1989 (37th): M. T. Vasudevan Nair: Oru Vadakkan Veeragatha: Malayalam
1990 (38th): K. S. Sethumadhavan: Marupakkam: Tamil
1991 (39th): M. T. Vasudevan Nair: Kadavu: Malayalam
1992 (40th): M. T. Vasudevan Nair: Sadayam: Malayalam
1993 (41st): Satyajit Ray: Uttoran: Bengali
1994 (42nd): M. T. Vasudevan Nair: Parinayam: Malayalam
1995 (43rd): Ashok Mishra: Naseem: HindiSaeed Akhtar Mirza
1996 (44th): Agathiyan: Kadhal Kottai: Tamil
1997 (45th): Rituparno Ghosh: Dahan: Bengali
1998 (46th): Ashok Mishra: Samar: Hindi
1999 (47th): Madampu Kunjukuttan: Karunam: Malayalam
2000 (48th): P. Bharathiraja: Kadal Pookkal: Tamil
2001 (49th): G. Neelakanta Reddy: Show: Telugu
2002 (50th): Aparna Sen: Mr. And Mrs. Iyer: English
2003 (51st): Gautam Ghose: Abar Aranye: Bengali
2004 (52nd): Manoj Tyagi: Page 3: Hindi: Nina Arora
2005 (53rd): Prakash Jha: Apaharan: Hindi: Shridhar Raghavan: Manoj Tyagi
2006 (54th): Abhijat Joshi: Lage Raho Munnabhai: Hindi: Rajkumar Hirani: Vidhu Vinod Chopra
2007 (55th): Feroz Abbas Khan: Gandhi, My Father: Hindi
2008 (56th): Sachin Kundalkar: Gandha: Marathi
2009 (57th): P. F. Mathews: Kutty Srank: Malayalam: Harikrishna: Gopal Krishan Pai: Kanasemba Kudureyaneri: Kannada: Girish Kasaravalli: Pandiraj: Pasanga: Tamil
2010 (58th): Vetrimaaran: Aadukalam: Tamil: Anant Mahadevan: Mee Sindhutai Sapkal: Marathi
: Sanjay Pawar: Sanjay Pawar: Mee Sindhutai Sapkal: Marathi
2011 (59th): Vikas Bahl: Chillar Party: Hindi: Nitesh Tiwari: Vijay Maurya: Avinash Deshpande Nigdi: Shala: Marathi: Girish Kulkarni: Deool: Marathi
2012 (60th): Sujoy Ghosh: Kahaani: Hindi: Bhavesh Mandalia: OMG - Oh My God!: Hindi: Umesh Shukla: Anjali Menon: Ustad Hotel: Malayalam
2013 (61st): P. Sheshadri: December-1: Kannada: Panchakshari: Prakruti: Kannada: Sumitra Bhave: Astu: Marathi
2014 (62nd): Srijit Mukherji: Chotushkone: Bengali: Joshy Mangalath: Ottaal: Malayalam: Vishal Bhardwaj: Haider: Hindi
2015 (63rd): Vishal Bhardwaj: Talvar: Hindi: Juhi Chaturvedi: Piku: Hindi: Himanshu Sharma: Tanu Weds Manu: Returns: Hindi
2016 (64th): Syam Pushkaran: Maheshinte Prathikaaram: Malayalam: Sanjay Krishnaji Patil: Dashkriya: Marathi: Tharun Bhascker Dhaassyam: Pelli Choopulu: Telugu
2017 (65th): Sajeev Pazhoor: Thondimuthalum Driksakshiyum: Malayalam: Jayaraj: Bhayanakam: Malayalam: Sambit Mohanty: Hello Arsi: Oriya
National Film Award For Best Special Effects
Year: Recipient(S): Film(S): Language(S)
1992 (40th): Shashilal K. Nair: Angaar: Hindi
1993 (41st): Sethu: Thiruda Thiruda: Tamil
1994 (42nd): C. Murugesh: Kadhalan: Tamil: S. T. Venki
1995 (43rd): S. T. Venki: Kaalapani: Malayalam
1996 (44th): S. T. Venki: Indian: Tamil
1998 (46th): S. T. Venki: Jeans: Tamil
1999 (47th): Mantra: Hey Ram: Tamil
2001 (49th): N. Madhusudhanan: Aalavandhan: Tamil
2002 (50th): Indian Artists: Magic Magic: Tamil
2003 (51st): Bimmini Special Fx Design Studios, James Colmer, Lara Denman: Koi... Mil Gaya: Hindi: Digital Art Media, Marc Kolbe, Craig Mumma
2004 (52nd): Sanath(Fire Fly Digital): Anji: Telugu
2005 (53rd): Tata Elxsi: Anniyan: Tamil
2006 (54th): EFX, Chennai: Krrish: Hindi
2007 (55th): Indian Artists: Sivaji: Tamil
2008 (56th): Govardhan(Tata Elxsi): Mumbai Meri Jaan: Hindi
2009 (57th): R. Kamal Kannan: Magadheera: Telugu
2010 (58th): V. Srinivas Mohan: Enthiran: Tamil
2011 (59th): Red Chillies VFX, Harry Hingorani, Keitan Yadav: Ra.One: Hindi
2012 (60th): Makuta VFX: Eega: Telugu
2013 (61st): Intermezzo Studio Alien Sense Films Pvt Ltd: Jal: Hindi
2015 (63rd): V. Srinivas Mohan: Baahubali: The Beginning: Telugu
2016 (64th): Naveen Paul: Shivaay: Hindi
2017 (65th): R. C. Kamal Kannan: Baahubali 2: The Conclusion: Telugu
2018 (66th): Srushti Creative Studio: Awe: Telugu: Unifi Media: K.G.F: Chapter 1: Kannada
National Film Award – Special Jury Award (Feature Film)
Year: Recipient(S): Awarded As: Film(S): Language(S)
1979 (27th): Director: Acharya Kripalani: English
1981 (29th): Satyajit Ray: Director: Sadgati: Hindi
1983 (31st): Mankada Ravi Varma: Director: Nokkukuthi: Malayalam
1984 (32nd): T. S. Ranga: Director: Giddh: Hindi
1985 (33rd): Sudha Chandran: Actress: Mayuri: Telugu
1986 (34th): John Abraham: Director: Amma Ariyan: Malayalam
1987 (35th): M. B. Sreenivasan (Posthumously): Music Director
1988 (36th): Ashok Ahuja: Director: Vasundhara: Hindi
1989 (37th): Amitabh Chakraborty: Director: Kaal Abhirati: Bengali
1990 (38th): Pankaj Kapur: Actor: Ek Doctor Ki Maut: Hindi: Sunny Deol: Actor: Ghayal: Hindi: Jayabharathi: Actress: Marupakkam: Tamil
1991 (39th): Soumitra Chatterjee: Actor: Antardhan: Bengali
1992 (40th): Sivaji Ganesan: Actor: Thevar Magan: Tamil: Ketan Mehta: Director: Maya Memsaab: Hindi
1993 (41st): Shashi Kapoor: Actor: Muhafiz: Urdu: Pallavi Joshi: Actress: Woh Chokri: Hindi
1994 (42nd): Radhu Karmakar (Posthumously): Cinematographer: Param Vir Chakra: Hindi: Shaji N. Karun: Director: Swaham: Malayalam
1995 (43rd): Shyam Benegal: Director: The Making Of The Mahatma: English
1996 (44th): Amol Palekar: Director: Daayraa: Hindi: Kiron Kher: Actress: Sardari Begum: Urdu
1997 (45th): Jaimala: Actress: Thaayi Saheba: Kannada
1998 (46th): Drishyakavya, Ashoke Viswanathan: Producer, Director: Kitchhu Sanlap Kitchhu Pralap: Bengali
1999 (47th): Kalabhavan Mani: Actor: Vasanthiyum Lakshmiyum Pinne Njaanum: Malayalam
2000 (48th): Soumitra Chatterjee: Actor: Dekha: Bengali
2001 (49th): Janaki Vishwanathan: Director: Kutty: Tamil
2002 (50th): Prakash Raj: Actor
2003 (51st): Manoj Bajpai: Actor: Pinjar: Hindi: Roopkatha, Goutam Halder: Producer, Director: Bhalo Theko: Bengali
2004 (52nd): J. Phillip: Actor: Dancer: Tamil
2005 (53rd): Anupam Kher: Actor: Maine Gandhi Ko Nahin Mara: Hindi
2006 (54th): Vishal Bhardwaj: Director: Omkara: Hindi
2007 (55th): Anil Kapoor, Feroz Abbas Khan: Producer, Director: Gandhi, My Father: Hindi, English
2008 (56th): NFDC, K. M. Madhusudhanan: Producer, Director: Bioscope: Malayalam
2009 (57th): A. Sreekar Prasad: Editor: Kaminey, Keralavarma Pazhassiraja, Kutty Srank: Hindi, Malayalam
2010 (58th): Bindiya Khanolkar, Sachin Khanolkar, Anant Mahadevan: Producer, Director: Mee Sindhutai Sapkal: Marathi
2011 (59th): Anjan Dutt: Actor, Director, Singer, Writer: Ranjana Ami Ar Ashbona: Bengali
2012 (60th): Rituparno Ghosh: Actor, Director, Writer: Chitrangada: Bengali: Nawazuddin Siddiqui: Actor: Dekh Indian Circus, Gangs Of Wasseypur, Kahaani, Talaash: Hindi
2013(61st): Viva In En, Mahesh Limaye: Producer, Director: Yellow: Marathi: Future East Film Pvt Ltd, Ashim Ahluwalia: Producer, Director: Miss Lovely: Hindi
2014 (62nd): Bhaurao Karhade: Director: Khwada: Marathi
2015 (63rd): Kalki Koechlin: Actress: Margarita With A Straw: Hindi
2016 (64th): Mohanlal: Actor: Janatha Garage, Munthirivallikal Thalirkkumbol, Pulimurugan: Telugu, Malayalam
2017 (65th): Sani Ghose Ray, Kaushik Ganguly: Producer, Director: Nagarkirtan: Bengali
2018 (66th): Shraddha Dangar, Shachi Joshi, Denisha Ghumra, Neelam Paanchal, Tarjani Bhadla, Brinda Nayak, Tejal Panchasara, Kaushambi Bhatt, Ekta Bachwani, Kamini Panchal, Jagruti Thakore, Riddhi Yadav, Prapti Mehta: Actresses: Hellaro: Gujarati: Indradip Dasgupta: Director: Kedara: Bengali
National Film Award – Special Mention (Feature Film)
Year: Recipient(S): Awarded As: Film(S): Language(S)
1978(26th): Mrinal Sen: Director: Parasuram: Bengali: Muzaffar Ali: Director: Gaman: Hindi
1983 (31st): Kumar Shahani: Director: Tarang: Hindi
1986 (34th): Sandip Ray: Director: Himghar: Bengali
1988 (36th): Aamir Khan: Actor: Qayamat Se Qayamat Tak, Raakh: Hindi
1989 (37th): Mohanlal: Actor: Kireedam: Malayalam: Anupam Kher: Actor: Daddy: Hindi
1990 (38th): Anoubham Kiranmala: Actress: Ishanou: Meitei
1991 (39th): Mamata Shankar: Actress: Agantuk: Bengali: Ravindran: Music Director: Bharatham: Malayalam
1992 (40th): Sibaprasad Sen: Director: Pasanda Pandit: Bengali
1993 (41st): Tahir Hussain, Mahesh Bhatt: Producer, Director: Hum Hain Rahi Pyar Ke: Hindi: Jugal Debata, Susant Misra: Producer, Director: Indradhanura Chhai: Oriya
1994 (42nd): Mahesh Mahadevan: Music Director: Nammavar: Tamil: Bishnu Kharghoria: Actor: Xagoroloi Bohudoor: Assamese: S. Kumar: Cinematographer: Parinayam: Malayalam
1995 (43rd): Uttara Baokar: Actress: Doghi: Marathi: Rohini: Actress: Stri: Telugu: Benaf Dadachandji: Child Actor: Halo: Hindi
1996 (44th): Dolon Roy: Actress: Sanghat: Bengali: Bhagirathee: Actress: Adajya: Assamese
1997 (45th): Akkineni Nagarjuna: Actor: Annamayya: Telugu: Jomol: Actress: Ennu Swantham Janakikutty: Malayalam
1998 (46th): Dasari Narayana Rao: Producer, Director: Kante Koothurne Kanu: Telugu: Prakash Raj: Actor: Antahpuram: Telugu: Manju Warrier: Actress: Kannezhuthi Pottum Thottu: Malayalam
1999 (47th): Mohan Joshi: Actor: Gharabaher: Marathi: Manju Borah: Director: Baibhab: Assamese: Kavita Lankesh: Director: Deveeri: Kannada
2001 (49th): Dilip Doley, Narayan Seal: Director: Panoi-Jongki: Miri, Mishing
2002 (50th): Jyothirmayi: Actress: Bhavam: Malayalam
2003 (51st): H. G. Dattatreya: Actor: Mouni: Kannada: Nedumudi Venu: Actor:  –: Malayalam
2004 (52nd): Gurdas Maan: Actor: Des Hoyaa Pardes: Punjabi: Pradeep Nair: Director: Oridam: Malayalam
2006 (54th): Thilakan: Actor: Eakantham: Malayalam: Prosenjit Chatterjee: Actor: Dosar: Bengali
2009 (57th): Padmapriya Janakiraman: Actress
2010 (58th): K. Shivaram Karanth: Writer: Bettada Jeeva: Kannada
2011 (59th): Mallika: Actress: Byari: Beary: Sherrey: Director: Adimadhyantham: Malayalam
2012 (60th): Lal: Actor: Ozhimuri: Malayalam: H. G. Dattatreya: Actor: Bharath Stores: Kannada: Bishnu Kharghoria: Actor: Baandhon: Assamese: Parineeti Chopra: Actress: Ishaqzaade: Hindi: Tannishtha Chatterjee: Actress: Dekh Indian Circus: Hindi: Hansraj Jagtap: Child Actor: Dhag: Marathi: Thilakan: Actor: Ustad Hotel: Malayalam
2013 (61st): Gauri Gadgil: Child Actor: Yellow: Marathi: Sanjana Rai: Child Actor: Yellow: Marathi: Anjali Patil: Actress: Na Bangaaru Talli: Telugu
2014 (62nd): Musthafa: Actor: Ain: Malayalam: Palomi Ghosh: Actress: Nachom-Ia Kumpasar: Konkani: Parth Bhalerao: Child Actor: Killa, Bhoothnath Returns: Marathi, Hindi
2015 (63rd): Rinku Rajguru: Actress: Sairat: Marathi: Jayasurya: Actor: Su.. Su... Sudhi Vathmeekam, Lukka Chuppi: Malayalam: Ritika Singh: Actress: Irudhi Suttru: Tamil
2016 (64th): Eleeanora Images Private Ltd., Nila Madhab Panda: Producer, Director: Kadvi Hawa: Hindi: Red Carpet Moving Pictures, Shubhashish Bhutiani: Producer, Director: Mukti Bhawan: Hindi: Adil Hussain: Actor: Mukti Bhawan, Maj Rati Keteki: Hindi, Assamese: Sonam Kapoor: Actress: Neerja: Hindi
2017 (65th): Pankaj Tripathi: Actor: Newton: Hindi: Parvathy: Actress: Take Off: Malayalam: Prakruti Mishra: Actress: Hello Arsi: Odia: Yasharaj Karhade: Child Artist: Mhorkya: Marathi
2018 (66th): Sruthi Hariharan: Actress: Nathicharami: Kannada: Chandrachoor Rai: Actor: Kadakh: Hindi
: Joju George: Actor: Joseph: Malayalam: Savithri Sreedharan: Actress: Sudani From Nigeria: Malayalam
Nargis Dutt Award For Best Feature Film On National Integration
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1965 (13th): Shaheed: Hindi: Kewal Kashyap: S. Ram Sharma
1966 (14th): Subhash Chandra: Bengali: A. K. Banerjee: Piyush Bose
1968 (16th): Janmabhoomi: Malayalam: Roopa Rekha: John Sankaramangalam
1969 (17th): Saat Hindustani: Hindi: Khwaja Ahmad Abbas: Khwaja Ahmad Abbas
1970 (18th): Thurakkatha Vathil: Malayalam: A. Raghunath: P. Bhaskaran
1971 (19th): Do Boond Pani: Hindi: Khwaja Ahmad Abbas: Khwaja Ahmad Abbas
1972 (20th): Achanum Bappayum: Malayalam: C. C. Baby: K. S. Sethumadhavan
1973 (21st): Garm Hava[A]: Hindi: Unit 3 MM: M. S. Sathyu
1974 (22nd): Parinay[B]: Hindi: Samantar Chitra: Kantilal Rathod
1978 (26th): Grahana: Kannada: Harsha Pictures: T. S. Nagabharana
1979 (27th): 22 June 1897: Marathi: Nachiket Patwardhan, Jayoo Patwardhan: Nachiket Patwardhan, Jayoo Patwardhan
1980 (28th): Bhavni Bhavai: Gujarati: Sanchar Film Cooperative Society Ltd.: Ketan Mehta
1981 (29th): Saptapadi: Telugu: Bheemavarapu Buchhireddy: K. Vishwanath
1982 (30th): Aaroodam: Malayalam: Rosamma George: I. V. Sasi
1983 (31st): Sookha: Hindi: M. S. Sathyu: M. S. Sathyu
1984 (32nd): Aadmi Aur Aurat: Hindi: Doordarshan: Tapan Sinha
1985 (33rd): Sree Narayana Guru: Malayalam: A. Jaffer: P. A. Backer
1987 (35th): Tamas: Hindi: Blaze Entertainment: Govind Nihalani
1988 (36th): Rudraveena: Telugu: Nagendra Babu: K. Balachander
1989 (37th): Santha Shishunala Sharifa: Kannada: Yajaman Enterprises: T. S. Nagabharana
1991 (39th): Aadi Mimansa: Oriya: Apurba Kishore Bir: Apurba Kishore Bir
1992 (40th): Roja: Tamil: Kavithalayaa Productions: Mani Ratnam
1993 (41st): Sardar: Hindi: Late H. M. Patel: Ketan Mehta
1994 (42nd): Mukta: Marathi: Ashok B. Mhatre: Jabbar Patel
1995 (43rd): Bombay: Tamil: Mani Ratnam, S. Sriram: Mani Ratnam
1996 (44th): Kaanaakkinaavu: Malayalam: P. V. Gangadharan: Sibi Malayil
1997 (45th): Border: Hindi: J. P. Dutta: J. P. Dutta
1998 (46th): Zakhm: Hindi: Pooja Bhatt: Mahesh Bhatt
1999 (47th): Shaheed Udham Singh: Punjabi: Iqbal Dhillon: Chitraarth
2000 (48th): Pukar: Hindi: Surinder Kapoor: Rajkumar Santoshi
2001 (49th): Bub: Kashmiri: NFDC: Jyoti Sarup
2002 (50th): Mr. And Mrs. Iyer: English: N. Venkatesan: Aparna Sen
2003 (51st): Pinjar: Hindi: Lucky Star Entertainment Ltd: Chandraprakash Dwivedi
2004 (52nd): Netaji Subhas Chandra Bose: The Forgotten Hero: Hindi: Sahara India Media Communication Ltd.: Shyam Benegal
2005 (53rd): Daivanamathil: Malayalam: Aryadan Shaukath: Jayaraj
2006 (54th): Kallarali Hoovagi: Kannada: S. Madhu Bangarappa: T. S. Nagabharana
2007 (55th): Dharm: Hindi: Sheetal V. Talwar: Bhavna Talwar
2008 (56th): Aai Kot Nai: Assamese: Rajen Bora: Manju Borah
2009 (57th): Delhi-6: Hindi: Rakeysh Omprakash Mehra: Rakeysh Omprakash Mehra
2010 (58th): Moner Manush: Bengali: Gautam Kundu: Gautam Ghose
2012 (60th): Thanichalla Njan: Malayalam: Cherian Philippose: Babu Thiruvalla
2013 (61st): Thalaimuraigal: Tamil: Company Productions: Balu Mahendra
2015 (63rd): Nanak Shah Fakir: Punjabi: Sartaj Singh Pannu
2016 (64th): Dikchow Banat Palaax: Assamese: Canvascope: Sanjib Sabha Pandit
2017 (65th): Dhappa: Marathi: Sumatilal Popatlal Shah: Nipun Dharmadhikari
2018 (66th): Ondalla Eradalla: Kannada: DN Cinemas: D Satya Prakash
National Film Award For Best Film On Other Social Issues
Year: Film(S): Language(S): Producer(S): Director(S)
1984 (32nd): Accident: Kannada: Sanket: Shankar Nag
1986 (34th): Doore Doore Oru Koodu Koottam: Malayalam: M. Mani: Sibi Malayil
1987 (35th): Ore Oru Gramathiley: Tamil: S. Rangarajan: Jyothipandian: Vedham Pudhithu: Tamil: Janani Arts Creations: P. Bharathiraja
1988 (36th): Main Zinda Hoon: Hindi: NFDC, Doordarshan: Sudhir Mishra
1989 (37th): Unnikuttanu Joli Kitty: Malayalam: V. R. Gopinath: V. R. Gopinath
1990 (38th): Oru Veedu Iru Vasal: Tamil: Kavithalayaa Productions: K. Balachander
1991 (39th): Yamanam: Malayalam: Ajayan Varicolil: Bharath Gopi
1992 (40th): Neenga Nalla Irukkanum: Tamil: G. V. Films: Visu
1993 (41st): Janani: Bengali: Sanat Dasgupta: Sanat Dasgupta: Naaraayam: Malayalam: Raju Pilakat: Sasi Shankar
1994 (42nd): Parinayam: Malayalam: G. P. Vijayakumar: Hariharan: Wheelchair: Bengali: NFDC: Tapan Sinha
1995 (43rd): Doghi: Marathi: NFDC, Doordarshan: Sumitra Bhave, Sunil Sukthankar
1996 (44th): Tamanna: Hindi: Pooja Bhatt: Mahesh Bhatt
1997 (45th): Dhanna: Hindi: Films Division: Deepak Roy
1998 (46th): Chinthavishtayaya Shyamala: Malayalam: C. Karunakaran: Sreenivasan
1999 (47th): Kairee: Hindi: Government Of India: Amol Palekar
2000 (48th): Vetri Kodi Kattu: Tamil: D. Pandian: Cheran: Munnudi: Kannada: Navachitra: P. Sheshadri
2001 (49th): Chandni Bar: Hindi: Lata Mohan Iyer: Madhur Bhandarkar
2002 (50th): Swaraaj: Hindi: George Mathew: Anwar Jamal
2003 (51st): Koi... Mil Gaya: Hindi: Rakesh Roshan: Rakesh Roshan: Gangaajal: Hindi: Prakash Jha: Prakash Jha
2004 (52nd): Perumazhakkalam: Malayalam: Salim Padiyath: Kamal
2005 (53rd): Iqbal: Hindi: Subhash Ghai: Nagesh Kukunoor
2006 (54th): Hope: Telugu: Policherla Venkata Subbiah: Satish Kasetty
2007 (55th): Antardwand: Hindi: Sushil Rajpal: Sushil Rajpal
2008 (56th): Jogwa: Marathi: Shripal Morakhia: Rajeev Patil
2009 (57th): Well Done Abba: Hindi: Reliance Big Pictures: Shyam Benegal
2010 (58th): Champions: Marathi: Aishwarya Narkar: Ramesh More
2012 (60th): Spirit: Malayalam: M. J. Antony: Renjith
2013 (61st): Tuhya Dharma Koncha: Marathi: Indian Magic Eye Motion Pictures Pvt Ltd.: Satish Manwar
2014 (62nd): Chotoder Chobi: Bengali: Shree Venkatesh Films: Kaushik Ganguly
2015 (63rd): Nirnayakam: Malayalam: Jairaj Films: V. K. Prakash
2016 (64th): Pink: Hindi: Rashmi Sharma Telefilms Limited: Aniruddha Roy Chowdhury
2017 (65th): Aalorukkam: Malayalam: Jolly Lonappan: V. C. Abhilash
2018 (66th): Pad Man: Hindi: Hope Productions Pvt. Ltd: R. Balki

Stardust Special Awards/Records & Facts
Best Director of the Millennium:
Raj Kapoor
Best Artists of the Millennium:
Amitabh Bachchan and Nargis
Pride of Film Industry Award:
Rajesh Khanna
Shatrughan Sinha
Feroz Khan
Amitabh Bachchan
Vyjayanthimala
Best Singer of the Millennium:
Mohammed Rafi
Voice of the Millennium:
Lata Mangeshkar
Exciting New Face:
Isha Koppikar(2004)
Shriya saran (2009)
Jacqueline Fernandez (2010)
Style Icon of The Year:
Deepika Padukone (2012)
Bipasha Basu (2013)
Jacqueline Fernandez (2014)
Star of the Century:
Amitabh Bachchan (2013)
Reader's Choice Most Directing Awards:
Karan Johar
Ashutosh Gowariker
Rohit Shetty
Reader's Choice Most Acting Awards – Male:
Akshay Kumar
Hrithik Roshan
Abhishek Bachchan
Ajay Devgan
Reader's Choice Most Acting Awards – Female:
Priyanka Chopra
Vidya Balan
Stardust Award For Actor Of The Year – Female
2004- Preity Zinta - Kal Ho Naa Ho
2005- Preity Zinta - Veer-Zaara
2006- Rani Mukerji - Black
2007- Aishwarya Rai - Dhoom 2
2008- Kareena Kapoor - Jab We Met
2009- Priyanka Chopra - Fashion & Dostana
2010- Kareena Kapoor - Kurbaan
2011- Kajol - My Name Is Khan
2012- Vidya Balan - The Dirty Picture
2013- Priyanka Chopra - Barfi!
2014- Deepika Padukone - Happy New Year & Finding Fanny
2015- Deepika Padukone - Piku
Stardust Award For Best Actor In A Thriller/Action
2011- Ajay Devgan for Once Upon a Time in Mumbaai
2012- Ajay Devgan for Singham
2013- Akshay Kumar for Rowdy Rathore and Khiladi 786
2015- Shahrukh Khan for Happy New Year
Stardust Award For Best Actor
2008- Akshay Kumar for 8 x 10 Tasveer
2009- Amitabh Bachchan for The Last Lear
2011- Rishi Kapoor for Do Dooni Chaar
2012- Gulshan Grover for I Am Kalam
2013- Ayushmann Khurrana for Vicky Donor
2013- Manoj Bajpai for Gangs of Wasseypur
2015- Randeep Hooda for Highway
Stardust Award For Best Actress In A Thriller/Action
2011- Vidya Balan for Ishqiya
2012- Bipasha Basu for Dum Maaro Dum
2013- Vidya Balan for Kahaani
2015- Rani Mukerji for Mardaani
Stardust Award For Best Actress
2009- Amrita Rao - Welcome to Sajjanpur
2010- Preity Zinta - Videsh
2011- Neetu Singh - Do Dooni Chaar
2012- Shraddha Kapoor - Luv Ka The End
2013- Farah Khan - Shirin Farhad Ki Toh Nikal Padi
2015- Kangana Ranaut - Queen
2016- Deepika Padukone - Piku
Stardust Award For Best Supporting Actor
2003- Mahesh Manjrekar - Kaante
2004- Boman Irani - Darna Mana Hai
2005- Vivek Oberoi - Yuva
2006- Ritesh Deshmukh - Kyaa Kool Hain Hum
2007- Abhishek Bachchan - Kabhi Alvida Naa Kehna
2008- Irrfan Khan - The Namesake
2009- Tusshar Kapoor - Golmaal Returns
2010- Abhishek Bachchan - Paa
2011- Arjun Rampal - Housefull
2013- Prosenjit Chatterjee - Shanghai
2013- Nawazuddin Siddiqui - Kahaani
2015- Govinda - Happy Ending - Kill Dil
2016- Anil Kapoor - Dil Dhadakne Do
Stardust Award For Best Supporting Actress
2003- Simone Singh - Sur: The Melody of Life
2004- Priyanka Chopra - The Hero: Love Story of a Spy
2005- Kiron Kher - Veer-Zaara
2006- Shefali Shah - Waqt
2007- Ayesha Takia - Dor
2008- Tisca Chopra - Taare Zameen Par
2009- Kangana Ranaut - Fashion
2011- Prachi Desai - Once Upon a Time in Mumbaai
2013- Shazahn Padamsee - Housefull 2
2014- Tabu - Haider
Stardust Award For Breakthrough Performance – Female
2005- Peeya Rai Chowdhary for Bride & Prejudice
2006- Katrina Kaif for Maine Pyaar Kyun Kiya?
2007- Gul Panag for Dor
2008- Kangana Ranaut for Life In A... Metro
2009- Manjari Phadnis for Jaane Tu Ya Jaane Na
2010- Shahana Goswami for Firaaq
2011- Amrita Puri for Aisha
2012- Poorna Jagannathan for Delhi Belly
2015- Huma Qureshim for Dedh Ishqiya
Stardust Award For Breakthrough Performance – Male
2005- Ritesh Deshmukh for Masti
2006- Shiney Ahuja for Hazaaron Khwaishein Aisi
2007- Kunal Kapoor for Rang De Basanti
2008- Shreyas Talpade for Om Shanti Om
2009- Prateik Babbar for Jaane Tu Ya Jaane Na
2010- Abhimanyu Singh for Gulaal
2012- Vidyut Jamwal for Force
2013- Sidharth Malhotra and Varun Dhawan for Student of the Year
2015- Siddharth Shukla for Humpty Sharma Ki Dulhania
Stardust Award For Superstar Of Tomorrow – Female
2016- Bhumi Pednekar for Dum Laga Ke Haisha
2014- Alia Bhatt for Highway
2013- Parineeti Chopra for Ishaqzaade
2012- Parineeti Chopra for Ladies VS Ricky Bahl
2011- Sonakshi Sinha for Dabangg
2010- Mugdha Godse for Jail
2009- Asin Thottumkal for Ghajini
2008- Sonam Kapoor for Saawariya
2007- Kangana Ranaut for Gangster
2006- Vidya Balan for Parineeta
2005- Priyanka Chopra for Mujhse Shaadi Karogi
2004- Amrita Rao for Ishq Vishk
2003- Antara Mali for Road & Company
Stardust Award For Superstar Of Tomorrow – Male
2003- Vivek Oberoi for Road & Company
2004- Shahid Kapoor for Ishq Vishk
2005- John Abraham for Paap
2006- Kunal Khemu for Kalyug
2007- Shiney Ahuja for Gangster
2008- Ranbir Kapoor for Saawariya
2009- Farhan Akhtar for Rock On
2010- Ranbir Kapoor for Wake Up Sid & Ajab Prem Ki Ghazab Kahani
2011- Ranveer Singh for Band Baaja Baaraat
2012- Ali Zafar for Mere Brother Ki Dulhan
2013- Arjun Kapoor for Ishaqzaade
2015- Tiger Shroff for Heropanti
Stardust Award Best Director Of The Year
2003- Vikram Bhatt-Raaz
2005- Ashutosh Gowariker-Swades
2006- Sanjay Leela Bhansali-Black
2007- Rajkumar Hirani-Lage Raho Munna Bhai
2008- Farah Khan-Om Shanti Om
2009- Ashutosh Gowariker-Jodhaa Akbar
2010- Imtiaz Ali-Love Aaj Kal
2011- Karan Johar-My Name Is Khan
2012- Rohit Shetty-Singham
2013- Karan Johar-Student Of The Year
2015- Farah Khan-Happy New Year
2016- Kabir Khan-Bajrangi Bhaijaan
2016- Anand L. Rai-Tanu Weds Manu Returns
Stardust Award For Best Film Of The Year
2004- Kaante-White Feature Films-PNC Films
2006- Black-Sanjay Leela Bhansali
2007- Rang De Basanti-Rakeysh Omprakash Mehra
2008- Jab We Met-Dhillin Mehta
2009- Singh Is Kinng-Vipul Amrutlal Shah
2010- Love Aaj Kal-Saif Ali Khan
2011- Dabangg-Arbaaz Khan
2012- The Dirty Picture-Balaji Motion Pictures
2013- Barfi!-UTV Motion Pictures
2015- Happy New Year-Gauri Khan
2016- Bajrangi Bhaijaan-Salman Khan
Screen Lifetime Achievement Award
2017- Rekha,
2016- Rishi Kapoor,
2015- Hema Malini,
2014- Amitabh Bachchan,
2013- Yash Chopra,
2012- Asha Bhosle,
2010- Javed Akhtar,
2009- Sanjay Khan,
2008- Manoj Kumar,
2007- Mala Sinha & Biswajeet,
2005- Jeetendra,
2003- Rajesh Khanna,
2002- Sharmila Tagore,
2000- Shammi Kapoor,
1999- Pran,
1998- Naushad Ali,
1997- Sunil Dutt,
1996- Suraiya,
1995- Lata Mangeshkar & Dev Anand,
1994- B R Chopra
1993- Ashok Kumar,
Screen Award For Best Child Artist
2006- Ayesha Kapoor- Black,
2008- Darsheel Safary - Taare Zameen Par,
2009- Purav Bhandare- Tahaan,
2010- Pratik Katare - Paa,
2011- Ayaan Barodia - Udaan,
2012- Partho Gupte - Stanley Ka Dabba,
2013- Mohammad Samad - Gattu,
2014- Japtej Singh - Bhaag Milkha Bhaag,
2014- Parth Bhalerao - Bhoothnath Returns,
2015- Harshaali Malhotra - Bajrangi Bhaijaan,
2016- Riya Shukla - Nil Battey Sannata,
Screen Award For Best Cinematography
2015- Sudeep Chatterjee for Bajirao Mastani,
2014- Ravi Varman for Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela,
2012- Carlos Catalan for Zindagi Na Milegi Dobara,
2008- Sudeep Chatterjee for Chak De India,
2006- Ravi K. Chandran for Black,
2005- Santosh Sivan for Meenaxi: A Tale of Three Cities,
2003- Binod Pradhan for Devdas,
2002- Rajiv Jain for Badhaai Ho Badhaai,
Screen Award For Jodi No 1
2002- Shah Rukh Khan & Kajol- for Kabhi Khushi Kabhie Gham,
2003- Shah Rukh Khan & Aishwarya Rai for Devdas,
2004- Amitabh Bachchan & Hema Malini for Baghban,
2005- Shah Rukh Khan & Preity Zinta for Veer-Zaara,
2006- Abhishek Bachchan & Rani Mukerji for Bunty Aur Babli,
2007- Shah Rukh Khan & Rani Mukerji for Kabhi Alvida Naa Kehna,
2008- Shah Rukh Khan & Deepika Padukone for Om Shanti Om,
2009- Abhishek Bachchan & John Abraham for Dostana,
2010- Amitabh Bachchan & Abhishek Bachchan for Paa,
2011- Hrithik Roshan & Aishwarya Rai for Guzaarish,
2012- Shah Rukh Khan & Priyanka Chopra for Don 2,
2013- Ranbir Kapoor & Priyanka Chopra for Barfi!,
2014- Aditya Roy Kapoor & Shraddha Kapoor for Aashiqui 2,
2015- Shahid Kapoor & Tabu for Haider,
2016- Shah Rukh Khan & Kajol for Dilwale,
Screen Award Special Jury Award
1995- Govinda - Coolie No. 1,
1997- Aditya Narayan- Masoom(1996 film) for song "Chhota Baccha Jaan Ke",
1999- J. D. Chakravarthy - Satya,
2000- Mahesh Manjrekar - Astitva and Nidaan,
2004- Anu Malik - LOC Kargil,
2007- Darsheel Safary - Taare Zameen Par,
2014- Anand Gandhi - Ship Of Theseus,
Screen Award For Best Editing
1994- Hum Aapke Hain Kaun- Mukhtar Ahmed
1995- Haqeeqat- Kuldeep Mohan
1996- Is Raat Ki Subah Nahin- Renu Saluja
1997- Virasat- N. Gopalakrishnan
1998- Soldier- Hussain A. Burmawala
1999- Sarfarosh- Jeethu Mandal
2000- Kaho Naa... Pyaar Hai- Sanjay Varma
2001- Lagaan: Once Upon a Time in India- Ballu Saluja
2002- Company- Chandan Arora
2003- Kal Ho Na Ho- Sanjay Sankla
2004- Dhoom- Rameshwar S. Bhagat
2005- ...Yahaan – Shekhar
2006- Lage Raho Munnabhai- Rajkumar Hirani
2007- Chak De! India- Amitabh Shukla
2008- Rock On!!- Deepa Bhatia
2009- 3 Idiots- Rajkumar Hirani
2010- Band Baaja Baraat- Namrata Rao
2011- Delhi Belly- Hufeza Lokhandwala
2013- Kai Po Che!- Deepa Bhatia
2014- Mardaani- Sanjib Datta
Screen Award For Best Female Debut
1995- Sonali Bendre for Aag
1997- Priya Gill for Tere Mere Sapne
1998- Aishwarya Rai for Aur Pyaar Ho Gaya
1999- Preity Zinta for Soldier
2000- Nethra Raghuraman for Bhopal Express
2001- Shilpa Navalkar for Kairee
2002- Gracy Singh for Lagaan
2003- Esha Deol for Koi Mere Dil Se Poochhe/Na Tum Jaano Na Hum/Kyaa Dil Ne Kahaa
2004- Lara Dutta and Priyanka Chopra for Andaaz
2005- Gayatri Joshi for Swades
2006- Vidya Balan for Parineeta
2007- Kangana Ranaut for Gangster
2008- Deepika Padukone for Om Shanti Om
2009- Asin Thottumkal for Ghajini
2010- Mahi Gill for Dev D
2011- Sonakshi Sinha for Dabangg
2012- Parineeti Chopra for Ladies VS Ricky Bahl
2013- Ileana D'Cruz for Barfi!
2014- Aida El-Kashef for Ship of Theseus
2015- Patralekha for City Lights
2016- Bhumi Pednekar for Dum Laga Ke Haisha
2017- Disha Patani for M.S. Dhoni: The Untold Story
Screen Award For Best Female Playback
1995- Lata Mangeshkar for Hum Aapke Hain Koun..!- "Mayi Ni Mayi"
1996- Alka Yagnik for Haqeeqat- "Dil Ne Dil Se"
1997- Kavita Krishnamurthy for Khamoshi: The Musical- "Aaj Mein Upar"
1998- K. S. Chithra for Virasat- "Payalein Chun Mun"
1999- Jaspinder Narula for Pyaar To Hona Hi Tha- "Pyaar To Hona Hi Tha"
2000- Kavita Krishnamurthy for Hum Dil De Chuke Sanam- "Hum Dil De Chuke Sanam"
2001- Alka Yagnik for Refugee- "Panchi Nadiyan"
2002- Asha Bhosle for Lagaan- "Radha Kaisa Na Jale"
2003- Sadhana Sargam for Saathiya- "Chupke Se"
2004- Shreya Ghoshal for Jism- "Jaadu Hai Nasha Hai"
2005- Sunidhi Chauhan for Chameli- "Sajna Ve Sajna"
2006- Shreya Ghoshal for Parineeta- "Piyu Bole"
2007- Sunidhi Chauhan for Omkara- "Beedi"
2008- Shreya Ghoshal for Guru- "Barso Re"
2009- Shilpa Rao for Bachna Ae Haseeno- "Khudha Jaane"
2010- Kavita Seth for Wake Up Sid- "Iktara"
2011- Shreya Ghoshal for Mamta SharmaI Hate Luv Storys- "Bahara"/Dabangg- "Munni Badnaam"
2012- Shreya Ghoshal for The Dirty Picture- "Ooh Laa La"
2013- Shalmali Kholgade for Ishaqzaade- "Pareshaan"
2014- Shreya Ghoshal for Aashiqui 2- "Sunn Raha Hai"
2015- Jyoti & Sultana Nooran for Highway- "Pathakha Guddi"
2016- Monali Thakur for Dum Laga Ke Haisha- "Moh Moh Ke Dhaage"
2017- Palak Muchhal for M.S. Dhoni: The Untold Story- "Kaun Tujhe"
Screen Award For Best Male Debut
1996- Bobby Deol for Barsaat
1997- Chandrachur Singh for Maachis
1998- Akshay Khanna for Himalay Putra
2000- Aftab Shivdasani for Mast
2001- R. Madhavan for Rehnaa Hai Terre Dil Mein
2002- Arjun Rampal for Pyaar Ishq Aur Mohabbat/Moksha: Salvation/Deewaanapan
2003- Vivek Oberoi for Company
2004- Shahid Kapoor for Ishq Vishk
2006- Shiney Ahuja for Hazaaron Khwaishein Aisi
2007- Siddharth for Rang De Basanti
2008- Ranbir Kapoor for Saawariya
2009- Farhan Akhtar for Rock On!!
2010- Omi Vaidya for 3 Idiots
2011- Ranveer Singh for Band Baaja Baaraat
2012- Divyendu Sharma for Pyaar Ka Punchnama
2013- Ayushmann Khurrana for Vicky Donor
2014- Sushant Singh Rajput for Kai Po Che!
2015- Tiger Shroff for Heropanti
2016- Vicky Kaushal for Masaan
2017- Jim Sarbh for Neerja and Harshvardhan Kapoor for Mirzya
Screen Award For Best Male Playback
1995- Kumar Sanu for "Ek Ladki Ko Dekha"- 1942: A Love Story
1996- Hariharan for "Dil Ne Dil Se"- Haqeeqat (1995 film)
1997- Udit Narayan for "Aaye Ho Mere Zindagi Main"- Raja Hindustani
1998- Abhijeet Bhattacharya for "Main Koi Aisa Geet"- Yes Boss
1999- Sukhwinder Singh for "Chaiyya Chaiyya"- Dil Se..
2000- Sukhwinder Singh for "Ramta Jogi" -Taal
2001- Lucky Ali for "Ek Pal Ka Jeena- Kaho Naa... Pyaar Hai
2002- Sonu Nigam for "Tanhayee"- Dil Chahta Hai
2003- Udit Narayan for "Woh Chand Jaisa Ladki"- Devdas
2004- Kailash Kher for "Allah Ke Bande"- Waisa Bhi Hota Hai Part II
2005- Sonu Nigam for "Tumse Milke"- Main Hoon Na
2006- Sonu Nigam for "Dheera Jalna"- Paheli
2007- Shaan for "Chand Sifarish"- Fanaa
2008- Soham Chakraborty for "In Dino"- Life In A... Metro
2009- KK for "Khuda Jaane"- Bachna Ae Haseeno
2010- Rahat Fateh Ali Khan for "Aaj Din Chadheya"- Love Aaj Kal
2011- Rahat Fateh Ali Khan for "Dil Toh Baccha Hai Ji"- Ishqiya
2012- Mohit Chauhan for- "Phir Se Ud Chala" & "Sadda Haq"- Rockstar
2013- Javed Ali for "Ishaqzaade"- Ishaqzaade
2014- Arijit Singh for "Tum Hi Ho"- Aashiqui 2
2015- Arijit Singh for "Muskurane"- CityLights
2016- Papon for "Moh Moh Ke Dhaage "- Dum Laga Ke Haisha
2017- Amit Mishra for "Bulleya"- Ae Dil Hai Mushkil
Screen Award For Best Screenplay
1995- Sooraj Barjatya- Hum- Aapke Hain Kaun
1996- Rajesh Kaul- Praful ParikhHaqeeqat
1997- Robin Bhatt- Raja Hindustani
1998- J.P. Dutta- Border
1999- Saurabh Shukla- Anurag KashyapSatya
2000- Sanjay Leela Bhansali/Kenneth Philips- Hum Dil De Chuke Sanam
2001- Honey Irani/ Ravi Kapoor- Kaho Naa... Pyaar Hai
2002- Ashutosh Gowarikar/ Kumar Dave- Sanjay DaymaLagaan
2003- Jaideep Sahni- Company
2004- Karan Johar- Kal Ho Na Ho
2005- Pooja Ladha Surti- Ek Hasina Thi
2006- Sanjay Leela Bhansali- Black
2007- Rensil D'Silva/ Rakeysh Omprakash Mehra- Rang De Basanti
2008- Anurag Basu- Life In A... Metro
2009- Shiraz Ahmed- Race
2010- Abhijat Joshi/ Rajkumar Hirani/Vidhu Vinod Chopra- 3 Idiots
2011- Anjum Rajabal/ Prakash Jha- Raajneeti
2012- Akshat Verma- Delhi Belly
2013- Sanjay Chouhan/Tigmanshu Dhulia- Paan Singh Tomar
2014- Hansal Mehta/ Apurva Asrani- Shahid
2015- Sandeep A. Varma- Manjunath
Screen Award For Best Special Effects
2017- NY VFXWALA- Shivaay
2015- NY VFXWALA (A division of Ajay Devgn FFilms)- Bajirao Mastani
2014- Red Chillies VFX- Krrish 3
2012- Red Chillies VFX- Keitan Yadav & Haresh Hingorani/Ra.One
2011- V. Srinivas Mohan- Robot
2010- Charles Darby- ladin
2008- Red Chillies VFX- Om Shanti Om
2001- Raju Chacha
Screen Award For Best Story
1994- Krantiveer- K.K. Singh
1995- Param Vir Chakra- Ashok Kaul
1996- Maachis – Gulzar
1997- Virasat- Kamal Haasan
1998- Zakhm- Mahesh Bhatt
1999- Sarfarosh- John Matthew Matthan
2000- Astitva- Mahesh Manjrekar
2001- Chandni Bar- Madhur Bhandarkar
2002- Filhaal- Meghna Gulzar
2003- Pinjar- Amrita Pritam
2004- Veer-Zaara- Aditya Chopra
2005- Iqbal- Nagesh Kukunoor
2006- Lage Raho Munnabhai- Rajkumar Hirani and Abhijat Joshi
2007- Taare Zameen Par (Like Stars on Earth)- Amol Gupte
2008- A Wednesday!- Neeraj Pandey
2009- Love Aaj Kal- Imtiaz Ali
2010- Road to Sangam- Amit Rai
2011- Delhi Belly- Akshat Verma
2013- B.A. Pass- Mohan Sikka
2014- Ankhon Dekhi- Rajat Kapoor
Screen Award For Best Actor (Critics)
2007- Sanjay Dutt for Lage Raho Munna Bhai
2008- Amitabh Bachchan for Cheeni Kum
2017- Sushant Singh Rajput for M.S. Dhoni: The Untold Story
Screen Award For Best Actor (Popular Choice)
2009- Akshay Kumar for Singh is King
2010- Shahid Kapoor for Kaminey
2011- Shah Rukh Khan for My Name Is Khan
2012- Shah Rukh Khan for Ra.One & Don 2
2013- Salman Khan for Dabangg 2
2014- Shah Rukh Khan for Chennai Express
2015- Shah Rukh Khan- for Happy New Year
2016- Shah Rukh Khan- for Dilwale
Screen Award For Best Actress (Critics)
2007- Ayesha Takia for Dor
2008- Tabu for Cheeni Kum
2016- Kalki Koechlin for Margarita with a Straw
Screen Award For Best Actress (Popular Choice)
2009- Aishwarya Rai for Jodhaa Akbar
2010- Kareena Kapoor- for 3 Idiots & Kurbaan
2011- Katrina Kaif for Raajneeti & Tees Maar Khan
2012- Deepika Padukone for Aarakshan & Desi Boyz
2013- Katrina Kaif for Ek Tha Tiger & Jab Tak Hai Jaan
2014- Deepika Padukone for Race 2/Yeh Jawaani Hai Deewani/Chennai Express & Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela
2015- Deepika Padukone for Happy New Year
2016- Deepika Padukone for Piku/ Tamasha & Bajirao Mastani
Screen Award For Best Background Music
2015- Julius Packiam for Mardaani
2014- Shankar–Ehsaan–Loy for Bhaag Milkha Bhaag
2013- Pritam for Barfi!
2012- Ranjit Barot for Shaitan
2011- Wayne Sharp for Raajneeti
2010- Amit Trivedi for Dev D
2009- A. R. Rahman for Jodhaa Akbar
2008- A. R. Rahman for Guru
2007- A. R. Rahman for Rang De Basanti
2006- Monty Sharma for Black
2005- Salim Merchant & Sulaiman Merchant for Dhoom
2004- Salim Merchant & Sulaiman Merchant for Bhoot
2003- Sandeep Chowta for Company
2002- Ranjit Barot for Aks
2001- Ilaiyaraaja for Hey Ram
2000- Naresh Sharma for Dil Kya Kare
Screen Award For Best Dialogue
2006- Abhijat Joshi & Rajkumar Hirani for Lage Raho Munna Bhai
2008- Amole Gupte for Taare Zameen Par
2010- Abhijat Joshi & Rajkumar Hirani for 3 Idiots
2011- Habib Faisal for Band Baaja Baraat
2012- Rajat Aroraa (tie)/Farhan Akhtar/Javed Akhtar for The Dirty Picture & Zindagi Na Milegi Dobara
2013- Bhavesh Mandalia/ Umesh Shukla for OMG: Oh My God!
2014- Sameer Gautam Singh for Shahid
2015- Abhijat Joshi & Rajkumar Hirani for PK
2016- Juhi Chaturvedi for Piku
2017- Ritesh Shah for Pink
Indian Television Academy Awards-Best Serial
Drama:
2003- Ekta Kapoor-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2004- Ekta Kapoor-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2005- Ekta Kapoor-Kkavyanjali-Star Plus
2006- Ekta Kapoor-Kasamh Se-Zee TV
2007- Ekta Kapoor-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2008- Sunjoy Waddhwa-Balika Vadhu-Colors TV
2009- Rajan Shahi-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-STAR Plus
2010- Rajan Shahi-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-STAR Plus
2011- Ekta Kapoor-Bade Achhe Lagte Hain-Sony TV
2012- Ekta Kapoor-Kya Huaa Tera Vaada-Sony TV
2013- Yash A Patnaik-Ek Veer Ki Ardaas...Veera-Star Plus
2014- Prem Kishen-Ek Hasina Thi-Star Plus
2015- Ekta Kapoor-Kumkum Bhagya-Itna Karo Na Mujhe Pyaar-Zee TV-Sony TV
Best Historical/Mythological Serial:
2013- Jodha Akbar-Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Zee TV-Sony TV
2014- Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Mahabharat-Sony TV-Star Plus
2015- Chakravartin Ashoka Samrat-Colors
Best Thriller / Horror Serial:
2013- Savdhaan India - India Fights Back-Life OK
Indian Television Academy Awards
No. Of Awards as per Channels:
STAR Plus - 122
Colors - 39
Sony TV - 30
Zee TV - 21
SAB TV - 18
STAR One - 5
CNN-IBN - 5
Life OK - 5
Imagine TV - 2
Sahara One -  2
DD National – 2
MTV India – 1
&tv – 1
Bindass – 1
Discovery (India) – 1
People's Choice (Male) :
2015- Karan Mehra for Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
People's Choice (Female) :
2015- Hina Khan for Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
Best Director - Comedy:
2013- Rajan Waghdhare for Jeannie Aur Juju-SAB TV
Best Serial Comedy:
2013- Comedy Nights with Kapil on Colors TV-SOL & K9 Productions
Best Music & Film Based Show:
2013- An affair to remember - Shyam Talkies
Best Anchor – Talk & Chat Show:
2013- Appointment
Game/Quiz Show Awards:
2013- Kaun Banega Crorepati-Sony TV
News/Current Affairs show Awards:
2013- Rahul Kanwal-Centrestage - Inside Lanka's museum of horrors
Best News/Current Affairs show:
2013- India At 9 on CNN-IBN
Best Reality Show:
2013- DID Supermoms-Zee tv
Best Television Event:
2008- 9th IIFA Awards-Star Plus
2013- Agenda Aaj Tak-Aaj Tak
Best Interstiatial/Filler:
2013- Gustakhi Maaf/Angry Appa/NDTV/Bindass
Best Mini Series:
2013- Bemisaal 100 saal-News Nation Network Pvt Ltd
Best TV Documentary:
2013- Ballot Trail Karanataka…… Mangalore
Jury technical awards:
Best Best Art Direction:
2004- Saurabh Tiwari - Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2007- Saurabh Tiwari-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2013- Sandesh & Vishwanath-Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Sony TV
2014- Omung Kumar-Jhalak Dikhhla Jaa – 7-Colors TV
Best Costumes
2002- Manohar Sawant-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2003- Manohar Sawant-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2009- Ritu Arora-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2010- Ritu Arora-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2013- Nikhat Mariyam Neerushaa-Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Sony TV
2014- Jerry D'souza-Nach Baliye 6-Star Plus
Best Dialogues:
2002- Rekhha Modi-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2013- Raghuvir Shekhawat-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2014- Amit Aaryan (comedy)/B. M. Vyas (drama)/F.I.R.Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-SAB TV/Sony TV
2016- Manoj Santoshi-Bhabhi Ji Ghar Par Hai! &TV/Zee TV
Best Editing
2013- K. Rajgopal-Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Sony TV
2014- Bhakti Mayaloo- 24-Colors TV
Best Lyricist
2013- Vibha Tewari-Madhubala - Ek Ishq Ek Junoon-Colors TV
2014- Abhishek Kumar-Shashank Kunwar-Rangrasiya-Colors TV
Best Singer
2004- Shreya Ghoshal-Ye Meri Life Hai-Sony TV
2006- Shreya Ghoshal & Sonu Nigam-Haath Se Haath Mila-DD National
2013- Harshdeep Kaur-Bani - Ishq Da Kalma-Colors TV
2014- Mika Singh-Mission Sapne-Colors TV
Best Story
2013- Lapataganj – Ek Baar Phir-SAB TV
2014- Purnendu Shekhar-Gajra Kottary-Balika Vadhu — Kachchi Umar Ke Pakke Rishte-Colors TV
Best Teleplay
2013- Seema Mantri-Diya Aur Baati Hum-Star Plus
2014- Rensil D'Silva-Bhavani Iyer-Priya Pinto-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
Best Title Music/Song Track
2013- Karthik Shah-Bharat Ka Veer Putra –Maharana Pratap-Sony TV
2014- Saurabh Kalsi-Rangrasiya-Colors TV
Best Videography
2013- Sanjay Agrawal- Everest: Indian Army Women's Expedition-Discovery Channel (India)
2014- Jay Oza-Tanay Satam-24-Colors TV
Best Visual Effects
2013- Hardik Gajjar-Devon Ke Dev...Mahadev-Life OK
2014- The Adventures of Hatim-Mahabharat-Life Ok-Star Plus
Channel awards:
Best Entertainment Channel:
2013 - Star Plus
2014 - Star Plus
Best Hindi News Channel:
2013 - Aaj Tak
2014 - Aaj Tak
2015 - Aaj Tak
Best English News Channel:
2013 - CNN-IBN
2014 - Times Now
Special awards:
GR8! Performer of the Year - Male:
2005- Iqbal Khan-Kaisa Ye Pyar Hai-Sony TV
2013- Siddharth Shukla-Balika Vadhu — Kachchi Umar Ke Pakke Rishte-Colors TV
2014- Ashish Sharma-Rangrasiya-Colors TV
GR8! Performer of the Year - Female:
2013- Surbhi Jyoti-Qubool Hai-Zee TV
2014- Sanjeeda Sheikh-Ek Hasina Thi-Star Plus
The ITA Scroll Of Honour:
2010- Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Sapna Babul Ka...Bidaai-Director Kut's Productions-Star Plus
2012- Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Director Kut's Productions-Star Plus
2013- Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah-Nach Baliye-Neela Telefilms-Wizcraft International-SAB TV-Star Plus
2014- Comedy Nights with Kapil-K9 Productions-SOL Production-Colors TV
2015- Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Director Kut's Productions-Star Plus
Indian Television Academy Awards-Best Actor-Comedy
2001- Farooq Sheikh-Ji Mantriji-Star Plus
2002- Manish Goel-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2003- Pankaj Kapur-Office Office-SAB TV
2004- Sikandar Kharbanda-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2005- Satish Shah-Sarabhai vs Sarabhai-STAR One
2006- Deven Bhojani-Baa Bahoo Aur Baby-Star Plus
2007- Pankaj Kapur-Office Office-STAR One
2008- Cyrus Broacha-The Week That Wasn't-CNN-IBN
2009- Cyrus Broacha-The Week That Wasn't-CNN-IBN
2010- Rohitash Gaud-Lapataganj-SAB TV
2011- Cyrus Broacha-The Week That Wasn't-CNN-IBN
2012- Dilip Joshi-Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah-SAB TV
2012- Kapil Sharma-Kahani Comedy Circus Ki-Sony TV (India)
2013- Kapil Sharma-Comedy Nights with Kapil-Colors TV
2014- Dilip Joshi-Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah-SAB TV
2015- Kapil Sharma-Comedy Nights with Kapil-Colors TV
2016- Aashif Sheikh-Bhabi Ji Ghar Par Hai!-&TV
Indian Television Academy Awards-Best Actor-Drama
2001- Kanwaljit Singh-Saans-Star Plus
2002- Mohnish Bahl-Sanjivani-Star Plus-
2003- Mohnish Bahl-Sanjivani-Star Plus
2004- Harsh Chhaya-Astitva...Ek Prem Kahani-Zee TV
2005- Ronit Roy-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2006- Ram Kapoor-Kasamh Se-Zee TV
2007- Darshan Dave-Ghar...ek sapnaa- -Sahara One
2008- Deven Bhojani-Baa Bahoo Aur Baby-STAR Plus
2009- Ronit Roy-Bandini-NDTV Imagine
2010- Jay Soni-Sasural Genda Phool-Star Plus
2011- Ram Kapoor-Bade Achhe Lagte Hain-Sony TV
2012- Ram Kapoor-Bade Achhe Lagte Hain-Sony TV
2013- Anas Rashid-Diya Aur Baati Hum-Star Plus
2014- Anil Kapoor-24-Colors
2015- Karan Patel-Yeh Hai Mohabbatein-Star Plus
Indian Television Academy Awards-Best Actor In A Negative Role
2005- Makarand Deshpande-F.I.R.-SAB TV
2006- Aman Verma-Viraasat-STAR One
2007- Rajesh Khattar-Kumkum-Star Plus
2008- Mukul Dev-Kumkum-Star Plus
2009- Sudesh Berry-Agle Janam Mohe Bitiya Hi Kijo-Zee TV
2010- Anupam Shyam-Mann Kee Awaaz Pratigya-Star Plus
2011- Shiv Kumar Subramaniam-Mukti Bandhan-Colors
2012- Karanvir Bohra-Dil Se Di Dua... Saubhagyavati Bhava?-Life OK
2013- Mohit Raina-Devon Ke Dev...Mahadev-Life OK
2014- Ayub Khan-Ek Hasina Thi-Star Plus
2015- Neil Motwani-Kumkum Bhagya-Zee TV
2016- Vineet Kumar-Jaana Na Dil Se Door-Star Plus
Indian Television Academy Awards-Best Actor In A Supporting Role
2005- Shabbir Ahluwalia-Kahiin to Hoga-Star Plus
2006- Ali Asgar-Kahaani Ghar Ghar Kii-Star Plus
2007- Paresh Ganatra-Baa Bahoo Aur Baby-Star Plus
2008- Ali Asgar-Kahaani Ghar Ghar Kii-Star Plus
2009- Aditya Lakhia-Agle Janam Mohe Bitiya Hi Kijo-Zee TV
2010- Ayub Khan-Uttaran-Colors TV
2011- Anup Soni-Balika Vadhu-Colors TV
2012- Anup Soni-Balika Vadhu-Colors TV
2013- Ali Asgar (actor)-Comedy Nights with Kapil-Colors TV
2014- Shakti Anand-Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Sony TV
2014- Aham Sharma-Mahabharat-Star Plus
2015- Vishal Singh (TV actor born 1985)-Saathiya-Star Plus
Indian Television Academy Awards-Best Actress-Comedy
2001- Archana Puran Singh-Aasman Se Tapki-Zee TV
2002- Supriya Pilgaonkar-Tu Tu Main Main-Star Plus
2003- Farida Jalal-Shararat-Star Plus
2004- Supriya Pathak-Khichdi-Star Plus
2005- Ratna Pathak-Sarabhai vs Sarabhai-Star One
2006- Divya Dutta-Shanno Ki Shaadi-Star Plus
2007- Suchita Trivedi-Baa Bahoo Aur Baby-Star Plus
2008- Supriya Pathak-Remote Control-9X
2008- Disha Vakani-Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah-SAB TV
2009- Disha Vakani-Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah-SAB TV
2010- Kavita Kaushik-F.I.R.-SAB TV
2011- Kavita Kaushik-F.I.R.-SAB TV
2012- Kavita Kaushik-F.I.R.-SAB TV
2013- Kavita Kaushik-F.I.R.-SAB TV
2014- Disha Vakani-Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah-SAB TV
2015- Shilpa Shinde-Bhabhi Ji Ghar Par Hai!-&TV
2016- Shubhangi Atre Poorey-Bhabi Ji Ghar Par Hai!-&TV
Indian Television Academy Awards-Best Actress-Drama
2001- Pallavi Joshi-Justujoo-Zee TV
2002- Achint Kaur-Dhadkan-Sony TV
2003- Shweta Tiwari-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2004- Geeta Nair-Haqeeqat-Sahara One
2005- Mona Singh-Jassi Jaisi Koi Nahin-Sony TV
2006- Shweta Prasad-Aur Ek Kahani – Prempatra-DD National
2007- Sarita Joshi-Baa Bahoo Aur Baby-Star Plus
2008- Avika Gor-Balika Vadhu-Colors
2009- Ratan Rajput-Agle Janam Mohe Bitiya Hi Kijo-Zee TV
2010- Surekha Sikri-Balika Vadhu-Colors
2011- Surekha Sikri-Balika Vadhu-Colors-
2011- Sakshi Tanwar-Bade Achhe Lagte Hain-Sony TV
2012- Shweta Tiwari-Kuchh Khattee Kuchh Meethi-Kya Huaa Tera Vaada-Colors TV
2012- Mona Singh-Parvarrish-Sony TV
2013- Jennifer Winget-Saraswatichandra-Star Plus
2014- Surekha Sikri-Balika Vadhu-Colors
2015- Shweta Tiwari-Begusarai-&tv
Indian Television Academy Awards-Best Actress in a Negative Role
2002- Shweta Kwatra-Kahaani Ghar Ghar Kii-Star Plus
2003- Urvashi Dholakia-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2004- Geetanjali Tikekar-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2005- Urvashi Dholakia-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2006- Urvashi Dholakia-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2007- Ashwini Kalsekar-Kasamh Se-Zee TV
2008- Surekha Sikri-Balika Vadhu-Colors TV
2009- Surekha Sikri-Balika Vadhu-Colors TV
2010- Meghna Malik -Na Aana Is Des Laado-Colors TV
2011- Mona Ambegaonkar-Maryada: Lekin Kab Tak?-Star Plus
2012- Mauli Ganguly-Kya Huaa Tera Vaada-Sony TV
2013- Aashka Goradia-Bharat Ka Veer Putra – Maharana Pratap-Sony TV
2014- Simone Singh-Ek Hasina Thi-Star Plus
2015- Anita Hassanandani-Yeh Hai Mohabbatein-Star Plus
Indian Television Academy Awards-Best Actress In A Supporting Role
2005- Shilpa Saklani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2006- Tina Parekh-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2007- Achint Kaur-Virrudh-Sony TV
2008- Sadiya Siddiqui-Balika Vadhu-Colors TV
2009- Smita Bansal-Balika Vadhu-Colors TV
2010- Supriya Pilgaonkar-Sasural Genda Phool-Star Plus
2011- Bhairavi Raichura-Sasural Genda Phool-Star Plus
2012- Apara Mehta-Kya Huaa Tera Vaada-Sony TV
2013- Neelu Vaghela-Diya Aur Baati Hum-Star Plus
2014- Neelu Vaghela-Diya Aur Baati Hum-Star Plus
2015- Mrunal Thakur-Kumkum Bhagya-Zee TV
Indian Television Academy Awards-Best Anchor – Game & Quiz Show
2001- Amitabh Bachchan-Kaun Banega Crorepati
2002- Naseeruddin Shah-Super Selector
2003- Derek O'Brien-Bournvita Quiz Contest
2004- Annu Kapoor-Sansui Antakshri
2005- Amitabh Bachchan-Kaun Banega Crorepati
2006- Amitabh Bachchan-Kaun Banega Crorepati
2007- Arshad Warsi-Bigg Boss 1
2008- Shahrukh Khan-Kya Aap Paanchvi Pass Se Tez Hain?
2009- Salman Khan-10 Ka Dum
2010- Rajeev Khandelwal-Sacch Ka Saamna
2011- Amitabh Bachchan-Kaun Banega Crorepati
2012- Rajiv Makhni-Tech Grand Masters 2
2013- Amitabh Bachchan-Kaun Banega Crorepati
Indian Television Academy Awards-Best Anchor - Music & Films Show
2001- Shekhar Suman-Movers And Shakers-SAB TV
2002- Nikhil Chinappa-MTV Fresh!-MTV India
2003- Annu Kapoor-Pallavi Joshi-Antakshari – The Great Challenge-Zee TV
2004- Sajid Khan-Ikke Pe Ikka-ZeeTV
2005- Sajid Khan-Sab Kuch Ho Sakta Hai-SAB TV
2006- Sangeeta Ghosh-Shabbir Ahluwalia-Nach Baliye-Star One
2007- Javed Jaffry-Naved Jaffry-Boogie Woogie (TV series)-Sony TV
2008- Ali Asgar (actor)-Say Shava Shava-NDTV Imagine
2009- Meiyang Chang-Indian Idol 4-Sony TV
2010- Shahid Kapoor-16th Annual Star Screen Awards-Star Plus
2011- Ayushmann Khurana-Just Dance-Star Plus
2012- Manish Paul-Jhalak Dikhhla Jaa-Colors TV
2013- Beverly Kim White-Thank God it's Friday
2014- Manish Paul-Jhalak Dikhla Jaa-Colors TV
Indian Television Academy Awards-Best Anchor – Talk & Chat Show
2003- Simi Garewal-Rendezvous with Simi Garewal
2004- Barkha Dutt-We The People
2005- Prabhu Chawla-Seedhi Baat
2006- Lola Kutty-Lola TV
2006- Barkha Dutt-We The People
2007- Karan Johar-Koffee with Karan
2008- Vikram Chandra-The Big Fight
2009- Rajdeep Sardesai (Male)-Battle For India
2009- Kiran Bedi (Female)-Aap Ki Kachehri
2010- Amitabh Bachchan-Bigg Boss 3
2011- Koel Purie-On the Couch with Koel
2012- Sumeet Raghavan-Jay Hind!
Indian Television Academy Awards-Best Director – Drama
2003- Gautam Sobti-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2004- Gautam Sobti-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2005- Hitesh Tejwani-Kkavyanjali-Star Plus
2007- Gautam Sobti & Hitesh Tejwani-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2011- Jai Kalra-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2013- Rohit Raj Goyal-Diya Aur Baati Hum-Star Plus
2013- Waseem Sabir-Ek Veer Ki Ardaas...Veera-Star Plus
Indian Television Academy Awards-Desh Ki Dhadkan - Best Actress
2001- Smriti Irani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2002- Smriti Irani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2003- Smriti Irani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2004- Smriti Irani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2004- Mona Singh-Jassi Jaisi Koi Nahin-Sony TV
2005- Smriti Irani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2006- Rajshree Thakur-Saat Phere-Zee TV
2007- Divyanka Tripathi-Banoo Main Teri Dulhann-Zee TV
2008- Parul Chauhan-Sara Khan-Sapna Babul Ka...Bidaai-Star Plus
2009- Hina Khan-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2010- Rashami Desai-Uttran-Colors TV
2011- Giaa Manek-Saath Nibhaana Saathiya-Star Plus
2012- Nia Sharma-Ek Hazaaron Mein Meri Behna Hai-Star Plus
2013- Devoleena Bhattacharjee-Saath Nibhaana Saathiya-Star Plus
2014- Deepika Singh-Diya Aur Baati Hum-Star Plus
Indian Television Academy Awards - Most Promising Child Star
2004- Shriya Sharma-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2012- Amrita Mukherjee-Bade Acche Lagte Hain-Sony TV
2013- Shivansh Kotia-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2014- Shivansh Kotia-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2015- Siddharth Nigam-Chakravartin Ashoka Samrat-Colors
Indian Television Academy Awards-Desh Ka Dharavahik - Best Serial
2001- Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus-Balaji Telefilms
2002- Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus-Balaji Telefilms
2003- Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus-Balaji Telefilms
2004- Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus-Balaji Telefilms
2005- Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus-Balaji Telefilms
2006- Kkavyanjali-Star Plus-Balaji Telefilms
2007- Banoo Main Teri Dulhann-Zee TV-Shakuntalam Telefilms
2008- Sapna Babul Ka...Bidaai-Star Plus-Director Kut's Productions
2009- Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus-Director Kut's Productions
2010- Mann Kee Awaaz Pratigya-Star Plus-Spellbound Productions-Walkwater Productions
2011- Saath Nibhaana Saathiya-Star Plus-Rashmi Sharma Telefilms
2012- Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus-Director Kut's Productions
2013- Qubool Hai-Zee TV-4 Lions Films
2014- Diya Aur Baati Hum-Star Plus-Shashi Sumeet Productions
2015- Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus-Director Kut's Productions
Indian Television Academy Awards-Desh Ka Sitara - Best Actor
2001- Amar Upadhyay-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2002- Cezanne Khan-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2003- Ronit Roy-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2004- Ronit Roy-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2005- Hiten Tejwani-Kyunki Saas Bhi Kabhi Bahu Thi-Star Plus
2006- Ronit Roy-Kasautii Zindagii Kay-Star Plus
2007- Rajat Tokas-Dharti Ka Veer Yodha- Prithviraj Chauhan-Star Plus
2008- Angad Hasija-Sapna Babul Ka...Bidaai-Star Plus
2009- Karan Mehra-Yeh Rishta Kya Kehlata Hai-Star Plus
2010- Sushant Singh Rajput-Pavitra Rishta-Zee TV
2011- Arhaan Behl-Mann Kee Awaaz Pratigya-Star Plus
2012- Barun Sobti-Samir Soni-Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon-Parichay-Star Plus-Colors TV
2013- Karan Singh Grover-Qubool Hai-Zee TV
2014- Harshad Arora-Beintehaa-Colors TV
BSF Officer-Narindra Nath Dhar Dubey
Captain-VISHAL BHANDRAL
Havaldar-PREMNATH RAI
Major-MANISH HIRAJI PITAMBARE
COL-GURBIR SINGH SARNA
ORD S/M-BACHAN SINGH
ORD S/M-VPS TOMAR
PO TAS I-GUR IQBAL SINGH (P)
LT CDR-ABHILASH TOMY
SP-Vinod Kumar Choubey
IPS-Ajit Doval
Inspector-Lohit Sonowal
2nd Lieutenant-P N Mohapatra
Lieutenant-Parthiban Natarajan
Major-Anup Joseph Manjali
Captain-Vikrant Ajit Deshmukh
Major-Mahesh Kumar
List Of Vir Chakra Recipients
Subedar-Nadikerianda Bheemaiah-Kashmir War
2nd Lieutenant-R Kanikasamy-Kashmir War
Capt-Harbaksh Singh-Operation Polo
Hony Lt-Gopal Singh Gusain-Operation Leg Horn at Nuranang
L Hav-Narender Dutt-Operation Leg Horn
Hav.-Ishwar Singh-Operation Polo
Flt Lt-Vonthibettu-Prabhakara Hegde-Kashmir operations
Gp Capt-Zafar Ali Shah-Kashmir operations
Wg Cdr-Krishan Kant Saini-Operation Leg Horn
Lt Gen-Zorawar Chand Bakshi-Operation Ablaze
Wg Cdr-Trevor Keelor-Operation Riddle
Air Cmde-Alfred Tyrone Cooke-Operation Riddle
Air Mrshl-Denzil Keelor-Operation Riddle
Lt Gen-Mohammad Ahmad Zaki-Operation Riddle
2 Lt-Gopal Krishan Duggal-Operation Riddle
Adm-Laxminarayan Ramdass-Operation Cactus Lily
Subedar-Gurdev Singh Hans-Operation Cactus Lily
Maj-Nanjappa K P-Battle of Daudkandi
Wg Cdr-Kukke Suresh-Battle of Longewala
Lt Col-Raj Singh-Operation Cactus Lily
Flt. Lt. (Now Gp. Captain)-Mahabir P. Premi-Operation Cactus Lily
Major-PK Sharma-Operation Cactus Lily
Captain-Jatinder Kumar-Operation Cactus Lily
Col-Gopal Krishan Trivedy-Operation Cactus Lily
Lt Col-Satish Nambiar-Operation Cactus Lily
Capt.-Gurbux Singh Bhatti-Battle of Basantar
Air Cmde-Jasjit Singh-Operation Cactus Lily
Grenadier-Rafiq Khan-Operation Cactus Lily
Vice Adm-Arun Prakash-Operation Cactus Lily
Squadron Leader-M A Ganapathy-Boyra Encounter (1971)
Rifle Man-Kuldeep Singh-Operation Savage (Sikkim)
Capt-Ashish Sonal-Indian Peace Keeping Force
H/capt-Swaran Singh-Operation Pawan
Capt-Sunil Khokhar-Kashmir operations
Sub-Randhir Singh-Operation Vijay-Kargil War
Sqn Ldr-Ajay Ahuja-Operation Safed Sagar-Kargil War
Capt-R Jery Prem Raj-Operation Vijay-Kargil War
Hav-Sish Ram Gill-Operation Vijay-Kargil War
Capt- Jintu Gogoi-Operation Vijay-Kargil War
Capt- Vijyant Thapar-Operation Vijay-Kargil War
Major- Mariappan Saravanan-Operation Vijay-Kargil War
Col-Lalit Rai-Operation Vijay (1999)-Kargil War
Capt-Baleyada Muthanna Cariappa-Operation Vijay-Kargil War
Havildar-Chuni Lal-Operation Vijay-Kargil War
Awards And Decorations Of The Indian Armed Forces
Wartime gallantry awards:
Param Vir Chakra (PVC)
Maha Vir Chakra (MVC)
Vir Chakra (VrC)
Peacetime gallantry awards:
Ashok Chakra (AC)
Kirti Chakra (KC)
Shaurya Chakra (SrC)
Distinguished Service & Gallantry medals:
Sena Medal (Army) (SM)
Nausena Medal (Navy) (NM)
Vayusena Medal (Air Force) (VM)
Wartime distinguished service medals:
Sarvottam Yudh Seva Medal (SYSM)
Uttam Yudh Seva Medal (UYSM)
Yudh Seva Medal (YSM)
Peacetime distinguished service medals:
Param Vishisht Seva Medal (PVSM)
Ati Vishisht Seva Medal (AVSM)
Vishisht Seva Medal (VSM)
Service and campaign medals:
Wound Medal
General Service Medal 1947
Samanya Seva Medal
Special Service Medal
Samar Seva Star
Poorvi Star
Paschimi Star
Operation Vijay Star
Siachen Glacier Medal
Raksha Medal
Sangram Medal
Operation Vijay Medal
Operation Parakram Medal
Sainya Seva Medal
High Altitude Service Medal
Videsh Seva Medal
Long service award
Meritorious Service Medal
Long Service and Good Conduct Medal
30 Years Long Service Medal
20 Years Long Service Medal
9 Years Long Service Medal
Territorial Army Decoration
Territorial Army Medal
Independence medals
Indian Independence Medal
50th Independence Anniversary Medal
25th Independence Anniversary Medal
Mention in Dispatches
Commendation Card
Order of wear:
Param Veer Chakra
Ashoka Chakra
Padma Vibhushan
Padma Bhushan
Sarvottam Yudh Seva Medal
Param Vishisht Seva Medal
Maha Vir Chakra
Kirti Chakra
Padma Shri
Sarvottam Jeevan Raksha Padak
Uttam Yudh Seva Medal
Ati Vishisht Seva Medal
Vir Chakra
Shaurya Chakra
President's Police and Fire Services Medal for Gallantry
President's Police Medal for Gallantry
President's Fire Services Medal for Gallantry
President's Correctional Service Medal for Gallantry
President's Home Guards and Civil Defence Medal for Gallantry
Yudh Seva Medal
Sena /Nao Sena/Vayu Sena Medal
Vishisht Seva Medal
Police Medal for Gallantry
Fire Services Medal for Gallantry
Correctional Service Medal for Gallantry
Home Guards and Civil Defence Medal for Gallantry
Uttam Jeevan Raksha Padak
Parakram Padak
General Service Medal – 1947
Samanya Seva Medal – 1965
Samar Seva Star-1965
OP Vijay Star Medal
Raksha Medal – 1965
OP Vijay Medal
OP Parakram Medal
High Altitude Medal
Police (Special Duty) Medal – 1962
President's Police and Fire Services Medal for Distinguished Service
President's Police Medal for Distinguished Service
President's Fire Services Medal for Distinguished Service
President's Correctional Service Medal for Distinguished Service
President's Home Guards and Civil Defence for Distinguished Service
Police Medal for Meritorious Service
Fire Services Medal for Meritorious Service
Correction Service Medal for Meritorious Service
Home Guards and Civil Defence Medal for Meritorious Service
Jeevan Raksha Padak
Indian Independence Medal-1947
Independence Medal – 1950
50th Anniversary of Independence Medal
Commonwealth Awards
Other Awards

Year: Recipient: Film Industry
1969 (17th): Devika Rani: Hindi
1970 (18th): Birendranath Sircar: Bengali
1971 (19th): Prithviraj Kapoor: Hindi
1972 (20th): Pankaj Mullick: Bengali, Hindi
1973 (21st): Ruby Myers (Sulochana): Hindi
1974 (22nd): Bommireddy Narasimha Reddy: Telugu
1975 (23rd): Dhirendra Nath Ganguly: Bengali
1976 (24th): Kanan Devi: Bengali
1977 (25th): Nitin Bose: Bengali, Hindi
1978 (26th): Raichand Boral: Bengali, Hindi
1979 (27th): Sohrab Modi: Hindi
1980 (28th): Paidi Jairaj: Hindi, Telugu
1981 (29th): Naushad: Hindi
1982 (30th): L. V. Prasad: Telugu, Tamil, Hindi
1983 (31st): Durga Khote: Hindi, Marathi
1984 (32nd): Satyajit Ray: Bengali
1985 (33rd): V. Shantaram: Hindi, Marathi
1986 (34th): B. Nagi Reddy: Telugu
1987 (35th): Raj Kapoor: Hindi
1988 (36th): Ashok Kumar: Hindi
1989 (37th): Lata Mangeshkar: Hindi, Marathi
1990 (38th): Akkineni Nageswara Rao: Telugu
1991 (39th): Bhalji Pendharkar: Marathi
1992 (40th): Bhupen Hazarika: Assamese
1993 (41st): Majrooh Sultanpuri: Hindi
1994 (42nd): Dilip Kumar: Hindi
1995 (43rd): Rajkumar: Kannada
1996 (44th): Sivaji Ganesan: Tamil
1997 (45th): Kavi Pradeep: Hindi
1998 (46th): B. R. Chopra: Hindi
1999 (47th): Hrishikesh Mukherjee: Hindi
2000 (48th): Asha Bhosle: Hindi, Marathi
2001 (49th): Yash Chopra: Hindi
2002 (50th): Dev Anand: Hindi
2003 (51st): Mrinal Sen: Bengali
2004 (52nd): Adoor Gopalakrishnan: Malayalam
2005 (53rd): Shyam Benegal: Hindi
2006 (54th): Tapan Sinha: Bengali, Hindi
2007 (55th): Manna Dey: Bengali, Hindi
2008 (56th): V. K. Murthy: Hindi
2009 (57th): D. Ramanaidu: Telugu
2010 (58th): K. Balachander: Tamil, Telugu
2011 (59th): Soumitra Chatterjee: Bengali
2012 (60th): Pran: Hindi
2013 (61st): Gulzar: Hindi
2014 (62nd): Shashi Kapoor: Hindi
2015 (63rd): Manoj Kumar: Hindi
2016 (64th): Kasinathuni Viswanath: Telugu
2017 (65th): Vinod Khanna: Hindi
2018 (66th): Amitabh Bachchan: Hindi

Producers Guild Film Award For Best Male Playback Singer
2004- Sonu Nigam- Kal Ho Naa Ho Kal Ho Naa Ho
2006- Kunal Ganjawala- Bheegey Honth Tere Murder
2008- Shaan- Jab Se Tere Naina Saawariya
2009- Shankar Mahadevan – Maa Taare Zameen Par
2010- Mohit Chauhan – Ye Dooriyan Love Aaj Kal
2011- Rahat Fateh Ali Khan- Dil Toh Bachcha Hai Ji' – Ishqiya
2012- Mohit Chauhan- Sadda Haq Rockstar
2013- Ayushmann Khurrana- "Paani Da Rang"- Vicky Donor
2014- Arijit Singh- "Tum Hi Ho"- Aashiqui 2
2015- Ankit Tiwari- "Galliyan"- Ek Villain
2016- Arijit Singh- "Hamari Adhuri Kahani"- Hamari Adhuri Kahani
Producers Guild Film Award For Best Actor In A Comic Role
2007- 'Obaid altafFull farigh as pyaray afzal
2008- Vinay PathakBheja Fry as Bharat Bhushan
2009- Anil KapoorWelcome as Majnu Bhai
2010- Ajay DevgnAll the Best: Fun Begins as Prem Chopra
2011 - Paresh RawalAtithi Tum Kab Jaoge? as Lambodar Bajpai (Chachaji)
2012- Deepak Dobriyal- Tanu Weds Manu as Pappi Ji
2013- Abhishek Bachchan & Annu Kapoor- Bol Bachchan & Vicky Donor as Abbas Ali/Abhishek Bachchan & Dr. Baldev Chaddha
2014- Varun Sharma & Arshad Warsi- Fukrey & Jolly LLB as Dilip Singh & Jagdish Tyagi/Jolly
2015- Varun Dhawan- Main Tera Hero as Seenu
Producers Guild Film Award For Best Actor In A Leading Role
2004- Hrithik Roshan – Koi... Mil Gaya as Rohit Mehra
2006- Amitabh Bachchan – Black as Debraj Sahai
2008- Shahrukh Khan – Chak De! India as Kabir Khan
2009- Hrithik Roshan – Jodhaa Akbar as Jalaluddin Mohammad Akbar
2010- Shahrukh Khan – Rab Ne Bana Di Jodi as Surinder "Suri" Sahni/Raj Kapoor
2011- Salman Khan – Dabangg as Chulbul Pandey
2012- Ranbir Kapoor – Rockstar as Janardan Jhakhar / Jordan
2013- Ranbir Kapoor – Barfi! as Murphy "Barfi" Johnson
2014- Farhan Akhtar – Bhaag Milkha Bhaag as Milkha Singh
2015- Shahid Kapoor – Haider as Haider Meer
2016- Ranveer Singh- Bajirao Mastani as Peshwa Bajirao
Producers Guild Film Award For Best Actor In A Negative Role
2008- Neil Nitin Mukesh – Johnny Gaddaar as Vikram
2009- Akshaye Khanna – Race as Rajeev Singh
2010- Amol Gupte – Kaminey as Sunil Shekhar Bhope (Bhope Bhau)
2011- Sonu Sood – Dabangg as Chedi Singh
2012- Prakash Raj – Singham as Jaikant Shikre
Producers Guild Film Award For Best Actor In A Supporting Role
2004- Pankaj Kapur – Maqbool as Jahangir Khan (Abbaji)
2006- Abhishek Bachchan – Yuva as Lallan Singh
2008- Irrfan Khan – Life in a... Metro as Monty
2009- Jimmy Shergill – A Wednesday! as Arif Khan
2010- Rishi Kapoor – Love Aaj Kal as Older Veer Singh
2011- Arjun Rampal – Raajneeti as Prithviraj Pratap
2012- Farhan Akhtar – Zindagi Na Milegi Dobara as Imraan
2013- Annu Kapoor – Vicky Donor as Dr. Baldev Chaddha
2014- Nawazuddin Siddiqui – The Lunchbox as Shaikh
Producers Guild Film Award For Best Actress In A Leading Role
Multiple nominees
8 Nominations: Deepika Padukone
7 Nominations: Priyanka Chopra
5 Nominations: Rani Mukerji
4 Nominations: Vidya Balan Kareena Kapoor Khan
3 Nominations: Urmila Matondkar Aishwarya Rai Bachchan Anushka Sharma Kangana Ranaut
2 Nominations: Parineeti Chopra Alia Bhatt
2004- Urmila Matondkar-Bhoot
2006- Rani Mukerji-Black
2008- Kareena Kapoor -Jab We Met
2009- Priyanka Chopra -Fashion
2010- Priyanka Chopra-Kaminey
2011- Anushka Sharma-Band Baaja Baaraat/Vidya Balan-Ishqiya
2012- Vidya Balan-The Dirty Picture
2013- Vidya Balan -Kahaani
2014- Deepika Padukone-Chennai Express
2015- Priyanka Chopra-Mary Kom
2016- Deepika Padukone-Piku
Producers Guild Film Award For Best Actress In A Supporting Role
3 Nominations: Divya Dutta Konkona Sen Sharma
2 Nominations: Kirron Kher Kangana Ranaut Supriya Pathak Kalki Koechlin Dimple Kapadia Anushka Sharma & Tabu
2004- Jaya Bachchan
2006- Ayesha Kapoor
2008- Konkona Sen Sharma-Life in a... Metro
2009- Kangana Ranaut-Fashion
2010- Kirron Kher-Kurbaan
2011- Prachi Desai-Once Upon a Time in Mumbaai
2012- Parineeti Chopra-Ladies vs Ricky Bahl
2013- Dolly Ahluwalia-Vicky Donor
2014- Divya Dutta-Bhaag Milkha Bhaag
2015- Tabu -Haider
2016- Tabu-Drishyam
Producers Guild Film Award For Best Debut Director
2004- Chandraprakash Dwivedi – Pinjar/Nikhil Advani – Kal Ho Naa Ho and Rajkumar Hirani – Munna Bhai M.B.B.S.
2006- Pradeep Sarkar – Parineeta
2010- Ayan Mukerji – Wake Up Sid
2011- Maneesh Sharma – Band Baaja Baaraat
2013- Gauri Shinde – English Vinglish
2014- Ritesh Batra – The Lunchbox
2015- Omung Kumar – Mary Kom/Abhishek Varman- 2 States/Shashank Khaitan- Humpty Sharma Ki Dulhania/Nitin Kakkar – Filmistaan
Producers Guild Film Award For Best Director
2004- Rakesh Roshan-Koi Mil Gaya
2006- Sanjay Leela Bhansali-Black
2008- Shimit Amin-Chak De India!
2009- Aamir Khan-Taare Zameen Par
2010- A. R. Murugadoss-Ghajini
2011- Karan Johar-My Name Is Khan
2012- Zoya Akhtar-Zindagi Na Milegi Dobara
2013- Anurag Basu (tied with) Sujoy Ghosh-Barfi! (tied with) Kahaani
2014- Rakeysh Omprakash Mehra-Bhaag Milkha Bhaag
2015- Rajkumar Hirani-PK
2016- Sanjay Leela Bhansali-Bajirao Mastani
Producers Guild Film Award For Best Female Debut
2006- Vidya Balan – Parineeta as Lalita
2008- Deepika Padukone – Om Shanti Om as Shantipriya/Sandhya (Sandy)
2009- Mugdha Godse – Fashion as Janet Sequeira
2010- Anushka Sharma – Rab Ne Bana Di Jodi as Tania "Taani" Sahni
2011- Sonakshi Sinha – Dabangg as Rajo
2012- Parineeti Chopra – Ladies vs Ricky Bahl as Dimple Chaddha
2013- Ileana D'Cruz – Barfi! as Shruti Ghosh/Sengupta
2014- Vaani Kapoor – Shuddh Desi Romance as Tara
2015- Kriti Sanon – Heropanti as Dimpy
Producers Guild Film Award For Best Female Playback Singer
2004- Alka Yagnik- "Oodhni"- Tere Naam
2006- Alisha Chinai- "Kajra Re" Bunty aur Babli
2008- Shreya Ghoshal- "Barso Re" – Guru
2009- Shreya Ghoshal- Teri Ore- Singh Is King
2010- Shreya Ghoshal- "Tujh Mein Rab Dikhta Hai"- Rab Ne Bana Di Jodi
2011- Sunidhi Chauhan- "Sheila Ki Jawani"- Tees Maar Khan & Mamta Sharma- "Munni Badnaam Hui" – Dabangg
2012- Shreya Ghoshal- "Teri Meri" – Bodyguard
2013- Shalmali Kholgade – "Pareshan" – Ishaqzaade
2014- Bhoomi Trivedi – "Ram Chahe Leela"- Goliyon Ki Raasleela: Ram-Leela
2015- Kanika Kapoor- "Baby Doll"- Ragini MMS 2
2016- Monali Thakur – "Moh Moh Ke Dhaage" – Dum Laga Ke Haisha
Producers Guild Film Award For Best Film
2004- Koi Mil Gaya-Rakesh Roshan
2006- Black-Sanjay Leela Bhansali
2008- Chak De India! -Yash Raj Films
2009- Taare Zameen Par-Aamir Khan
2010- Ghajini-Geeta Arts
2011- Dabangg-Arbaaz Khan
2012- Zindagi Na Milegi Dobara-Excel Entertainment
2013- Barfi! -UTV Motion Pictures
2014- Bhaag Milkha Bhaag-Rakeysh Omprakash Mehra
2015- PK (tied with) Queen-Rajkumar Hirani (tied with) Phantom Films
2016- Bajrangi Bhaijaan-Salman Khan
Producers Guild Film Award For Best Lyricist
2004- Javed Akhtar- "Kal Ho Naa Ho"- Kal Ho Naa Ho
2006- Gulzar- "Kajra Re"- Bunty Aur Babli
2008- Gulzar- "Tere Bina"- Guru (2007 film)
2009- Prasoon Joshi- "Maa"- Taare Zameen Par
Producers Guild Film Award For Best Male Debut
2008- Ranbir Kapoor – Saawariya as Ranbir Raj
2009- Imran Khan – Jaane Tu... Ya Jaane Na as Jai Singh Rathore
2010- Jackky Bhagnani – Kal Kissne Dekha as Nihaal Singh
2011- Ranveer Singh – Band Baaja Baaraat as Bittoo Sharma
2012- Rana Daggubati – Dum Maro Dum as DJ Joki Fernandes
2013- Ayushmann Khurrana – Vicky Donor as Vicky Arora
2014- Sushant Singh Rajput – Kai Po Che! as Ishaan Bhatt
2015- Tiger Shroff – Heropanti as Bablu
Producers Guild Film
Best Story
2006- Nagesh Kukunoor-Iqbal
2008- Jaideep Sahni-Chak De India
2009- Amole Gupte-Taare Zameen Par
2010- Imtiaz Ali-Love Aaj Kal
2011- Anusha Rizvi-Peepli Live
2012- Zoya Akhtar- Reema KagtiZindagi Na Milegi Dobara
2013- Juhi Chaturvedi-Vicky Donor
2014- Prasoon Joshi-Bhaag Milkha Bhaag
2015- Vikas Bahl/ Chaitally Parmar/ Parveez Shaikh-Queen
2016- K. V. Vijayendra Prasad-Bajrangi Bhaijaan
Producers Guild Film -Special awards
Best Sound Recording:
2004- Dwarak Warrier-Bhoot
2006- Resul Pookutty-Black
2009- Baylon Fonensca-Rock On!!
2011- Pritam Das-Love Sex Aur Dhokha
Lifetime Achievement:
2004- Dilip Kumar-All of his Film
2006- B. R. Chopra-Dev Anand
2008- Yash Chopra
2010- Amitabh Bachchan
2011- Dharmendra
2013- Manoj Kumar
2014- Salim Khan-Tanuja
2015- Rakesh Roshan
2016- Jeetendra
IIFA Award for Best Actor
2000- Sanjay Dutt – Vaastav: The Reality as Raghunath "Raghu" Namdev Shivalkhar,
2001- Hrithik Roshan – Kaho Naa... Pyaar Hai as Rohit / Raj,
2002- Aamir Khan – Lagaan as Bhuvan,
2003- Shahrukh Khan – Devdas as Devdas Mukherjee,
2004- Hrithik Roshan – Koi... Mil Gaya as Rohit Mehra,
2005- Shahrukh Khan – Veer-Zaara as Veer Pratab Singh,
2006- Amitabh Bachchan – Black as Debraj Sahai,
2007- Hrithik Roshan – Krrish as Krishna (Krrish) Mehra / Rohit Mehra,
2008- Shahrukh Khan – Chak De! India as Kabir Khan,
2009- Hrithik Roshan – Jodhaa Akbar as Jalalddin Mohammad Akbar,
2010- Amitabh Bachchan – Paa as Auro,
2011- Shahrukh Khan – My Name is Khan as Rizwan Khan,
2012- Ranbir Kapoor – Rockstar as Janardhan Jordan Jakhar,
2013- Ranbir Kapoor – Barfi! as Murphy "Barfi" Johnson,
2014- Farhan Akhtar – Bhaag Milkha Bhaag as Milkha Singh,
2015- Shahid Kapoor – Haider as Haider Meer,
2016- Ranveer Singh – Bajirao Mastani as Bajirao,
IIFA Award For Star Debut Of The Year – Male
2001- Abhishek Bachchan / Hrithik / Rahul Dev/ Uday Chopra,
2002- Arjun Rampal – Pyaar Ishq Aur Mohabbat as Gaurav Saxena,
2003- John Abraham – Jism as Kabir Lal,
2004- Shahid Kapoor – Ishq Vishk as Rajiv Mathur,
2005- Not awarded,
2006- Shiney Ahuja – Hazaaron Khwaishein Aisi as Vikram Malhotra,
2007- Upen Patel – 36 China Town as Rocky,
2008- Ranbir Kapoor – Saawariya as Ranbir Raj,
2009- Farhan Akhtar – Rock On!! as Aditya Shroff,
2010- Jackky Bhagnani/ Omi Vaidya,
2011- Ranveer Singh – Band Baaja Baaraat as Bittoo Sharma,
2012- Vidyut Jamwal – Force as Vishnu,
2013- Ayushmann Khurrana – Vicky Donor as Vicky Arora,
2014- Dhanush – Raanjhanaa as Kundan Shankar,
2015- Tiger Shroff – Heropanti as Bablu,
2016- Vicky Kaushal – Masaan as Deepak Chaudhary,
IIFA Award for Best Actress
9 Nominations: Deepika Padukone,
7 Nominations: Aishwarya Rai Bachchan, Kareena Kapoor Khan, Vidya Balan, Rani Mukerji and Priyanka Chopra,
5 Nominations: Preity Zinta,
4 Nominations: Kangana Ranaut,
3 Nominations: Karisma Kapoor, Kajol, Tabu, Katrina Kaif,
2 Nominations: Ameesha Patel, Madhuri Dixit, Shilpa Shetty, Urmila Matondkar, Mahie Gill, Anushka Sharma and Shraddha Kapoor,
2000- Aishwarya Rai – Hum Dil De Chuke Sanam as Nandini,
2001- Karisma Kapoor – Fiza as Fiza Ikramullah,
2002- Tabu – Chandni Bar as Mumtaz Ali Ansari,
2003- Aishwarya Rai – Devdas as Parvati "Paro" Chakraborty,
2004- Preity Zinta – Kal Ho Naa Ho as Naina Catherine Kapur,
2005- Rani Mukerji – Hum Tum as Rhea Prakash,
2006- Rani Mukerji – Black as Michelle McNally,
2007- Rani Mukerji – Kabhi Alvida Naa Kehna as Maya Talwar,
2008- Kareena Kapoor – Jab We Met as Geet Dhillon,
2009- Priyanka Chopra – Fashion as Meghna Mathur,
2010- Kareena Kapoor – 3 Idiots as Pia Sahastrabudhhe ‡ (tied with) Vidya Balan – Paa as Vidya,
2011- Anushka Sharma – Band Baaja Baaraat as Shruti Kakkar ,
2012- Vidya Balan – The Dirty Picture as Reshma / Silk,
2013- Vidya Balan – Kahaani as Vidya Venkatesan Bagchi,
2014- Deepika Padukone – Chennai Express as Meenalochni 'Meena' Azhagusundaram,
2015- Kangana Ranaut – Queen as Rani Mehra,
2016- Deepika Padukone – Piku as Piku Banerjee,
IIFA Award for Best Director
2000- Sanjay Leela Bhansali for Hum Dil De Chuke Sanam,
2001- Rakesh Roshan for Kaho Naa... Pyaar Hai,
2002- Ashutosh Gowarikar for Lagaan,
2003- Sanjay Leela Bhansali for Devdas,
2004- Rakesh Roshan for Koi... Mil Gaya,
2005- Yash Chopra for Veer-Zaara,
2006- Sanjay Leela Bhansali for Black,
2007- Rajkumar Hirani for Lage Raho Munna Bhai,
2008- Shimit Amin for Chak De India,
2009- Ashutosh Gowarikar for Jodhaa Akbar,
2010- Rajkumar Hirani for 3 Idiots,
2011- Karan Johar for My Name Is Khan,
2012- Zoya Akhtar for Zindagi Na Milegi Dobara,
2013- Anurag Basu for Barfi!,
2014- Rakeysh Omprakash Mehra for Bhaag Milkha Bhaag,
2015- Rajkumar Hirani for PK,
2016- Sanjay Leela Bhansali for Bajirao Mastani,
IIFA Award For Best Film
2000- Hum Dil De Chuke Sanam,
2001- Kaho Naa... Pyaar Hai,
2002- Lagaan,
2003- Devdas,
2004- Munna Bhai MBBS,
2005- Veer-Zaara,
2006- Black,
2007- Rang De Basanti,
2008- Chak De! India,
2009- Jodhaa Akbar,
2010- 3 Idiots,
2011- Dabangg,-
2012- Zindagi Na Milegi Dobara,
2013- Barfi!,
2014- Bhaag Milkha Bhaag,
2015- Queen,
2016- Bajrangi Bhaijaan,
IIFA Award For Best Performance In A Comic Role
2000- Anil Kapoor for Biwi No.1,
2001- Paresh Rawal for Hera Pheri,
2002- Govinda for Jodi No. 1,
2003- Mahesh Manjrekar for Kaante,
2004- Boman Irani for Munnabhai M.B.B.S.,
2005- Akshay Kumar for Mujhse Shaadi Karogi,
2006- Jaaved Jaffrey for Salaam Namaste,
2007- Tusshar Kapoor for Golmaal,
2008- Govinda for Partner,
2009- Abhishek Bachchan for Dostana,
2010- Sanjay Dutt for All the Best: Fun Begins,
2011- Riteish Deshmukh for Housefull,
2012- Riteish Deshmukh for Double Dhamaal,
2013- Abhishek Bachchan for Bol Bachchan,
2014- Arshad Warsi for Jolly LLB,
2015- Varun Dhawan for Main Tera Hero,
2016- Deepak Dobriyal for Tanu Weds Manu Returns,
IIFA Award For Best Performance In A Negative Role
2000- Naseeruddin Shah for Sarfarosh,
2001- Sushant Singh for Jungle,
2002- Akshay Kumar for Ajnabee,
2003- Akshaye Khanna for Humraaz,
2004- Feroz Khan for Janasheen,
2005- John Abraham for Dhoom,
2006- Nana Patekar for Apaharan,
2007- Saif Ali Khan for Omkara,
2008- Vivek Oberoi for Shootout at Lokhandwala,
2009- Akshaye Khanna for Race,
2010- Boman Irani for 3 Idiots,
2011- Sonu Sood for Dabangg,
2012- Prakash Raj for Singham,
2013- Rishi Kapoor for Agneepath,
2014- Rishi Kapoor for Aurangzeb,
2015- Kay Kay Menon for Haider,
2016- Darshan Kumar for NH10,
IIFA Award For Best Supporting Actor
2000- Anil Kapoor – Taal as Vikrant Kapoor,
2001- Amitabh Bachchan – Mohabbatein as Narayan Shankar,
2002- Saif Ali Khan – Dil Chahta Hai as Sameer,
2003- Mohanlal – Company as Srinivasan,
2004- Saif Ali Khan – Kal Ho Naa Ho as Rohit Patel,
2005- Abhishek Bachchan – Yuva as Lallan Singh,
2006- Abhishek Bachchan – Sarkar as Shankar Nagre,
2007- Arshad Warsi – Lage Raho Munna Bhai as Circuit (Sarkeshwar),
2008- Irrfan Khan – Life in a... Metro as Monty,
2009- Arjun Rampal – Rock On!! as Joe Mascarenhas,
2010- Sharman Joshi – 3 Idiots as Raju Rastogi,
2011- Arjun Rampal – Raajneeti as Prithviraj Pratap,
2012- Farhan Akhtar – Zindagi Na Milegi Dobara as Imraan,
2013- Annu Kapoor – Vicky Donor as Dr. Baldev Chaddha,
2014- Aditya Roy Kapur – Yeh Jawaani Hai Deewani as Avinash "Avi" Arora,
2015- Riteish Deshmukh – Ek Villain as Rakesh Mahadkar,
2016- Anil Kapoor - Dil Dhadakne Do as Kamal Mehra,
IIFA Award For Best Supporting Actress
2000- Sushmita Sen – Biwi No.1 as Rupali,
2001- Jaya Bachchan – Fiza as Nishatbi Ikramullah,
2002- Jaya Bachchan – Kabhi Khushi Kabhie Gham... as Nandini Raichand,
2003- Kiron Kher – Devdas as Sumitra Chakraborty,
2004- Jaya Bachchan – Kal Ho Naa Ho as Jennifer Kapur,
2005- Rani Mukerji – Veer-Zaara as Saamiya Siddiqui,
2006- Ayesha Kapoor – Black as Young Michelle McNally,
2007- Soha Ali Khan – Rang De Basanti as Rohit Patel,
2008- Konkona Sen Sharma – Life in a... Metro as Shruti,
2009- Kangana Ranaut – Fashion as Shonali Gujral,
2010- Divya Dutta – Delhi-6 as Jalebi,
2011- Prachi Desai – Once Upon A Time In Mumbaai as Mumtaz,
2012- Parineeti Chopra – Ladies vs Ricky Bahl as Dimple Chaddha,
2013- Anushka Sharma – Jab Tak Hai Jaan as Akira Rai,
2014- Divya Dutta – Bhaag Milkha Bhaag as Ishri Kaur,
2015- Tabu – Haider as Ghazala Meer,
2016- Priyanka Chopra – Bajirao Mastani as Kashibai,
IIFA Award For Star Debut Of The Year – Female
2001- Kareena Kapoor/ Kim Sharma/ Preeti Jhangiani/ Shamita Shetty,
2002- Bipasha Basu – Ajnabee/Gracy Singh – Lagaan as Gauri,
2003- Esha Deol – Koi Mere Dil Se Poochhe as Esha Singh,
2004- Lara Dutta and Priyanka Chopra – Andaaz,
2005- Ayesha Takia Azmi – Taarzan: The Wonder Car as Priya,
2006- Vidya Balan – Parineeta as Lalita,
2007- Kangana Ranaut – Gangster as Simran,
2008- Deepika Padukone – Om Shanti Om as Shantipriya/Sandhya (Sandy),
2009- Asin – Ghajini as Kalpana Shetty,
2010- Jacqueline Fernandez/Mahi Gill,
2011- Sonakshi Sinha – Dabangg as Rajjo,
2013- Yami Gautam – Vicky Donor as Ashima Roy Arora
2014- Vaani Kapoor – Shuddh Desi Romance as Tara,
2015- Kriti Sanon – Heropanti as Dimpy,
2016- Bhumi Pednekar – Dum Laga Ke Haisha as Sandhya Verma,
IIFA Award For Best Sound Re-Recording
2011- Leslie Fernandes for Dabangg
2010- Anup Dev for 3 Idiots
2009- Leslie Fernandes for Race
2008- Anuj Mathur/Ali Merchant for Chak De India
2006- P.Balaraman for Aashiq Banaya Aapne
2005- Anup Dev for Aitraaz
2004- Leslie-Anand Theatre for LOC Kargil
2002- H. Sridhar for Lagaan
IIFA Award For Best Special Effects
2016- Prasad Sutar for Bajirao Mastani
2015- Reupal Rawal (Prime Focus Limited) for Kick
2011- Indian Artists for Robot
2010- Charles Darby - Eyecube Labs for Aladdin
2009- Prime Focus Group for Ghajini
2008- Red Chillies Entertainment for Om Shanti Om
2006- Prime Focus Group for Dus
2005- Rajtaru Video Sonic & Eagle Video Films for Main Hoon Na
2004- Bimmini Special Fx for Digital Art Media for Koi Mil Gaya
2002- Paul Sims for Aks
2001- Raj Taru Video Sonic for Hindustan Ki Kasam
IIFA Award For Best Dialogue
2016- Juhi Chaturvedi - Piku
2015- Abhijat Joshi & Rajkumar Hirani - Pk
2014- Prakash Joshi - Bhaag Milkha Bhaag
2013- Zeishan Quadri/Akhilesh/Sachin Ladia & Anurag Kashyap for Gangs of Wasseypur – Part 1(tie) Juhi Chaturvedi for Vicky Donor
2012- Rajat Arora - The Dirty Picture
2011- Vishal Bhardwaj - Ishqiya
2010- Rajkumar Hirani/ Abhijat Joshi - 3 Idiots
2009- Manu Rishi - Oye Lucky! Lucky Oye!
2008- Imtiaz Ali - Jab We Met
2007- Rajkumar Hirani and Abhijat Joshi - Lage Raho Munna Bhai
2006- Prakash Jha - Apharan
2005- Vishal Bhardwaj- - Maqbool
2004- Abbas Tyrewala - Munnabhai M.B.B.S.
2003- Prakash Kapadia - Devdas
2002- Karan Johar/Shaktiman for Kabhi Khushi Kabhie Gham...and Gadar: Ek Prem Katha
2001- O.P. Dutta - Refugee
2000- Amrik Gill - Hum Dil De Chuke Sanam
IIFA Award For Best Editing
2016- A. Sreekar Prasad for Talvar
2015- Anurag Kashyap & Abhijit Kokate for Queen
2014- P.S. Bharati for Bhaag Milkha Bhaag
2013- Namrata Rao for Kahaani
2012- Anand Subaya for Zindagi Na Milegi Dobara
2011- Namrata Rao for Band Baaja Baaraat
2010- Rajkumar Hirani for 3 Idiots
2009- Ballu Saluja for Jodhaa Akbar
2008- Amitabh Shukla for Chak De India
2007- P.S. Bharati for Rang De Basanti
2006- Bela Segal for Black
2005- Hussain Burmawala for Aitraaz
2004- Rajkumar Hirani for Munnabhai M.B.B.S.
2003- Chandan Arora for Company
2002- Ballu Saluja for Lagaan
2001- V. Sanjay Verma for Kaho Naa... Pyaar Hai
2000- V.N. Mayekar for Vaastav: The Reality
IIFA Award For Best Makeup
2016- Vikram Gaikwad - Tanu Weds Manu Returns
2015- Preetisheel Singh & Clover Wootton - Haider
2011- Banu - Robot
2010- Christien Tinsley - Domini Till - Paa
2009- Madhav Kadam - Jodhaa Akbar
2008- Bharat-Dorris - Ravi Indulkar and Namrata Soni - Om Shanti Om
2007- G.A. James - Dhoom 2
2006- Vidyadhar Bhatte - Parineeta
2005- Anil Pimprikar - Veer-Zaara
2004- Mickey Contractor - Kal Ho Naa Ho
2002- Mickey Contractor - Kabhi Khushi Kabhie Gham...
2001- Jayanti Shevale - Hum Saath Saath Hain
IIFA Award For Best Screenplay
2016- Kabir Khan and Parveez Shaikh - Bajrangi Bhaijaan
2015- Vikas Bahl - Chaitally Parmar & Parveez Shaikh - Queen
2014- Prasoon Joshi - Bhaag Milkha Bhaag
2013- Anurag Basu and Tani Basu - Barfi!
2012- Reema Kagti and Zoya Akhtar - Zindagi Na Milegi Dobara
2011- Abhinav Kashyap and Dilip Shukla - Dabangg
2010- Abhijat Joshi - Rajkumar Hirani & Vidhu Vinod Chopra - 3 Idiots
2009- Neeraj Pandey for A Wednesday!
2008- Anurag Basu - Life in a... Metro
2008- Jaideep Sahni - Chak De India
2007- Rensil D'Silva and Rakeysh Omprakash Mehra - Rang De Basanti
2006- Pradeep Sarkar and Vidhu Vinod Chopra - Parineeta
2005- Abbas Tyrewala and Vishal Bhardwaj - Maqbool
2004- Rajkumar Hirani - Vidhu Vinod Chopra and Lajan Joseph - Munnabhai M.B.B.S.
2003- Mahesh Bhatt - Raaz
2002- Farhan Akhtar - Dil Chahta Hai
2001- Honey Irani and Farhan Akhtar - Kya Kehna
2000- Sanjay Leela Bhansali - Hum Dil De Chuke Sanam
IIFA Award For Best Sound Recording
2016- Tanay Gajjar for Bajirao Mastani
2015- Eric Pillai for Ek Villain
2012- Shajith Koyeri for Barfi!
2011- Pritam Das for Love Sex aur Dhokha
2010- Bishwadeep Chatterjee/Nihal Ranjan Samel for 3 Idiots
2009- Resul Pookutty for Amrit for Ghajini
2008- Manas Choudhary for Ali Merchant for Chak De India
2006- Bishwadeep Chatterjee for Parineeta
2005- Satish Gupta for Murder
2004- Satish Gupta for Koi Mil Gaya
2004- Jeetendra Chaudhary for Koi Mil Gaya
2002- Vijay Benegal for Dil Chahta Hai
2001- Satish Gupta for Kaho Naa... Pyaar Hai
2000- Satish Gupta for Kachche Dhage
2016-Havildar Hangpan Dada
2015 Lance Naik Mohan Goswami
2014 Major Mukund Varadarajan
2014 Naik Neeraj Kumar Singh
2013- Sub-InspectorKLVSSNV Prasad Babu
2012- Lt. Navdeep Singh
2011- Major Laishram Jyotin Singh
2010-HavildarRajesh Kumar
2010-Major Mohit Sharma
2010-Major D. Sreeram Kumar
2009 Hemant Karkare
2009- Vijay Salaskar
2009-Ashok Kamte
2009- Tukaram Ombale
2009- Havildar Gajender Singh Bisht
2009- NSG’s Major Sandeep Unnikrishnan
2009-Delhi PoliceInspectorMohan Chand Sharma
2009-Col Jojan Thomas
2009-Havildar Bahadur Singh Bohra
2009-Meghalaya cop R. P. Diengdoh
2009-Orissa SOG Assistant Commandant Pramod Kumar Satapathy
2008-Major Dinesh Raghu Raman
2007-Capt. Radhakrishnan Nair Harshan
2007-Naib SubedarChuni Lal VrC SM
2007-Col Vasanth Venugopal
2004-Lt. Triveni Singh
2003-Special Forces Paratrooper Sanjog Chhetri
2002-SubedarSurinder Singh
2002-Naik Rambeer Singh Tomar
2001-Kamlesh Kumari
2000-Major Sudhir Kumar Walia
1997-Sec Lt. Puneet Nath Dutt
1997-Lt Col Shanti Swaroop Rana
1996-Captain Arjun Singh Jasrotia
1995-Major Rajiv Kumar Joon
1995-Sujjan Singh
1995-Harsh Uday Singh Gaur
1994-Colonel Neelakantan Jayachandran Nair
1993-2nd Lt. Rakesh Singh
1992-Sandeep Sankhla
1991-Randhir Prasad Verma
1987-Neerja Bhanot
1985-Chhering Mutup
1985-Nirbhay Singh
1985-Bhawani Datt Joshi
1985-Lt. Ram Prakash Roperia
1985-Captain Jasbir Singh Raina
1985-Major Bhukant Misra
1985-Sq Ldr Rakesh Sharma
1984-Gennadi Strekalov
1984-Yury Malyshev
1981-Maj Gen Cyrus Addie Pithawalla
1974-Gurunam Singh
1972-Ummed Singh Mahra
1969-Jas Ram Singh
1962-Kharka Bahadur Linibu
1962-Captain Mani Bahadur Rai
1958-Eric James Tucker
1958-Jem Bajirao Sakpal
1957-J R Chitnis
1957-P M Raman
1957-Joginder Singh
1952-Flt Lt Suhas Biswas
1952-Havildar Bachittar Singh
1952-Naik Nar Bahadur Thapa
2 Lt-Gopal Krishan Duggal-Operation Riddle
2nd Lieutenant-R Kanikasamy-Kashmir War
Adm-Laxminarayan Ramdass-Operation Cactus Lily
Air Cmde-Alfred Tyrone Cooke-Operation Riddle
Air Cmde-Jasjit Singh-Operation Cactus Lily
Air Mrshl-Denzil Keelor-Operation Riddle
Capt- Jintu Gogoi-Operation Vijay-Kargil War
Capt- Vijyant Thapar-Operation Vijay-Kargil War
Capt.-Gurbux Singh Bhatti-Battle of Basantar
Captain-Jatinder Kumar-Operation Cactus Lily
Capt-Ashish Sonal-Indian Peace Keeping Force
Capt-Baleyada Muthanna Cariappa-Operation Vijay-Kargil War
Capt-Harbaksh Singh-Operation Polo
Capt-R Jery Prem Raj-Operation Vijay-Kargil War
Capt-Sunil Khokhar-Kashmir operations
Col-Gopal Krishan Trivedy-Operation Cactus Lily
Col-Lalit Rai-Operation Vijay (1999)-Kargil War
Flt Lt-Vonthibettu-Prabhakara Hegde-Kashmir operations
Flt. Lt. (Now Gp. Captain)-Mahabir P. Premi-Operation Cactus Lily
Gp Capt-Zafar Ali Shah-Kashmir operations
Grenadier-Rafiq Khan-Operation Cactus Lily
H/capt-Swaran Singh-Operation Pawan
Hav.-Ishwar Singh-Operation Polo
Havildar-Chuni Lal-Operation Vijay-Kargil War
Hav-Sish Ram Gill-Operation Vijay-Kargil War
Hony Lt-Gopal Singh Gusain-Operation Leg Horn at Nuranang
L Hav-Narender Dutt-Operation Leg Horn
Lt Col-Raj Singh-Operation Cactus Lily
Lt Col-Satish Nambiar-Operation Cactus Lily
Lt Gen-Mohammad Ahmad Zaki-Operation Riddle
Lt Gen-Zorawar Chand Bakshi-Operation Ablaze
Maj-Nanjappa K P-Battle of Daudkandi
Major- Mariappan Saravanan-Operation Vijay-Kargil War
Major-PK Sharma-Operation Cactus Lily
Rifle Man-Kuldeep Singh-Operation Savage (Sikkim)
Sqn Ldr-Ajay Ahuja-Operation Safed Sagar-Kargil War
Squadron Leader-M A Ganapathy-Boyra Encounter (1971)
Subedar-Gurdev Singh Hans-Operation Cactus Lily
Subedar-Nadikerianda Bheemaiah-Kashmir War
Sub-Randhir Singh-Operation Vijay-Kargil War
Vice Adm-Arun Prakash-Operation Cactus Lily
Wg Cdr-Krishan Kant Saini-Operation Leg Horn
Wg Cdr-Kukke Suresh-Battle of Longewala
Wg Cdr-Trevor Keelor-Operation Riddle
Arjuna Awardees in Archery:
1981- Krishna Das
1989- Shyam Lal
1991- Limba Ram
1992- Sanjeev Kumar Singh
2005- Tarundeep Rai
2005- Dola Banerjee
2006- Jayanta Talukdar
2009- Mangal Singh Champia
2011- Rahul Banerjee
2012- Deepika Kumari
2012- Laishram Bombayla Devi
2013- Chekrovolu Swuro
2014- Abhishek Verma
2015- Sandeep Kumar
2016- Rajat Chauhan
Arjuna Awardees in Athletics:
1961- Gurbachan Singh Randhawa
1962- Tarlok Singh
1963- Stephie D'Souza
1964- Makhan Singh
1965- Kenneth Powell
1966- Ajmer Singh
1966- Bhogeswar Baruah
1967- Praveen Kumar
1967- Bhim Singh
1968- Joginder Singh
1968- Manjit Walia
1969- Harnek Singh
1970- Mohinder Singh Gill
1971- Edward Sequeira
1972- Vijay Singh Chauhan
1973- Sriram Singh
1974- T. C. Yohannan
1974- Shivnath Singh
1975- Hari Chand
1975- V. Anusuya Bai
1976- Bahadur Singh
1976- Geeta Zutshi
1977- Satish Kumar (Athlete)
1978- Suresh Babu
1978- Angel Mary Joseph
1979- R. Gyanasekaran
1980- Gopal Saini
1981- Sabir Ali
1982- Charles Borromeo
1982- Chand Ram
1982- M. D. Valsamma
1983- Suresh Yadav
1983- P. T. Usha
1984- Raj Kumar
1984- Shiny Abraham
1985- Raghubir SinghBal
1985- Asha Agarwal
1985- Adille Sumariwala
1986- Suman Rawat
1987- Balwinder Singh
1987- Vandana Rao
1987- Bagicha Singh
1987- Vandana Shanbagh
1988- Ashwini Nachappa
1989- Mercy Kuttan
1990- Deena Ram
1992- Bahadur Prasad
1993- K. Saramma
1994- Rosa Kutty
1995- Shakti Singh
1995- Jyotirmoyee Sikdar
1995- Malathi Krishnamurthy Holla
1996- Kallegowda
1996- Ajit Bhaduria
1996- Padmini Thomas
1997- M. Mahadeva
1997- Reeth Abraham
1998- Sirichand Ram
1998- Neelam Jaswant Singh
1998- S. D. Eshan
1998- Rachita Mistry
1998- Paramjit Singh
1999- Gulab Chand
1999- G. Venkataravanappa
1999- Gurmit Kaur
1999- Parduman Singh
1999- Sunita Rani
2000- K. M. Beenamol
2000- Yadvendra Vashishta
2000- Joginder Singh Bedi
2001- K.R. Shankar Iyer
2002- Anju Bobby George
2002- Saraswati Saha
2003- Soma Biswas
2003- Madhuri Saxena
2004- Anil Kumar
2004- J. J. Shobha
2004- Devendra Jhajharia
2005- Manjit Kaur
2006- K. M. Binu
2007- Chitra K. Soman
2009- Sinimol Paulose
2010- Joseph Abraham (Athletics)
2010- Krishna Punia
2010- Jagseer Singh
2011- Preeja Sreedharan
2012- Sudha Singh
2012- Kavita Ramdas Raut
2012- Deepa Malik
2012- Ramkaran Singh
2013- Amit Kumar Saroha
2014- Tintu Luka
2015- M. R. Poovamma
2016- Lalita Babar
2016- Sandeep Singh Maan
Arjuna Awardees in Badminton:
1961- Nandu Natekar
1962- Meena Shah
1965- Dinesh Khanna
1967- Suresh Goel
1969- Dipu Ghosh
1970- Damayanti Tambay
1971- Shobha Moorthy
1972- Prakash Padukone
1974- Raman Ghosh
1975- Davinder Ahuja
1976- Ami Ghia
1977- Kanwal Thakur Singh
1980- Syed Modi
1982- Partho Ganguli
1982- Madhumita Bisht
1991- Rajeev Bagga
2000- Pullela Gopichand
1999- George Thomas
2002- Ramesh Tikaram
2003- Madasu Srinivas Rao
2004- Abhinn Shyam Gupta
2005- Aparna Popat
2006- Chetan Anand
2006- Rohit Bhakar
2008- Anup Sridhar
2009- Saina Nehwal
2011- Jwala Gutta
2012- Ashwini Ponnappa
2012- Parupalli Kashyap
2013- P.V. Sindhu
2014- Valiyaveetil Diju
2015- Srikanth Kidambi
Arjuna Awardees in Ball Badminton:
1970- J. Pitchyya
1972- Ms. J. Srinivasan
1973- A. Kareem
1975- L.A. Iqbal
1976- Sam Christudas
1984- D. Rajaraman
Arjuna Awardees in Basketball:
1961- Sarbjit Singh
1967- Khushi Ram
1968- Gurdial Singh
1969- Hav. Hari Dutt
1970- Gulam Abbas Moontasir
1971- Man Mohan Singh
1973- S. K. Kataria
1974- A.K. Punj
1975- Hanuman Singh
1977- T. Vijayaragavan
1979- Om Prakash
1982- Ajmer Singh
1983- Suman Sharma
1991- Radhey Shyam
1991- Ms. S Sharma
1999- Sajjan Singh Cheema
2001- Parminder Singh
2003- Satya (Sports)
2014- Geethu Anna Jose
Arjuna Awardees in Billiards & Snooker:
1963- Wilson Jones
1973- Michael Ferreira
1983- Subhash Agarwal
1986- Geet Sethi
1997- Ashok Shandilya
2002- Alok Kumar
2003- Pankaj Advani
2005- Anuja Prakash Thakur
2012- Aditya S. Mehta
2013- Rupesh Shah
2016- Sourav Kothari
Arjuna Awardees in Boxing:
1961- L. Buddy D' Souza
1962- Hav. P. Badadur Mal
1966- Hawa Singh
1968- Hav. Dennis Swamy
1971- Hav. Muniswamy Venu
1972- Hav. Chandranarayanan
1973- Hav. Mehatab Singh
1977- B.S. Thapa
1978- C. C. Machaiah
1979- B. Singh
1980- Issac Amaldas
1981- Hav. G. Manoharan
1982- Hav. Kaur Singh
1983- Jas Lal Pradhan
1986- Jai Pal Singh
1987- Seeva Jayaram
1989- Gopal Dewang
1991- Dharmendra Singh Yadav
1992- Rajender Prasad
1993- Manoj Pingale
1993- Mukund Killekar
1995- V. Devarajan
1996- Raj Kumar Sangwan
1998- Dingko Singh
1999- Gurcharan Singh
1999- Jitender Kumar
2002- Mohammed Ali Qamar
2003- Mary Kom
2005- Akhil Kumar
2006- Vijender Singh
2008- Verghese Johnson
2009- Laishram Sarita Devi
2010- Dinesh Kumar
2011- Suranjoy Singh
2012- Vikas Krishan
2013- Kavita Chahal
2014- Manoj Kumar
2015- Mandeep Jangra
2016- Shiva Thapa
Arjuna Awardees in Carrom:
1996- A. Maria Irudayam
2001- Sandeep Rawat
Arjuna Awardees in Chess:
1961- Manuel Aaron
1980- Rohini Khadilkar
1983- Dibyendu Barua
1984- Pravin Thipsay
1985- Viswanathan Anand
1987- D. V. Prasad
1987- Bhagyashree Thipsay
1990- Anupama Gokhale
2000- Subbaraman Vijayalakshmi
2002- Krishnan Sasikiran
2003- Koneru Humpy
2005- Surya Shekhar Ganguly
2006- Pentyala Harikrishna
2008- Dronavalli Harika
2009- Tania Sachdev
2010- Parimarjan Negi
2013- Abhijeet Gupta
Arjuna Awardees in Cricket:
1961- Saleem Durani
1964- Mansur Ali Khan Pataudi
1965- Vijay Manjrekar
1966- Chandu Borde
1967- Ajit Wadekar
1968- E.A.S. Prasanna
1969- Bishan Singh Bedi
1970- Dilip Sardesai
1971- Srinivasaraghavan Venkataraghavan
1972- Eknath Solkar
1972- B.S. Chandrashekhar
1975- Sunil Gavaskar
1976- Shanta Rangaswamy
1977- Gundappa Vishwanath
1979- Kapil Dev Nikhanj
1980- Chetan Chauhan
1980- Syed Kirmani
1981- Dilip Vengsarkar
1982- Mohinder Amarnath
1983- Diana Edulji
1984- Ravi Shastri
1985- Shubhangi Kulkarni
1986- Mohammad Azharuddin
1986- Sandhya Agarwal
1989- Madan Lal
1993- Manoj Prabhakar
1993- Kiran More
1994- Sachin Tendulkar
1995- Anil Kumble
1996- Javagal Srinath
1997- Ajay Jadeja
1997- Sourav Ganguly
1998- Rahul Dravid
1998- Nayan Mongia
2000- Venkatesh Prasad
2001- VVS Laxman
2002- Virender Sehwag
2003- Harbhajan Singh
2003- Mithali Raj
2005- Anju Jain
2006- Anjum Chopra
2009- Gautam Gambhir
2010- Jhulan Goswami
2011- Zaheer Khan
2012- Yuvraj Singh
2013- Virat Kohli
2014- Ravichandran Ashwin
2015- Rohit Sharma
2016- Ajinkya Rahane
Arjuna Awardees in Cycling:
1975- Amar Singh
1978- Ms. M. Mahapatra
1983- A.R. Arthna
Arjuna Awardees in Equestrian:
1973- Dafadar Khan M. Khan
1976- Lt. Col. H.S. Sodhi
1982- Maj. R. Singh Brar
1982- Raghubir Singh (Equestrian)
1984- Capt. G. Mohd. Khan
1987- Maj. J.S. Ahluwalia
1991- Capt. Adhiraj Singh
2003- Capt. Rajesh Pattu
2004- Maj. Deep Kumar Ahlawat
Arjuna Awardees in Football:
1961- P. K. Banerjee
1962- Tulsidas Balaram
1963- Chuni Goswami
1964- Jarnail Singh
1965- Arun Lal Ghosh
1966- Yousuf Khan
1967- Peter Thangaraj
1969- Inder Singh
1970- Syed Naeemuddin
1971- C. P. Singh
1973- Magan Singh
1978- Gurdev Singh Gill
1979- Prasun Banerjee
1980- Mohammed Habib
1981- Sudhir Karmakar
1983- Shanti Mullick
1989- Subrata Bhattacharya
1997- Brahmanand Sankhwalkar
1998- Baichung Bhutia
2002- Bruno Coutinho
2003- I. M. Vijayan
2010- Deepak Kumar Mondal
2011- Sunil Chhetri
Arjuna Awardees in Golf:
1954-  C. Rajagopalachari
1954 - Sarvepalli Radhakrishnan
1954 - C. V. Raman
1955-  Bhagwan Das
1955 - M. Visvesvaraya
1955-  Jawaharlal Nehru
1957 - Govind Ballabh Pant
1958-  Dhondo Keshav Karve
1961- Bidhan Chandra Roy
1961-  Purushottam Das Tandon
1962- Rajendra Prasad
1963-  Zakir Husain
1963- Pandurang Vaman Kane
1966- Lal Bahadur Shastri
1971-  Indira Gandhi
1975- V. V. Giri
1976-  K. Kamaraj
1980- Mother Teresa
1983- Vinoba Bhave
1987- Khan Abdul Ghaffar Khan
1988 - M. G. Ramachandran
1990- B. R. Ambedkar
1990 - Nelson Mandela
1991 - Rajiv Gandhi
1991- Vallabhbhai Patel
1991- Morarji Desai
1992- Abul Kalam Azad
1992- J. R. D. Tata
1992- Satyajit Ray
1997- Gulzarilal Nanda
1997-  Aruna Asaf Ali
1997- A. P. J. Abdul Kalam
1998- M. S. Subbulakshmi
1998- Chidambaram Subramaniam
1999-  Jayaprakash Narayan
1999- Amartya Sen
1999- Gopinath Bordoloi
1999- Ravi Shankar
2001- Lata Mangeshkar
2001- Bismillah Khan
2009- Bhimsen Joshi
2014- C. N. R. Rao
2014- Sachin Tendulkar
2015-  Madan Mohan Malaviya
2015- Atal Bihari Vajpayee
1985- O.M. Nambiar-Athletics,
1985- Om Prakash Bhardwaj-Boxing,
1985- Bhalchandra Bhaskar Bhagwat-Wrestling,
1986- Raghunandan Vasant Gokhle-Chess,
1986- Desh Prem Azad-Cricket,
1987- Gurcharan Singh-Cricket,
1987- Guru Hanuman-Wrestling,
1990- Ramakant Achrekar-Cricket,
1990- Syed Naeemuddin-Football,
1990- A. Ramana Rao-Volleyball,
1994- Ilyas Babar-Athletics,
1995- Karan Singh-Athletics,
1995- M. Shyam Sunder Rao-Volleyball,
1996- Wilson Jones-Billiards & Snooker,
1996- Pal Singh Sandhu-Weightlifting,
1997- Joginder Singh Saini-Athletics,
1998- Bahadur Singh-Athletics,
1998- Hargobind Singh Sandhu-Athletics,
1998- G.S.Sandhu-Boxing,
1999- Kenneth Owen Bosen-Athletics,
1999- Capt. Hawa Singh-Boxing,
1999- Ajay Kumar Sirohi-Weightlifting,
2000- S.M. Arif-Badminton,
2000- Gudial Singh Bhangu-Hockey,
2000- Phadke Gopal Pushottam-Kho-Kho,
2000- Bhupender Dhawan-Powerlifting,
2000- Hansa Sharma-Weightlifting,
2001- Prof. Sunny Thomas-Shooting,
2001- Michael Joseph Ferreira-Billiards & Snooker,
2002- Renu Kohli-Athletics,
2002- Jaswant Singh-Athletics,
2002- M.K. Kaushik-Hockey,
2002- E. Prasad Rao-Kabaddi,
2002- Cdr. H.D. Motivala-Yachting,
2003- Robert Bobby George-Athletics,
2003- Anoopkumar Saharan-Women's boxing,
2003- Rajinder Singh-Hockey,
2003- Sukhchain Singh Cheema-Wrestling,
2004- Arvind Savur-Billiards & Snooker,
2004- Sunita Sharma-Cricket,
2004- Cyrus Poncha-Squash,
2004- Gurcharan Singh-Boxing,
2005- Hony. Captain M Venu-Boxing,
2005- Balwan Singh-Kabaddi,
2005- Maha Singh Rao-Wrestling,
2005- Ismail Baig-Rowing,
2006- R.D. Singh-Athletics,
2006- Damodaran Chandralal-Boxing,
2006- Koneru Ashok-Chess,
2007- Sanjeev Kumar Singh-Archery,
2007- Jagdish Singh-Boxing,
2007- G.E. Sridharan-Volleyball,
2007- Jagminder Singh-Wrestling,
2009- Pullela Gopichand-Badminton,
2009- Satpal-Wrestling,
2009- J. Uday Kumar-Kabaddi,
2009- Baldev Singh-Hockey,
2009- Jaidev Bisht-Boxing,
2010- AK Kutty -Athletics(For Lifetime Contribution),
2010- Captain Chandrup-Wrestling (For Lifetime Contribution),
2010- Ajay Kumar Bansal-Hockey,
2010- Subhash Agarwal-Billiards & Snooker,
2010- L Ibomcha Singh-Boxing,
2011- Inukurthi Venkateshwara Rao-Boxing,
2011- Devender Kumar Rathore-Gymnastics,
2011- Ramphal-Athletics,
2011- Kuntal Roy-Athletics,
2011- Rajinder Singh-Hockey,
2012- Virendra Poonia-Athletics,
2012- Sunil Dabas-Kabaddi (Women),
2012- Yashvir Singh-Wrestling,
2012- Harendra Singh-Hockey,
2012- Satyapal Singh-Para Sports(Athletics),
2012- J.S. Bhatia-Athletics,
2012- Bhavani Mukharjee-Table Tennis,
2012- B.I. Fernadez-Cuban Boxing Coach-Boxing (For Lifetime Contribution),
2013- Poornima Mahato-Archery,
2013- Mahavir Singh-Boxing,
2013- Narinder Singh Saini-Hockey,
2013- K P Thomas-Athletics,
2013- Raj Singh-Wrestling,
2014- Mahabir Prasad-Wrestling,
2014- Jose Jacob-Rowing (For lifetime contributution),
2014- N.Lingappa-Athletics (For lifetime contribution),
2014- G. Manoharan-Boxing (For lifetime contribution),
2014- Gurcharan Singh Gogi-Judo (For lifetime contribution),
2015- Anoop Singh-Wrestling,
2015- Naval Singh-Para Athletics,
2015- Harbans Singh-Athletics (For Lifetime Contribution),
2015- Swatantra Raj Singh-Boxing (For Lifetime Contribution),
2015- Nihar Ameen-Swimming (For Lifetime Contribution),
2016- Nagapuri Ramesh-Athletics,
2016- Sagar Mal Dhayal-Boxing,
2016- Raj Kumar Sharma-Cricket,
2016- Bishweshwar Nandi-Gymnastics,
2016- Pradeep Kumar-Swimming (For Lifetime Contribution),
2016- Mahavir Singh Phogat-Wrestling (For Lifetime Contribution),
Asianet Film Awards - Best Star Pair
2014- Vineeth Sreenivasan & Namitha Pramod - Ormayundo Ee Mukham
2013- Nivin Pauly & Nazriya Nazim - Neram
2012- Nivin Pauly & Isha Talwar - Thattathin Marayathu
2011- Asif Ali & Mythili - Salt N' Pepper
2010- Kunchacko Boban & Archana Kavi -Mummy & Me
2009- Jayasurya & Roma - Utharaswayamvaram
2008- Jayasurya & Roma - Minnaminnikoottam - Shakespeare M.A. Malayalam
2007- Vinu Mohan & Bhama - Nivedyam
2006- Jeeva & Gopika - Keerthichakra
2002- Dileep & Kavya Madhavan - Meesa Madhavan
2001- Biju Menon & Samyuktha Varma – Meghamalhar
Asianet Film Awards - Best Cinematographer
2015- Jomon T. John - Ennu Ninte Moideen - Charlie
2014- Amal Neerad - Iyobinte Pusthakam
2012- Jomon T. John - Thattathin Marayathu
2011- Madhu Ambat - Adaminte Makan Abu
2010- Venu - Kadha Thudarunnu - Pranchiyettan and the Saint
2009- Ajayan Vincent - Bhramaram
2008- Santosh Thundiyil - Aakasha Gopuram
2007- Manoj Pillai - Rock & Roll - Arabikatha
2006- Santosh Thundiyil - Palunku
2005- S. Kumar ISC - Udayananu Tharam
2003- S. Kumar ISC - Pattalam
2002- K. Rajagopalan - Nammal
2001- Venugopal - Meghamalhar
1999- Vipin Mohan - Veendum Chila Veetukaryangal
Asianet Film Awards - Best Editing
2015- Mahesh Narayan - "Ennu Ninte Moideen"
2014- Beena Paul - Munnariyippu
2012- Arun Kumar - Ee Adutha Kalathu
2010- Arun Kumar - Cocktail
2009- Vijay Shanker - Bhramaram
2008- Renjan Abraham - Veruthe Oru Bharya
2007- Narayanan - Thaniye
2006- Ranjan Abraham - Classmates
2005- Ranjan Abraham -
2003- Ranjan Abraham - C. I. D. Moosa
2001- Beena Paul - Meghamalhar - nni - Pathram
1999- Sreekar Prasad - Olympiyan Anthony Adam
Asianet Film Awards - Best Feature Film On National Integration
2012- Spirit-Ranjith
2011- Urumi-Santosh Sivan
2010- Kandahar-Major Ravi
2006- Kirtichakra-Major Ravi
Asianet Film Awards - Best Female Playback Singer
2015- Vaikom Vijayalakshmi - Oru Vadakkan Selfie
2014- Swetha Mohan - Ottamandaram
2013- Mridula Warrier - Kalimannu
2012- K. S. Chithra - Thalsamayam Oru Penkutty
2011- Shreya Ghoshal - Rathinirvedam
2010- Shreya Ghoshal - Aagathan
2009- K. S. Chithra - Pazhassiraja
2008- Swetha Mohan - Novel
2007- K. S. Chithra - Hallo
2006- Manjari - Rasathanthram
2005- K. S. Chithra - Achuvinte Amma
2004- Sujatha Mohan - Mampazhakkalam
2003- K. S. Chithra - Mizhi Randilum
2002- Jyotsna- Nammal
2001- Sujatha Mohan - Soothradharan
2000- K. S. Chithra - Mazha
1999- K. S. Chitra - Megham
1998- Sujatha Mohan - Pranayavarnangal
Asianet Film Awards - Best Lyricist
2015- Rafeeq Ahmed - Ennu Ninte Moideen
2014- Rafeeq Ahmed - How Old Are You
2012- Rafeeq Ahmed - Ustad Hotel
2011- O. N. V. Kurup - Pranayam
2010- Murukan Kattakada - Oru Naal Varum
2009- Vayalar Sarath - Chandra Varma- Neelathaamara
2008- Gireesh Puthenchery - Madambi
2007- Anil Panachooran - Kadha Parayumbol - Arabikatha
2006- Gireesh Puthenchery - Vadakkumnaathan
2005- Kaithapram Namboothiri - Anandabhadram
2004- Gireesh Puthenchery - Mambazhakalam
2003- Vayalar Sarath - Chandra Varma - Mizhi Randilum
2002- O. N. V. Kurup - Ente Hridayatinte Udama
2001- O. N. V. Kurup - Meghamalhar
1999- Yusuf Ali Kechery - Deepasthambham Mahashcharyam
Asianet Film Awards - Best Makeup Artist
2001- P V Shankar and Salim-Raavanaprabhu
2002- Pattanam Rasheed-Kunhikoonan
2003- Pandyan-Manassinakkare
Asianet Film Awards - Best Male Playback Singer
2015- Vijay Yesudas - Premam
2014- Haricharan - Bangalore Days
2013- Vijay Yesudas - Memories
2012- Vijay Yesudas - Spirit
2011- Hariharan - Snehaveedu
2010- Hariharan - Kadha Thudarunnu
2009- Shankar Mahadevan - Puthiya Mukham
2008- M. G. Sreekumar - Innathe Chintha Vishayam
2007- Madhu Balakrishnan - Rock N Roll
2006- G. Venugopal - Baba Kalyani
2005- M. G. Sreekumar - Thanmathra - Anandabhadram
2004- M. Jayachandran - Perumazhakkalam
2003- M.G. Sreekumar - Manassinakkare
2002- Vidhu Prathap - Nammal
2001- Jayachandran - Raavanaprabhu
2000- K. J. Yesudas
Asianet Film Awards - Best Music Director
2015- Rajesh Murugesan - Premam
2014- Gopi Sundar - Various films
2013- Prashant Pillai - Amen
2012- Gopi Sundar - Ustad Hotel
2011- M. Jayachandran - Pranayam - Rathinirvedam
2010- M. G. Sreekumar - Oru Naal Varum
2009- Deepak Dev - Puthiya Mukham
2008- Vidyasagar - Mulla
2007- M. Jayachandran - Nivedyam
2006- Raveendran - Vadakkumnathan
2005- M. G. Radhakrishnan - Anandabhadram
2004- M. Jayachandran - Perumazhakkalam - Mambazhakalam
2003- M. Jayachandran - Gourishangaram
2002- Kaithapram vishwanathan - nambudiri - Kannaki
2001- M. G. Radhakrishnan - Kaate Vannu Vilichappol
1999- Mohan Sithara - Deepasthampam Mahaschariam - Vasantiyum Lakshmiyum Pinne Njanum
Asianet Film Awards - Best New Face Of The Year (Female)
2015- Deepti Sati - Nee-Na
2014- Nikki Galrani – Vellimoonga
2013- Keerthy Suresh - Geethanjali
2012- Gauthami Nair - Second Show
2011- Richa Panai - Vaadamalli
2010- Ann Augustine - Elsamma Enna Aankutty
2009- Archana Jose Kavi - Neelathaamara
2008- Meera Nandan - Mulla
2007- Lakshmi Ra - Rock N Roll
2006- Roma - Notebook
2005- Meera Vasudevan - Thanmathra
2004- Padmapriya Janakiraman - Kaazhcha
2003- Nayantara - Manassinakkare
2002- Jyothirmayi - Meesa Madhavan
2001- Nithya Das - Ee Parakkum Thalika
1999- Samyuktha Varma
Asianet Film Awards - Best New Face Of The Year (Male)
2014- Farhan Faasil - Njan Steve Lopez
2012- Dulquer Salmaan - Second Show
2011- Unni Mukundan - Bombay March 12
2009- Nishan - Ritu
2008- Vineeth Sreenivasan - Cycle
2007- Rejith Menon - Goal
2006- Skandha - Notebook
2005- Arjun Lal - Thanmathra
Asianet Film Awards - Best Script Writer
2015- R. S. Vimal - Ennu Ninte Moideen
2014- Gopan Chidambaram - Iyobinte Pusthakam
2012- Anjali Menon - Ustad Hotel
2011- Bobby Sanjay - Traffic
2010- Sathyan Anthikkad - Kadha Thudarunnu
2009- Ranjith Shankar - Passenger
2008- Gireesh Kumar - Veruthe Oru Bharya
2007- Nedumudi Venu and Babu Thiruvalla - Thaniye
2006- James Albert - Classmates
2005- Sreenivasan - Udayananu Tharam
2004- T. A. Razak - Perumazhakkalam
2003- Ranjith - Mizhi Randilum
2002- T. K. Rajiv Kumar - Sesham
2001- T. A. Razak - Uthaman
1999- Lohithadas - Veendum Chila Veetukaryangal
Asianet Film Awards - Best Sound Recordist
2001- Krishnan Unni - Kattuvannu Vilichappol
2002- Harikumar - Kannaki
2005- Shaji Madhavan- Naran
2006- Ajith - Anoop - Vinod - Karutha Pakshikal
Asianet Film Awards-Special Awards
2015- Vikram - Most Popular Tamil Actor
2015- Trisha - Most Popular Tamil Actress
2015- Mohanlal - Millennium Actor Award
2014- Mohanlal - Special Commemoration - For 35 years in Malayalam Film Industry
2014- Jayaram - Asianet Golden Star of the Year
2014- Dulquer – Salman Star of the Year
2014- Fahad Fasil - Performer of the Year
2013- Kamal Hassan - Best Tamil Actor
2013- Shah Rukh Khan - International Icon of Indian Cinema
2013- Mohanlal - Millennium Actor Award
2012- Mammootty - Guest of Honour Award
2012- Kamal Hassan - Guest of Honour Award
2012- Prakash Raj - Asianet Golden Star Award
2012- Jacqueline Fernandez - Most Stylish Bollywood Actress
2012- Jayaram - Special commemoration - 25 year in the industry
2011- Dhanush - Most Popular in Tamil
2011- Asin - Pride of Kerala in Bollywood
2011- Vidya Balan - Most Popular in Hindi
2011- R. Madhavan - Asianet Golden Star Award
2011- Mammootty - Cultural Icon of Kerala
2010- Mohanlal - Asianet Golden Star Award
2010- Vijay - Most Popular Tamil Actor
2009- Mammootty- Asianet Millennium Star Award
Asianet Film Awards-Youth Icon Of The Year
2015- Nivin Pauly - Various Films
2014- Nivin Pauly - Various Films
2013- Nivin Pauly - Neram
2012- Fahadh Faasil - Padmasree Bharat Dr. Saroj Kumar/ 22 Female Kottayam - Diamond Necklace
2011- Kunchacko Boban – Seniors/Doctor Love -  Sevens/ Race
2010- Jayasurya - Happy Husbands/Cocktail – Nallavan/ Four Friends
2009- Prithviraj - Puthiya Mukham
Asianet Film Awards - Honour Special Jury Award
2015- Sai Pallavi - Vijayaraghavan - Actress (for Premam) - Actor (Various Films)
2013- Dileep- Actor
2012- Manoj K. Jayan - Kunchako Boban - Anoop Menon as actor
2011- Jaya Prada - Actress (for Pranayam)
2010- Karthi - Actor
2010- Sreenivasan - Actor (for Athma Kadha)
2009- Kamal Haasan – Actor/director
2009- Resul Pookutty - Sound designer
2009- R. Sarathkumar - Actor
2009- Vivek - Actor
2009- Suman - Actor
2008- Major Ravi - Director
2008- Priyadarsan - Director
2007- Jackie Shroff - Actor
2006- Simran Bagga - Actress
2005- Vikram - Actor
2004- Dileep - Actor (for Kathavesheshan)
2004- Kavya Madhavan - Actress (for Perumazhakalam)
Asianet Film Awards - Lifetime Achievement Award
2015- K. J. Yesudas - Singer
2013- Innocent - Actor
2011- Shah RukhKhan - Actor
2010- Amitabh Bachchan - Actor
2009- P. V. Gangadharan - Producer
2008- K. J. Yesudas - Singer
2007- Sheela - Actress
2006- Shobana Parameswaran Nair - Producer
2005- Sukumari - Actress
2004- Jagathy Sreekumar - Actor
2003- M. T. Vasudevan Nair - Scriptwriter
2002- Madhu
2001- Thilakan - Actor
2000- K. Raghavan - Music director
1999- P. Bhaskaran – Lyricist/ director
1998- Aranmula Ponnamma - Actress
Asianet Film Awards Most Popular Actor
2015- Nivin Pauly - Premam
2014- Biju Menon - Vellimoonga
2013- Prithviraj - Various Films
2012- Prithviraj - Hero -  Ayalum Njanum Thammil
2011- Jayaram - Seniors - Swapna Sanchari
2010- Dileep - Bodyguard/ Pappy Appacha – Karyasthan/Marykkundoru Kunjaadu
2008- Jayaram - Veruthe Oru Bharya
2007- Mohanlal - Hallo -  Chotta Mumbai
Asianet Film Awards-Most Popular Actress & Singer
2014- Nazriya Nazim - Om Shanthi Oshaana
2013- Namitha Pramod -Pullipulikalum Aattinkuttiyum
2012- Mamta Mohandas - My Boss -  Arike
2011- Samvrutha Sunil - Swapna Sanchari -  Manikiakkallu
2010- Mamta Mohandas - The Thriller - Anwar
2009- Lakshmi Rai - Evidam Swargamanu
2012- Remya Nambeesan - Thattathin Marayathu
Asianet Film Awards Most Popular Film
2015- Premam
2014- Bangalore Days
2013- Drishyam
2012- Spirit
Vijay Award For Best Supporting Actress
2007- Sujatha Sivakumar – Paruthiveeran
2008- Simran - Vaaranam Aayiram
2009- Abhinaya – Naadodigal
2010- Saranya Ponvannan - Thenmerku Paruvakaatru
2011- Uma Riaz – Mounaguru
2012- Anupama Kumar - Muppozhudhum Un Karpanaigal
2013- Dhansika – Paradesi
2014- Seetha - Goli Soda
Vijay Award For Best Actor
2007- Sathyaraj - Onbadhu Roobai Nottu
2008 - Suriya - Vaaranam Aayiram
2009-  Prakash Raj – Kanchivaram
2010 - Vikram – Raavanan
2011-  Vikram - Deiva Thirumagal
2012-  Dhanush – 3
2013 - Kamal Haasan – Vishwaroopam
2014-  Dhanush - Velaiyilla Pattathari
Vijay Award For Best Actress
2007 - Priyamani – Paruthiveeran
2008 - Sneha – Pirivom Santhippom
2009-  Pooja Umashanker – Naan Kadavul
2010-  Anjali – Angadi Theru
2011 - Anjali – Engaeyum Eppothum
2012-  Samantha Ruth Prabhu – Neethane En Ponvasantham
2013 - Nayanthara – Raja Rani
2014 - Amala Paul – Velaiyilla Pattathari
Vijay Award For Best Director
2007 - Vetrimaaran – Polladhavan
2008 - M. Sasikumar – Subramaniyapuram
2009 - Bala - Naan Kadavul
2010-  Vasanthabalan - Angadi Theru
2011- Vetrimaaran – Aadukalam
2012- Balaji Sakthivel - Vazhakku Enn 18/9
2013- Bala – Paradesi
2014- Karthik Subbaraj – Jigarthanda
Vijay Award For Best Film
2007 - Paruthi Veeran - Gnanavel Raja
2008 - Subramaniyapuram - M. Sasikumar
2009-  Naadodigal - Michael Rayappan|Global Infotainment
2010 - Angadi Theru - Ayngaran International
2011-  Engaeyum Eppothum - A.R.Murugadoss Productions and Fox Star Studio
2012-  Vazhakku Enn 18/9 - Thirrupathi Brothers
2013 - Thanga Meenkal - Gautham Menon
2014 - Velaiyilla Pattathari – Dhanush
Vijay Award For Best Supporting Actor
2007 - Prakash Raj – Mozhi
2008 - V. R. Ramesh – Anjathey
2009 - Jayaprakash – Pasanga
2010- Thambi Ramaiah – Mynaa
2011- R. Sarathkumar - Muni 2: Kanchana
2012 - Sathyaraj – Nanban
2013 - Bharathiraja - Pandiya Naadu
2014 - Kalaiyarasan – Madras
1954 Homi Jehangir BhabhaScience & Engineering
1954 Shanti Swaroop BhatnagarScience & Engineering
1954 Mahadeva Iyer GanapatiCivil Service
1954 Jnan Chandra GhoshScience & Engineering
1954 Radha Krishan GuptaCivil Service
1954 Maithili Sharan GuptLiterature & Education
1954 R. R. HandaCivil Service
1954 Amarnath JhaLiterature & Education
1954 Ajudhiya Nath KhoslaScience & Engineering
1954 Kariamanickam Srinivasa KrishnanScience & Engineering
1954 Moulana Hussain Ahmed MadniLiterature & Education
1954 Josh MalihabadiLiterature & Education
1954 V. L. MehtaPublic Affairs
1954 Vallathol Narayana MenonLiterature & Education
1954 A. Lakshmanaswami MudaliarLiterature & Education
1954 Maharaj Kr. Palden T NamgyalPublic Affairs
1954 V. Narahari RaoCivil Service
1954 Pandyala Satyanarayana RauCivil Service
1954 Jamini RoyArts
1954 Sukumar SenCivil Service
1954 Satya Narayana ShastriMedicine
1954 M. S. SubbulakshmiArts
1954 Kodandera Subayya ThimayyaCivil Service
1955 Fateh Chand BadhwarCivil Service
1955 Lalit Mohan BanerjeeMedicine
1955 Suniti Kumar ChatterjiLiterature & Education
1955 Kamaladevi ChattopadhyaySocial Work
1955 Surender Kumar DeyCivil Service
1955 Vasant Ramji KhanolkarMedicine
1955 Sunder Das KhungarCivil Service
1955 Rameshwari NehruSocial Work
1955 Prana Krushna ParijaLiterature & Education
1955 Madapati RaoSocial Work
1955 Maneklal Sankalchand ThackerLiterature & Education
1955 Attur Rangaswami VenkatachariCivil Service
1956 Rukmini Devi ArundaleArts
1956 Rajshekhar BasuLiterature & Education
1956 Dhyan ChandSports
1956 Malur Srinivasa Thirumale IyengarCivil Service
1956 Nawab Zain Yar JungPublic Affairs
1956 Pushpavati Janardenrai MehtaPublic Affairs
1956 Cottari Kankaiyah NayuduSports
1956 Muthulakshmi ReddiMedicine
1956 Kanwar SainCivil Service
1956 Vir SinghLiterature & Education
1956 Kasturi SrinivasanLiterature & Education
1956 Mahadevi VarmaLiterature & Education
1956 Triuvadi Sambasiva VenkataramanScience & Engineering
1957 Bhikham Lal AtreyaLiterature & Education
1957 T. BalasaraswatiArts
1957 Alagappa ChettiarSocial Work
1957 Hazari Prasad DwivediLiterature & Education
1957 Abid HussainLiterature & Education
1957 Mushtaq Hussain KhanArts
1957 Lakshmi MenonPublic Affairs
1957 Radha Kumud MukherjeePublic Affairs
1957 K. Covilagam Kutti Ettan RajaCivil Service
1957 Andal Venkatasubba RaoSocial Work
1957 Shrikrishna N. RatanjankarArts
1957 Shyam Nandan SahayLiterature & Education
1957 Govind Sakharam SardesaiLiterature & Education
1957 K. A. Nilakanta SastriLiterature & Education
1957 Boshi SenScience & Engineering
1957 Siddheshwar VarmaLiterature & Education
1958 Salim AliScience & Engineering
1958 Vijaya AnandSports
1958 D. P. Roy ChoudhuryArts
1958 Jeahangir GhandyTrade & Industry
1958 Narayan Subarao HardikarSocial Work
1958 Ariyakudi Ramanuja IyengarArts
1958 Allauddin KhanArts
1958 Kumar Padma Siva Shankara MenonCivil Service
1958 Arathil C. Narayanan NambiarCivil Service
1958 Kuppali Venkatappagowda PuttappaLiterature & Education
1958 Poola Tirupati RajuLiterature & Education
1958 Kamalendumati ShahSocial Work
1958 Rao Raja Hanut SinghPublic Affairs
1958 Rustom Jal VakilMedicine
1958 Surya Narayan VyasLiterature & Education
1958 Darashaw Nosherwan WadiaScience & Engineering
1959 Sisir Kumar BhaduriArts
1959 Ramdhari Singh DinkarLiterature & Education
1959 Ali Yavar JungCivil Service
1959 Hansa Jivraj MehtaSocial Work
1959 Pammal Sambandha MudaliarArts
1959 Tiruppattur R. Venkatachala MurthiLiterature & Education
1959 Tenzing NorgaySports
1959 Bhaurao PatilSocial Work
1959 Jal Gawashaw PaymasterMedicine
1959 Dhanvanthi Rama RauSocial Work
1959 Nirmal Kumar SidhantaLiterature & Education
1959 Kankanhalli VasudevacharyArts
1959 Bhargavaram Viththal VarerkarPublic Affairs
1959 Ghulam YazdaniScience & Engineering
1960 Rabindra Nath ChaudhuriMedicine
1960 Nilakantha DasPublic Affairs
1960 Raj Rajeshwardatt Shastri DravidLiterature & Education
1960 Kazi Nazrul IslamLiterature & Education
1960 Hafiz Ali KhanArts
1960 Bal Krishna Sharma NaveenLiterature & Education
1960 Ayyadevara Kaleswara RaoPublic Affairs
1960 Acharya Shivpujan SahayLiterature & Education
1960 Vithal Nagesh ShirodkarMedicine
1960 Haridas Siddhanta Vagish Literature & Education
1961 Tridib Nath BanerjeeMedicine
1961 Rustomji Bomanji BillimoriaMedicine
1961 Seth Govind DasLiterature & Education
1961 Verrier ElwinScience & Engineering
1961 Niranjan Das GulhatiCivil Service
1961 L. Venkatakrishna IyerCivil Service
1961 Rai KrishnadasLiterature & Education
1961 Sumitranandan PantLiterature & Education
1961 Svetoslav RoerichArts
1961 Bhagwan SahayCivil Service
1961 Bindeshwari Prasad VermaPublic Affairs
1961 Krishnaswami VenkataramanTrade & Industry
1961 Ardeshir Ruttonji WadiaLiterature & Education
1962 Ramaswamy Duraiswamy AyyarMedicine
1962 Gyanesh Chandra ChatterjeeLiterature & Education
1962 Ramchandra Narayan DandekarLiterature & Education
1962 Prem Chandra DhandaMedicine
1962 Asaf Ali Asghar FyzeeLiterature & Education
1962 Bade Ghulam Ali KhanArts
1962 Jafar Ali KhanLiterature & Education
1962 Daulat Singh KothariCivil Service
1962 Mithan Jamshed LamPublic Affairs
1962 Sudhansu Sobhan MaitraMedicine
1962 Sisir Kumar MitraLiterature & Education
1962 Tarabai ModakSocial Work
1962 Radhakamal MukerjeeScience & Engineering
1962 Sudhindra Nath MukerjeePublic Affairs
1962 Niaz FatehpuriLiterature & Education
1962 Jal R. PatelMedicine
1962 Narayan Sitaram PhadkeLiterature & Education
1962 V. RaghavanLiterature & Education
1962 Dukhan RamMedicine
1962 T. S. SoundramSocial Work
1962 Mahankali Seetharama RaoMedicine
1962 Raghunath SaranMedicine
1962 Moturi SatyanarayanaPublic Affairs
1962 Sitaram SeksariaSocial Work
1962 Santosh Kumar SenMedicine
1962 Tarlok SinghCivil Service
1962 Raja Radhika Raman SinhaLiterature & Education
1963 Narendra Nath BeryMedicine
1963 Makhanlal ChaturvediLiterature & Education
1963 Omeo Kumar DasSocial Work
1963 Nitish Chandra LaharrySocial Work
1963 Badri Nath PrasadLiterature & Education
1963 Kanuri Lakshmana RaoCivil Service
1963 Rahul SankrityayanLiterature & Education
1963 Ramanlal Gokaldas SaraiyaPublic Affairs
1963 T. R. SeshadriLiterature & Education
1963 Sardar Harnarain SinghCivil Service
1963 M. L. SoniMedicine
1963 Ramkumar VermaLiterature & Education
1964 Sheikh AbdullahLiterature & Education
1964 Nuruddin AhmedPublic Affairs
1964 Rafiuddin AhmedMedicine
1964 Jacob ChandyMedicine
1964 Kunji Lal DubeyPublic Affairs
1964 Tushar Kanti GhoshLiterature & Education
1964 Anil Bandhu GuhaCivil Service
1964 Mohd. Abdul HaiMedicine
1964 Dara Nusserwanji KhurodyTrade & Industry
1964 Anukul Chandra MukherjeeLiterature & Education
1964 Jnanendra Nath MukherjeeScience & Engineering
1964 Bhole Nath MullikCivil Service
1964 R. K. NarayanLiterature & Education
1964 Chintaman Govind PanditMedicine
1964 Tribhuvandas Kishibhai PatelSocial Work
1964 N. S. Rajhans (Bal Gandharva)Arts
1964 T. Narayanayajwa RamachandranScience & Engineering
1964 Khushwant Lal WigMedicine
1965 Krishnaswami Balasubramania IyerPublic Affairs
1965 Jogesh Chandra BanerjeeMedicine
1965 Joginder Singh DhillonCivil Service
1965 Appasaheb PatwardhanPublic Affairs
1965 Bhalchandra Babaji DikshitMedicine
1965 P. O. DunnCivil Service
1965 Narasinh Narayan GodboleLiterature & Education
1965 Nawang GombuSports
1965 Sonam GyatsoSports
1965 Kashmir Singh KatochCivil Service
1965 Akbar Ali KhanPublic Affairs
1965 Shantanu Lakshman KirloskarTrade & Industry
1965 Mohan Singh KohliSports
1965 Pratap Chandra LalCivil Service
1965 Mohammad MujeebLiterature & Education
1965 Jayant NarlikarScience & Engineering
1965 Ramaswamy RajaramCivil Service
1965 K. R. RamanathanScience & Engineering
1965 Satyajit RayArts
1965 Triguna SenLiterature & Education
1965 Santu Jouharmal ShahaneyCivil Service
1965 Shiv SharmaMedicine
1965 Harbaksh SinghCivil Service
1965 Vrindavan Lal VermaLiterature & Education
1965 Manikya Lal VermaSocial Work
1966 T. S. Ramaswami AiyerPublic Affairs
1966 Babubhai Maneklal ChinaiTrade & Industry
1966 Puliyur Krishnaswamy DuraiswamiMedicine
1966 Verghese KurienTrade & Industry
1966 Zubin MehtaArts
1966 K. P. Kesava MenonPublic Affairs
1966 Bhabani Charan MukharjiCivil Service
1966 Mannathu Padmanabha PillaiSocial Work
1966 K. Shankar PillaiArts
1966 Vikram SarabhaiScience & Engineering
1966 Vinayak Sitaram SarwateLiterature & Education
1966 Homi SethnaCivil Service
1966 Jodh SinghLiterature & Education
1966 Haribhau UpadhyayaLiterature & Education
1967 Mulk Raj AnandLiterature & Education
1967 Tara CherianSocial Work
1967 Mulk Raj ChopraCivil Service
1967 Tulsi DasMedicine
1967 Krishna Kanta HandiqueLiterature & Education
1967 Akshay Kumar JainLiterature & Education
1967 Pupul JayakarSocial Work
1967 Ali Akbar KhanArts
1967 D. P. KohliCivil Service
1967 Ramanathan KrishnanSports
1967 C. Kottieth LakshmananMedicine
1967 T. M. Ponnambalam MahadevanLiterature & Education
1967 Kalyanji Vithalbhai MehtaLiterature & Education
1967 S. I. PadmavatiMedicine
1967 Vasantrao Bandoji Patil Trade & Industry
1967 D. C. PavateLiterature & Education
1967 Datto Vaman PotdarLiterature & Education
1967 B. Shiva RaLiterature & Education
1967 Khwaja Ghulam SaiyidainLiterature & Education
1967 Ashok Kumar SarkarLiterature & Education
1967 Mihir SenSports
1967 Ravi ShankarArts
1967 Kaikhushru Ruttonji ShroffPublic Affairs
1967 M. L. VasanthakumariArts
1968 Acharya Vishva BandhuLiterature & Education
1968 Prabhu Lal BhatnagarScience & Engineering
1968 Sudhir Ranjan SenguptaLiterature & Education
1968 Mary Clubwala JadhavSocial Work
1968 K. Shivaram KaranthLiterature & Education
1968 Bismillah KhanArts
1968 Vishnu Sakharam KhandekarLiterature & Education
1968 Sam ManekshawCivil Service
1968 Mansukhlal Atmaram MasterPublic Affairs
1968 M. G. K. MenonMedicine
1968 Waman Bapuji MetreScience & Engineering
1968 Gujarmal ModiTrade & Industry
1968 Murugappa Channaveerappa ModiMedicine
1968 Gopalan NarasimhanLiterature & Education
1968 Benjamin Peary PalScience & Engineering
1968 Brahm PrakashScience & Engineering
1968 Manikonda Chalapathi RauLiterature & Education
1968 C. R. RaoScience & Engineering
1968 Radhanath RathLiterature & Education
1968 Jyotish Chandra RayMedicine
1968 Mariadas RuthnaswamyLiterature & Education
1968 Raghupati SahayLiterature & Education
1968 Shripad Damodar SatwalekarLiterature & Education
1968 G. Sankara KurupLiterature & Education
1968 Periyasaamy ThooranLiterature & Education
1968 Sarda Prasad VarmaCivil Service
1968 Shamaprasad Rupshanker VasavadaSocial Work
1968 Mamidipudi VenkatarangayyaLiterature & Education
1969 Tarasankar BandyopadhyayLiterature & Education
1969 Krishna ChandarLiterature & Education
1969 Rahim-ud-in Khan DagarArts
1969 Mohanlal Lallubhai DantwalaScience & Engineering
1969 Keshavrao Krishnarao DateyMedicine
1969 Keshav Prasad GoenkaTrade & Industry
1969 Semmangudi Srinivasa IyerArts
1969 Vithalbhai JhaveriLiterature & Education
1969 Prithviraj KapoorArts
1969 Kesarbai KerkarArts
1969 Krishna Ramchand KriplaniLiterature & Education
1969 Adinath LahiriScience & Engineering
1969 Gobind Behari LalLiterature & Education
1969 Kasturbhai LalbhaiTrade & Industry
1969 Lata MangeshkarArts
1969 V. K. Narayana MenonScience & Engineering
1969 Raman Madhavan NairLiterature & Education
1969 Samad Yar Khan Saghar NizamiLiterature & Education
1969 Nanasaheb ParulekarLiterature & Education
1969 Yashwant Dinkar PendharkarLiterature & Education
1969 Vitthal Laxman PhadkeSocial Work
1969 Raja RaoLiterature & Education
1969 Niharranjan RayLiterature & Education
1969 Prafulla Kumar SenMedicine
1969 Vallabhadas Vithaldas ShahMedicine
1969 Haroon Khan SherwaniLiterature & Education
1969 Kasturiswami SreenivasanTrade & Industry
1969 Naval TataSocial Work
1969 S. S. VasanArts
1970 Ramkinkar BaijArts
1970 Hirabai BarodekarArts
1970 Buddhadeb BoseLiterature & Education
1970 M. R. BrahmamCivil Service
1970 Amiya ChakravartyLiterature & Education
1970 T. S. Avinashilingam ChettiarLiterature & Education
1970 Birendra Nath GanguliLiterature & Education
1970 Lala Hansraj GuptaPublic Affairs
1970 Ratan Lal JoshiLiterature & Education
1970 Gurram JashuvaLiterature & Education
1970 Narayan Sadoba KajrolkarSocial Work
1970 Kumari KamalaArts
1970 Purushottam Kashinath KelkarLiterature & Education
1970 M. S. KrishnanScience & Engineering
1970 Syed Abdul LatifLiterature & Education
1970 Bhagwantrao MandloiPublic Affairs
1970 Mahesh Prasad MehrayMedicine
1970 Sombhu MitraArts
1970 Vivekananda MukhopadhyayaLiterature & Education
1970 Krishnaswami RamiahScience & Engineering
1970 Gainedi A. Narasimha RaoCivil Service
1970 Anant alias Annasaheb SahasrabuddheSocial Work
1970 Surrendar SainiSocial Work
1970 Viswanatha SatyanarayanaLiterature & Education
1970 Ahmed Jan ThirakwaArts
1970 N. M. WagleCivil Service
1970 Prem Nath WahiCivil Service
1970 YashpalLiterature & Education
1971 N. Ramaswami AyyarSocial Work
1971 Suraj BhanLiterature & Education
1971 Gokulbhai BhattSocial Work
1971 Jaishankar BhojakArts
1971 Monindra Nath ChakravartiCivil Service
1971 Kandathil Mammen CherianLiterature & Education
1971 Jogesh Chandra DeTrade & Industry
1971 Ramrao DeshmukhTrade & Industry
1971 Satish DhawanScience & Engineering
1971 Bhalchandra Digambar GarwareTrade & Industry
1971 Gangubai HangalArts
1971 Musiri Subramania IyerArts
1971 P Tiruvillvamalai Seshan M. IyerArts
1971 Jainendra Kumar JainLiterature & Education
1971 Mangtu Ram JaipuriaSocial Work
1971 Veni Shankar JhaLiterature & Education
1971 Raj KapoorArts
1971 A. Vithal alias Dhananjay KeerLiterature & Education
1971 Amir KhanArts
1971 Nissar Hussain KhanArts
1971 P. Kalathil Kunju KurupArts
1971 R. K. LaxmanArts
1971 Shantilal Jamnadas MehtaMedicine
1971 Ved Rattan MohanTrade & Industry
1971 Kedar Nath Mookerjee Trade & Industry
1971 Santosh Kumar Mukerji Medicine
1971 Bishnupada MukhopadhyayaMedicine
1971 Kalindi Charan PanigrahiLiterature & Education
1971 Manibhai J. PatelTrade & Industry
1971 D. K. PattammalArts
1971 Krishnarao PhulambrikarArts
1971 Venkatarama Ramalingam PillaiLiterature & Education
1971 Vulimiri RamalingaswamiMedicine
1971 Suresh Chandra RoyTrade & Industry
1971 Pandurang Vasudeo SukhatmeScience & Engineering
1971 Pichu SambamoorthiArts
1971 Devchand Chhaganlal ShahSocial Work
1971 Madan Mohan SinghMedicine
1971 Bhagwati Charan VermaLiterature & Education
1971 Parmeshwari Lal VermaCivil Service
1971 Kasturi Lal VijCivil Service
1972 Jagjit Singh AuroraCivil Service
1972 Madhavrao BagalSocial Work
1972 Surinder Singh BediCivil Service
1972 Gopal Gurunath BewoorCivil Service
1972 Gulestan Rustom BillimoriaSocial Work
1972 Kunhiraman Palat CandethCivil Service
1972 Ram Narayan ChakravartiScience & Engineering
1972 Pran Nath ChhutaniLiterature & Education
1972 Yashodhara DasappaSocial Work
1972 Maheshwar DayalSocial Work
1972 Hari Chand DewanCivil Service
1972 Minoo Merwan EngineerCivil Service
1972 Benoy Bhushan GhoshCivil Service
1972 Inderjit Singh GillCivil Service
1972 Mohd. HayathCivil Service
1972 Lakhumal Hiranand HiranandaniMedicine
1972 L. A. Krishna IyerScience & Engineering
1972 Sourendra Nath KohliCivil Service
1972 Jai KrishnaCivil Service
1972 Nilakanta KrishnanCivil Service
1972 Ashwini KumarCivil Service
1972 Pran Nath LuthraCivil Service
1972 Amrut V. ModyCivil Service
1972 N.G. Krishna MurtiCivil Service
1972 T. A. PaiCivil Service
1972 Vinayakrao PatwardhanArts
1972 Dattatraya Yeshwant PhadkeScience & Engineering
1972 Kayalath Pothen PhilipLiterature & Education
1972 Bhalchandra Nilkanth PurandareMedicine
1972 Tapishwar Narain RainaCivil Service
1972 Bharat RamTrade & Industry
1972 Mohinder Singh RandhawaScience & Engineering
1972 Adya RangacharyaLiterature & Education
1972 M. B. Ramachandra RaoScience & Engineering
1972 Ayyagari Sambasiva RaoScience & Engineering
1972 Sujoy B. RoyMedicine
1972 Khusro Faramurz RustamjiCivil Service
1972 S. S. SahiCivil Service
1972 Shantilal C. ShethMedicine
1972 Baldev SinghMedicine
1972 Khem Karan SinghCivil Service
1972 Sartaj SinghCivil Service
1972 Sagat SinghCivil Service
1972 Birendranath SircarArts
1972 Papanasam SivanArts
1972 Chandrika Prasad SrivastavaCivil Service
1972 M. S. SwaminathanScience & Engineering
1972 Krishnaswami SwaminathanLiterature & Education
1972 Bal Dattatreya TilakScience & Engineering
1972 Syed Husain ZaheerTrade & Industry
1973 Om P. BahlScience & Engineering
1973 C. Vaidyanatha BhagavatharArts
1973 Gosasp Maneckji Sorabji CaptainSocial Work
1973 Harindranath ChattopadhyayLiterature & Education
1973 Banarsidas ChaturvediLiterature & Education
1973 M. A. Muthiah ChettiarTrade & Industry
1973 M. F. HusainArts
1973 Pothan JosephLiterature & Education
1973 N. R. MalkaniSocial Work
1973 Vinoo MankadSports
1973 Sudhir Krishna MukherjeeCivil Service
1973 Ramakant Maheshwar MuzumdarCivil Service
1973 Krishnarao Shankar PanditArts
1973 Pitambar PantCivil Service
1973 Vennelakanti RaghavaiahSocial Work
1973 Raja RamannaScience & Engineering
1973 K. SukumaranLiterature & Education
1974 Alice BonerArts
1974 Camille BulckeLiterature & Education
1974 Ram Kumar CaroliMedicine
1974 Moti ChandraScience & Engineering
1974 Dhirendra Nath GangulyArts
1974 D. V. GundappaLiterature & Education
1974 Vasant Shankar HuzurbazarLiterature & Education
1974 Chintamoni KarArts
1974 Mogubai KurdikarArts
1974 Jayant Pandurang NaikLiterature & Education
1974 Habib RahmanScience & Engineering
1974 Bommireddy Narasimha ReddyArts
1974 John RichardsonSocial Work
1974 Toppur Seethapathy SadasivanScience & Engineering
1974 Sukhlal SanghviLiterature & Education
1974 Hasmukh Dhirajlal SankaliaCivil Service
1974 Bhupati Mohan SenLiterature & Education
1974 Thakur Jaideva SinghScience & Engineering
1974 Khushwant SinghLiterature & Education
1974 Arunachala SreenivasanScience & Engineering
1974 Raman ViswanathanMedicine
1975 Begum AkhtarArts
1975 Dilbagh Singh AthwalScience & Engineering
1975 Asima ChatterjeeScience & Engineering
1975 Madhav Sadashiv GoreScience & Engineering
1975 Pratul Chandra GuptaLiterature & Education
1975 P. Krishnagopala IyengarScience & Engineering
1975 Darab Jehangir JussawalaMedicine
1975 Raj Kumar KhannaCivil Service
1975 Pancheti KoteswaramCivil Service
1975 Vasudev Vishnu MirashiLiterature & Education
1975 Balai Chand MukhopadhyayLiterature & Education
1975 Kirpal Singh NarangLiterature & Education
1975 P. Ardeshir NarielwalaTrade & Industry
1975 R. Carltonvivian Piadade NoronhaCivil Service
1975 Ratan ShastriSocial Work
1976 Malcolm AdiseshiahCivil Service
1976 Harivansh Rai BachchanLiterature & Education
1976 Nabakanta BaruaLiterature & Education
1976 Naoroji Pirojsha Godrej Trade & Industry
1976 Laxmanshastri Balaji JoshiLiterature & Education
1976 Zehra Ali Yavar JungSocial Work
1976 Mallikarjun MansurArts
1976 Shri Ram MehtaCivil Service
1976 Yash PalScience & Engineering
1976 Bhogilal PandyaSocial Work
1976 Udupi Ramachandra RaoScience & Engineering
1976 Krishnaswami Srinivas SanjiviMedicine
1976 Devulapalli KrishnasastriLiterature & Education
1976 Devendra SenCivil Service
1976 Calambur SivaramamurtiCivil Service
1976 E. C. George SudarshanLiterature & Education
1977 Gopinath AmanLiterature & Education
1977 Prithvi Singh AzadPublic Affairs
1977 Harish ChandraLiterature & Education
1977 Shivputra Sidhram Komkali alias Kumar GandharvArts
1977 Phulrenu GuhaSocial Work
1977 JagmohanCivil Service
1977 Kailas Nath KaulLiterature & Education
1977 Yousuf Hussain KhanLiterature & Education
1977 Chackachanveedu Krishnan NairSocial Work
1977 K. S. NarayanaswamyArts
1977 Paramsukh J. PandyaArts
1977 Balasubramaniam RamamurthiMedicine
1977 Perugu Siva ReddyMedicine
1977 Annapurna Ravi ShankarArts
1977 Yudhvir SinghSocial Work
1977 Mysore Narasimhachar SrinivasScience & Engineering
1977 T. P. MeenakshisundaramLiterature & Education
1980 Sunil GavaskarSports
1981 Vainu BappuScience & Engineering
1981 Prafulla DesaiMedicine
1981 Makhala JhaSocial Work
1981 A. P. J. Abdul KalamCivil Service
1981 Gopinath MohantyLiterature & Education
1981 Prabhat Kumar MukherjeeCivil Service
1981 Amritlal NagarLiterature & Education
1981 Mrinal SenArts
1981 Avabai Bomanji WadiaSocial Work
1982 Jasbir Singh BajajMedicine
1982 Sundaram BalachanderArts
1982 Gottipati BrahmaiahSocial Work
1982 Rani GaidinliuSocial Work
1982 Khadim Hussain KhanArts
1982 Stella KramrischLiterature & Education
1982 Jal Minocher MehtaMedicine
1982 Grace Louise McCann MorleyScience & Engineering
1982 Atam PrakashMedicine
1982 Syed Zahoor QasimScience & Engineering
1982 Arnee Sreenivasan RamakrishnanMedicine
1982 Kamal RanadiveMedicine
1982 P. N. Pattabhirama SastriLiterature & Education
1982 Jhabarmal SharmaLiterature & Education
1982 Ajit Ram VermaScience & Engineering
1983 Richard AttenboroughArts
1983 Doraiswamy IyengarArts
1983 V. G. JogArts
1983 Suraj Parkash MalhotraCivil Service
1983 NagendraLiterature & Education
1983 K. Sankaran NairCivil Service
1983 Prem NazirArts
1983 Swraj PaulSocial Work
1983 RajkumarArts
1983 K. G. RamanathanLiterature & Education
1983 Kershasp Tehmurasp SatarawalaCivil Service
1983 Subodh Chandra SenguptaLiterature & Education
1983 Adi M. SethnaCivil Service
1983 Arun Kumar SharmaScience & Engineering
1983 Benudhar SharmaLiterature & Education
1983 Bhalindra SinghSports
1983 Umrao SinghCivil Service
1984 Horace AlexanderLiterature & Education
1984 Narayan ChaturvediLiterature & Education
1984 Michael FerreiraSports
1984 Sivaji GanesanArts
1984 Jnan Prakash GhoshArts
1984 Kotha Satchidananda MurthyLiterature & Education
1984 Hosur NarasimhaiahLiterature & Education
1984 Sripada PinakapaniArts
1984 Ishwari PrasadLiterature & Education
1984 B. C. SanyalArts
1984 Marie SetonLiterature & Education
1984 Archana SharmaMedicine
1984 Obaid SiddiqiScience & Engineering
1984 Kanwar Natwar SinghCivil Service
1984 Ganda SinghLiterature & Education
1984 Vijay TendulkarArts
1984 Baldev UpadhyayaLiterature & Education
1985 Rais AhmedLiterature & Education
1985 Durga Das BasuPublic Affairs
1985 Shiba P. ChatterjeeLiterature & Education
1985 Eknath Vasant ChitnisScience & Engineering
1985 Virender Lal ChopraScience & Engineering
1985 Gurbaksh Singh DhillonCivil Service
1985 Santidev GhoshArts
1985 Surinder Singh GillCivil Service
1985 Bhimsen JoshiArts
1985 Sadat Abul MasudPublic Affairs
1985 Kalanidhi NarayananArts
1985 Bernard PetersScience & Engineering
1985 Thakazhi Sivasankara PillaiLiterature & Education
1985 Gopala RamanujamSocial Work
1985 Sivaraj RamseshanScience & Engineering
1985 Vuppuluri Ganapathi SastryLiterature & Education
1985 Amarjit SinghCivil Service
1985 Tribhuvandas Luhar (Sundaram)Literature & Education
1985 Gurbachan Singh TalibLiterature & Education
1985 Bhalchandra UdgaonkarScience & Engineering
1985 Srinivasan VaradarajanCivil Service
1986 V. S. R. ArunachalamCivil Service
1986 Pushpa Mittra BhargavaMedicine
1986 Ela BhattSocial Work
1986 Manohar Lal ChibberCivil Service
1986 Nasir Aminuddin DaggarArts
1986 Venkataraman KrishnamurthyCivil Service
1986 Jean RiboudPublic Affairs
1986 Sidney Dillon RipleyScience & Engineering
1986 Rajeev SethiCivil Service
1986 Martand SinghPublic Affairs
1986 C. Venkataraman SundaramScience & Engineering
1986 Badri Nath TandonMedicine
1986 Gulshan Lal TandonCivil Service
1986 Ram Krishna TrivediPublic Affairs
1987 Nalapat Balamani AmmaLiterature & Education
1987 Kishori AmonkarArts
1987 Srinivasa AnandaramCivil Service
1987 Nikhil BanerjeeArts
1987 Roddam NarasimhaScience & Engineering
1987 R. D. PradhanCivil Service
1987 Annada Shankar RayLiterature & Education
1987 Julio RibeiroCivil Service
1987 Man Mohan SharmaScience & Engineering
1987 Laxmi Prasad SihareCivil Service
1987 Farokh UdwadiaMedicine
1987 Mohammad YunusCivil Service
1988 Kushok BakulaPublic Affairs
1988 Ram Prakash BambahScience & Engineering
1988 Kartar Singh DuggalLiterature & Education
1988 Ashok Sekhar GangulyTrade & Industry
1988 Abid HussainCivil Service
1988 Shreyans Prasad JainSocial Work
1988 Kelucharan MohapatraArts
1988 Bal Ram NandaLiterature & Education
1988 Akkineni Nageswara RaoArts
1988 Pratury Trirumala RaoMedicine
1988 Renuka RayPublic Affairs
1988 B. V. SreekantanScience & Engineering
1988 Satya Pal WahiTrade & Industry
1989 Fenner BrockwayPublic Affairs
1989 Banoo Jehangir CoyajiMedicine
1989 Girija DeviArts
1989 Kattingeri Krishna HebbarArts
1989 Girilal JainLiterature & Education
1989 Anna Rajam MalhotraCivil Service
1989 M. V. MathurScience & Engineering
1989 Ashesh Prasad MitraScience & Engineering
1989 Russi ModyTrade & Industry
1989 Suresh Shankar NadkarniTrade & Industry
1989 Narinder Singh RandhawaScience & Engineering
1989 Yoshio SakurauchiPublic Affairs
1989 Lakshman SinghPublic Affairs
1989 Prakash Narain TandonMedicine
1990 Rajanikant AroleSocial Work
1990 Bimal Kumar BachhawatScience & Engineering
1990 Purushottam Laxman DeshpandeArts
1990 Sattaiyappa Dhandapani DesikarLiterature & Education
1990 L. K. DoraiswamyScience & Engineering
1990 Nikhil GhoshArts
1990 B. K. GoyalMedicine
1990 JasrajArts
1990 Mohammad KhalilullahMedicine
1990 R. N. MalhotraCivil Service
1990 Bimal Krishna MatilalLiterature & Education
1990 Inder MohanSocial Work
1990 Sumant MoolgaokarTrade & Industry
1990 Hirendranath MukherjeeLiterature & Education
1990 C. D. NarasimhaiahLiterature & Education
1990 M. S. NarasimhanScience & Engineering
1990 Kunwar Singh NegiLiterature & Education
1990 Trilochan PradhanScience & Engineering
1990 N. RamLiterature & Education
1990 Sukumar SenLiterature & Education
1990 Arun ShourieLiterature & Education
1990 Julius SilvermanPublic Affairs
1990 M. R. SrinivasanScience & Engineering
1990 M. S. ValiathanMedicine
1991 Ebrahim AlkaziArts
1991 Lala AmarnathSports
1991 Narayan Shridhar BendreArts
1991 Shyam BenegalArts
1991 D. B. DeodharSports
1991 Amjad Ali KhanArts
1991 Dilip KumarArts
1991 Narayan Singh ManaklaoSocial Work
1991 Muthu Krishna ManiMedicine
1991 Ram NarayanArts
1991 Fali Sam NarimanPublic Affairs
1991 Kapil DevSports
1991 Manubhai PancholiPublic Affairs
1991 Shakuntala ParanjpyeSocial Work
1991 Bindeshwar PathakSocial Work
1991 Samta PrasadArts
1991 Basavaraj RajguruArts
1991 Prathap C. ReddyMedicine
1991 Amala ShankarScience & Engineering
1991 Vishnu Vaman Shirwadkar (Kusumagraj)Literature & Education
1991 Kuthur Ramakrishnan SrinivasanLiterature & Education
1991 Ale Ahmad SuroorArts
1991 Leslie Denis SwindaleScience & Engineering
1991 Jiwan Singh UmranangalPublic Affairs
1992 Bijoy Chandra BhagavatiPublic Affairs
1992 Debu ChaudhuriArts
1992 Hariprasad ChaurasiaArts
1992 Thayil John CherianMedicine
1992 Ranjan Roy DanielScience & Engineering
1992 Virendra DayalCivil Service
1992 B. Saroja DeviArts
1992 Khem Singh GillScience & Engineering
1992 Vavilala GopalakrishnayyaPublic Affairs
1992 Anna HazareSocial Work
1992 Hakim Abdul HameedMedicine
1992 Kongara JaggaiahArts
1992 Girish KarnadArts
1992 Krishnaswamy KasturiranganScience & Engineering
1992 Triloki Nath KhoshooScience & Engineering
1992 Goro KoyamaOthers
1992 Adusumalli Radha KrishnaArts
1992 T. N. KrishnanArts
1992 Ramachandra Datatraya LeleMedicine
1992 Talat MahmoodArts
1992 Syed Abdul MalikLiterature & Education
1992 Dalsukh Dahyabhai MalvaniaLiterature & Education
1992 Sonal MansinghArts
1992 M. Sarada MenonSocial Work
1992 NaushadArts
1992 Setu Madhavrao PagdiLiterature & Education
1992 Hasmukhbhai ParekhTrade & Industry
1992 C. Narayana ReddyLiterature & Education
1992 Mrinalini SarabhaiArts
1992 Gursaran TalwarMedicine
1992 Brihaspati Dev TrigunaMedicine
1992 K. VenkatalakshammaArts
1992 C. R. VyasArts
1998 U. R. AnanthamurthyLiterature & Education
1998 Sivaramakrishna ChandrasekharScience & Engineering
1998 Debiprasad ChattopadhyayaLiterature & Education
1998 Satyapal DangPublic Affairs
1998 Gurbaksh Singh DhillonPublic Affairs
1998 H. K. DuaLiterature & Education
1998 Maligali Ram Krishna GirinathMedicine
1998 Hemlata GuptaMedicine
1998 K. M. MathewLiterature & Education
1998 G. Madhavan NairScience & Engineering
1998 Rajendra Singh ParodaScience & Engineering
1998 Gurukumar Balachandra ParulkarMedicine
1998 Vaidyeswaran RajaramanScience & Engineering
1998 Bhisham SahniLiterature & Education
1998 Vempati Chinna SatyamArts
1998 Laxmi Mall SinghviPublic Affairs
1998 V. M. TarkundePublic Affairs
1998 Panangipalli VenugopalMedicine
1999 S. S. BadrinathMedicine
1999 Jag Parvesh ChandraPublic Affairs
1999 Jacob CherianSocial Work
1999 Pushpalata DasSocial Work
1999 Sohrab Pirojsha GodrejTrade & Industry
1999 George JosephScience & Engineering
1999 Anil KakodkarScience & Engineering
1999 D. C. KizhakemuriLiterature & Education
1999 Ashok KumarArts
1999 Vidya Niwas MishraLiterature & Education
1999 Krishnamurthy SanthanamScience & Engineering
1999 H. D. ShourieSocial Work
1999 Shivmangal Singh SumanLiterature & Education
1999 Ram Kinkar UpadhyayOthers
2000 Vasudev Kalkunte AatreScience & Engineering
2000 Anil Kumar AgarwalOthers
2000 Ram Narain AgarwalScience & Engineering
2000 Sharan Rani BackliwalArts
2000 Kalyan DevSocial Work
2000 Veerendra HeggadeSocial Work
2000 Pavaguda V. IndiresanScience & Engineering
2000 Wahiduddin KhanPublic Affairs
2000 B. B. LalScience & Engineering
2000 Raghunath Anant MashelkarScience & Engineering
2000 H. Y. Sharada PrasadLiterature & Education
2000 RajinikanthArts
2000 Begum Aizaz RasulSocial Work
2000 Radha ReddyArts
2000 Raja ReddyArts
2000 Pakkiriswamy Chandra SekharanScience & Engineering
2000 Karamshi Jethabhai SomaiyaSocial Work
2000 S. SrinivasanScience & Engineering
2000 Ratan TataTrade & Industry
2000 Harbans Singh WasirMedicine
2001 Dev AnandArts
2001 Viswanathan AnandSports
2001 Amitabh BachchanArts
2001 Rahul BajajTrade & Industry
2001 B. R. BarwaleTrade & Industry
2001 Balasaheb BhardeSocial Work
2001 Boyi BhimannaLiterature & Education
2001 Swadesh ChatterjeePublic Affairs
2001 Baldev Raj ChopraArts
2001 Ashok DesaiPublic Affairs
2001 Karimpumannil Mathai GeorgeLiterature & Education
2001 Bhupen HazarikaArts
2001 Lalgudi JayaramanArts
2001 Yamini KrishnamurthyArts
2001 Shiv K. KumarLiterature & Education
2001 Raghunath MohapatraArts
2001 Arun NetravaliScience & Engineering
2001 Mohan Singh OberoiTrade & Industry
2001 Rajendra K. PachauriOthers
2001 Abdul Karim ParekhSocial Work
2001 Amrita PatelTrade & Industry
2001 PranArts
2001 Aroon PurieLiterature & Education
2001 Bhupathiraju Vissam RajuTrade & Industry
2001 Bhanumathi RamakrishnaArts
2001 Sundaram RamakrishnanSocial Work
2001 Chitranjan Singh RanawatMedicine
2001 Palle Rama RaoScience & Engineering
2001 Raj ReddyScience & Engineering
2001 Kum Uma SharmaArts
2001 L. SubramaniamArts
2001 Naresh Kumar TrehanMedicine
2002 Gary AckermanPublic Affairs
2002 H. P. S. AhluwaliaSocial Work
2002 Prabha AtreArts
2002 Sushantha Kumar BhattacharyyaPublic Affairs
2002 Chandu BordeSports
2002 Eugene ChelyshevLiterature & Education
2002 Pravinchandra Varjivan GandhiTrade & Industry
2002 Shobha GurtuArts
2002 Henning Holck-LarsenTrade & Industry
2002 Zakir HussainArts
2002 B. K. S. IyengarLiterature & Education
2002 Faquir Chand KohliScience & Engineering
2002 V. C. KulandaiswamyScience & Engineering
2002 Gury MarchukScience & Engineering
2002 Jagat Singh MehtaCivil Service
2002 Ismail MerchantArts
2002 Mario MirandaLiterature & Education
2002 Frank PallonePublic Affairs
2002 Ramanujam Varatharaja PerumalScience & Engineering
2002 Natesan RangabashyamMedicine
2002 Maharaja Krishna RasgotraCivil Service
2002 Habib TanvirArts
2002 Kottayan Katankot VenugopalPublic Affairs
2002 Nirmal VermaLiterature & Education
2002 K. J. YesudasArts
2003 Teejan BaiArts
2003 Ammannur Madhava ChakyarArts
2003 Prabhu ChawlaOthers
2003 Herbert FischerPublic Affairs
2003 Jamshyd GodrejTrade & Industry
2003 Coluthur GopalanMedicine
2003 Parasaran Kesava IyengarPublic Affairs
2003 B. Rajam IyerArts
2003 Shri Krishna JoshiScience & Engineering
2003 Madurai Narayanan KrishnanArts
2003 Rajinder Kumar Science & Engineering
2003 Ramesh KumarMedicine
2003 Purshotam LalMedicine
2003 Sitakant MahapatraLiterature & Education
2003 Bagicha Singh MinhasScience & Engineering
2003 Subhash MukhopadhyayLiterature & Education
2003 P. S. NarayanaswamyArts
2003 Arcot RamachandranScience & Engineering
2003 Trichur V. RamachandranArts
2003 Kantilal Hastimal SanchetiMedicine
2003 T. V. SankaranarayananArts
2003 Naseeruddin ShahArts
2003 T. V. R. ShenoyOthers
2003 Jagjit SinghArts
2003 Ram Badan SinghScience & Engineering
2003 Hari Shankar SinghaniaTrade & Industry
2003 Umayalpuram K. SivaramanArts
2003 Narayanan SrinivasanScience & Engineering
2003 Padma SubrahmanyamArts
2003 Swapna SundariArts
2003 O. V. VijayanLiterature & Education
2003 Herbert Alexandrovich YefremovScience & Engineering
2004 Thoppil Varghese AntonyCivil Service
2004 Soumitra ChatterjeeArts
2004 Chandrashekhar Shankar DharmadhikariPublic Affairs
2004 GulzarArts
2004 Sardara Singh JohlScience & Engineering
2004 Madhav Vittal KamathLiterature & Education
2004 Komal KothariArts
2004 Yoshiro MoriPublic Affairs
2004 Gopi Chand NarangLiterature & Education
2004 Govindarajan PadmanabanScience & Engineering
2004 Poornima Arvind PakvasaSocial Work
2004 Vishnu PrabhakarLiterature & Education
2004 N. RajamArts
2004 Chennamaneni Hanumantha RaoLiterature & Education
2004 Thiruvengadam Lakshman SankarCivil Service
2004 T. N. SeshagopalanArts
2004 Bijoy Nandan ShahiMedicine
2004 Krishna SrinivasLiterature & Education
2004 Alarmel ValliArts
2005 Sardar AnjumLiterature & Education
2005 Andre BeteilleLiterature & Education
2005 Chandi Prasad BhattOthers
2005 Tumkur Ramaiya Satish ChandranCivil Service
2005 Mrinal Datta ChaudhuriLiterature & Education
2005 Yash ChopraArts
2005 Manna DeyArts
2005 Irfan HabibLiterature & Education
2005 Yusuf HamiedMedicine
2005 Qurratulain HyderLiterature & Education
2005 Tarlochan Singh KlerMedicine
2005 Anil KohliMedicine
2005 Kiran Mazumdar-ShawScience & Engineering
2005 Mrinal MiriLiterature & Education
2005 Hari MohanMedicine
2005 Brijmohan Lall MunjalTrade & Industry
2005 M. T. Vasudevan NairLiterature & Education
2005 Azim PremjiTrade & Industry
2005 Balraj PuriLiterature & Education
2005 Syed Mir QasimPublic Affairs
2005 A. RamachandranArts
2005 G. V. Iyer Ramakrishna Civil Service
2005 V. S. RamamurthyScience & Engineering
2005 K. I. Varaprasad ReddyScience & Engineering
2005 K. Srinath ReddyMedicine
2005 Girish Chandra SaxenaCivil Service
2005 Narasimhiah SeshagiriScience & Engineering
2005 William Mark TullyLiterature & Education
2006 Jaiveer AgarwalMedicine
2006 P. S. AppuCivil Service
2006 Shashi BhushanPublic Affairs
2006 Ganga Prasad BirlaSocial Work
2006 Grigory Bongard-LevinLiterature & Education
2006 Lokesh ChandraLiterature & Education
2006 ChiranjeeviArts
2006 Dinesh Nandini DalmiaLiterature & Education
2006 Tarun DasTrade & Industry
2006 Madhav GadgilScience & Engineering
2006 A. K. HangalArts
2006 Devaki JainSocial Work
2006 KamleshwarLiterature & Education
2006 Abdul Halim Jaffer KhanArts
2006 Sabri KhanArts
2006 Ustad Ghulam Mustafa KhanArts
2006 Shanno KhuranaArts
2006 Gunter Kruger Trade & Industry
2006 P. LeelaArts
2006 K. P. P. NambiarScience & Engineering
2006 Nandan NilekaniScience & Engineering
2006 Sai ParanjpyeArts
2006 Deepak ParekhTrade & Industry
2006 M. V. PyleeLiterature & Education
2006 Subramaniam RamadoraiTrade & Industry
2006 N. S. RamaswamySocial Work
2006 Pavani Parameswara RaoPublic Affairs
2006 Ramakanta RathLiterature & Education
2006 V. ShantaMedicine
2006 Hira Lall SibalPublic Affairs
2006 Jasjit SinghOthers
2006 Vijaypat SinghaniaSports
2006 K. G. SubramanyanArts
2006 K. K. TalwarMedicine
2006 Vijay Shankar VyasLiterature & Education
2006 Dušan ZbavitelLiterature & Education
2007 Javed AkhtarLiterature & Education
2007 Gabriel ChiramelLiterature & Education
2007 Ela GandhiPublic Affairs
2007 Saroj GhoseScience & Engineering
2007 V. Mohini GiriSocial Work
2007 Somnath HoreArts
2007 Jamshed Jiji IraniTrade & Industry
2007 Gurcharan Singh KalkatScience & Engineering
2007 N. MahalingamTrade & Industry
2007 Prithipal Singh MainiMedicine
2007 Tyeb MehtaArts
2007 Rajan MisraArts
2007 Sajan MisraArts
2007 Sunil MittalTrade & Industry
2007 Ramankutty NairArts
2007 Gopaldas NeerajLiterature & Education
2007 Indra NooyiTrade & Industry
2007 Kavalam Narayana PanickerArts
2007 Bhikhu ParekhLiterature & Education
2007 Syed Mohammad Sharfuddin QuadriMedicine
2007 Vilayanur S. RamachandranScience & Engineering
2007 Tapan RaychaudhuriLiterature & Education
2007 Syed Haider RazaArts
2007 Jeffrey SachsLiterature & Education
2007 Chandra Prasad SaikiarLiterature & Education
2007 L. Z. SailoLiterature & Education
2007 Shiv Kumar SarinMedicine
2007 Shriram SharmaMedicine
2007 Manju SharmaScience & Engineering
2007 T. N. SrinivasanLiterature & Education
2007 Osamu SuzukiTrade & Industry
2007 K. T. ThomasPublic Affairs
2008 Mian Bashir AhmedPublic Affairs
2008 Kaushik BasuLiterature & Education
2008 Shayama ChonaLiterature & Education
2008 Jagjit Singh ChopraMedicine
2008 Rahim Fahimuddin DagarArts
2008 Chandrashekhar DasguptaCivil Service
2008 Asis DattaScience & Engineering
2008 Meghnad DesaiPublic Affairs
2008 Padma DesaiLiterature & Education
2008 Sukh DevScience & Engineering
2008 Nirmal Kumar GangulyMedicine
2008 B. N. GoswamyLiterature & Education
2008 Vasant GowarikarScience & Engineering
2008 Baba KalyaniTrade & Industry
2008 K. V. KamathTrade & Industry
2008 Inderjit Kaur BarthakurSocial Work
2008 Ravindra KelekarLiterature & Education
2008 Asad Ali KhanArts
2008 Dominique LapierreSocial Work
2008 D. R. MehtaSocial Work
2008 Shiv NadarTrade & Industry
2008 Suresh Kumar NeotiaTrade & Industry
2008 T. K. OommenLiterature & Education
2008 K. PadmanabhaiahCivil Service
2008 Vikram PanditTrade & Industry
2008 V. RamachandranCivil Service
2008 Sushil Kumar SaxenaArts
2008 Amarnath SehgalArts
2008 Jasdev SinghOthers
2008 Sri Lal SuklaLiterature & Education
2008 P. SusheelaArts
2008 S. R. Srinivasa VaradhanLiterature & Education
2008 Yuli VorontsovPublic Affairs
2008 Sunita WilliamsOthers
2008 Ji XianlinLiterature & Education
2009 Isher Judge AhluwaliaLiterature & Education
2009 Inderjit Kaur BarthakurPublic Affairs
2009 Shamshad BegumArts
2009 Abhinav BindraSports
2009 Shanta DhananjayanArts
2009 V. P. DhananjayanArts
2009 Ramachandra GuhaLiterature & Education
2009 Shekhar GuptaLiterature & Education
2009 Khalid HameedMedicine
2009 Minoru HaraLiterature & Education
2009 JayakanthanLiterature & Education
2009 Thomas KailathScience & Engineering
2009 Sarvagya Singh KatiyarScience & Engineering
2009 G. KrishnaArts
2009 R. C. MehtaArts
2009 A. Sreedhara MenonLiterature & Education
2009 S. K. MisraCivil Service
2009 A. M. NaikTrade & Industry
2009 Satish NambiarOthers
2009 Kunwar NarayanLiterature & Education
2009 Nagnath NaikwadiSocial Work
2009 Kirit ParikhPublic Affairs
2009 Sam PitrodaScience & Engineering
2009 C. K. PrahaladLiterature & Education
2009 Gurdip Singh RandhawaScience & Engineering
2009 Brijendra Kumar RaoMedicine
2009 Bhakta B. RathScience & Engineering
2009 C. S. SeshadriScience & Engineering
2009 V. Ganapati SthapatiArts
2009 Devendra TrigunaMedicine
2009 Sarojini VaradappanSocial Work
2010 Satya Paul AgarwalMedicine
2010 Mohammad AminLiterature & Education
2010 Sailesh Kumar BandopadhyayPublic Affairs
2010 M. S. BangaTrade & Industry
2010 Anil BordiaLiterature & Education
2010 Bipan ChandraLiterature & Education
2010 B. K. ChaturvediCivil Service
2010 Sant Singh ChatwalPublic Affairs
2010 G. P. ChopraLiterature & Education
2010 Tan ChungLiterature & Education
2010 Madhusudan DhakyArts
2010 P. R. DubhashiCivil Service
2010 Puttaraj GawaiArts
2010 Belle Monappa HegdeMedicine
2010 IlaiyaraajaArts
2010 Jagdish Chandra KapurScience & Engineering
2010 Shrinivas KhaleArts
2010 Aamir KhanArts
2010 Sultan KhanArts
2010 Ram KumarArts
2010 Kumudini LakhiaArts
2010 Kuzhur Narayana MararArts
2010 Chhannulal MishraArts
2010 E. T. Narayanan MoossMedicine
2010 C. P. Krishnan NairTrade & Industry
2010 S. P. OswalTrade & Industry
2010 Akbar PadamseeArts
2010 Ramakanta PandaMedicine
2010 Balasaheb Vikhe PatilSocial Work
2010 Arogyaswami PaulrajScience & Engineering
2010 A. R. RahmanArts
2010 Moosa RazaCivil Service
2010 Mallika SarabhaiArts
2010 Nookala Chinna SatyanarayanaArts
2010 Abhijit SenPublic Affairs
2010 Satya Vrat ShastriLiterature & Education
2010 Noshir M. ShroffMedicine
2010 Kushal Pal SinghTrade & Industry
2010 Bikash SinhaScience & Engineering
2010 Balagangadharanatha SwamijiSocial Work
2010 Narayanan VaghulTrade & Industry
2010 P. K. WarrierMedicine
2010 Fareed ZakariaLiterature & Education
2011 S. P. BalasubrahmanyamArts
2011 Rajashree BirlaSocial Work
2011 M. N. BuchCivil Service
2011 C. V. ChandrasekharArts
2011 Ajai ChowdhryTrade & Industry
2011 Yogesh Chander DeveshwarTrade & Industry
2011 Satyadev DubeyArts
2011 T. J. S. GeorgeLiterature & Education
2011 Shankha GhoshLiterature & Education
2011 Kris GopalakrishnanTrade & Industry
2011 Keki Byramjee GrantMedicine
2011 Shashi KapoorArts
2011 Krishen KhannaArts
2011 Mohammed Zahur KhayyamArts
2011 Chanda KochharTrade & Industry
2011 Dwijen MukhopadhyayArts
2011 Madavoor Vasudevan NairArts
2011 Ramdas PaiLiterature & Education
2011 Dashrath PatelArts
2011 Rajendra Singh PawarTrade & Industry
2011 Suryanarayanan RamachandranScience & Engineering
2011 Shobhana RanadeSocial Work
2011 Gunupati Venkata Krishna ReddyTrade & Industry
2011 Kallam Anji ReddyTrade & Industry
2011 Waheeda RehmanArts
2011 Shyam SaranCivil Service
2011 Analjit SinghTrade & Industry
2011 Arpita SinghArts
2011 Surendra SinghCivil Service
2011 R. K. SrikantanArts
2011 Raghavan ThirumulpadMedicine
2012 Suresh H. AdvaniMedicine
2012 Shabana AzmiArts
2012 Homi K. BhabhaLiterature & Education
2012 Shashikumar ChitreScience & Engineering
2012 Khaled ChoudhuryArts
2012 Jatin DasArts
2012 Vidya DehejiaLiterature & Education
2012 DharmendraArts
2012 S. N. GoenkaSocial Work
2012 M. S. GopalakrishnanArts
2012 T. V. GopalakrishnanArts
2012 Buddhadev Das GuptaArts
2012 Sunil JanahArts
2012 Anish KapoorArts
2012 S. B. MujumdarLiterature & Education
2012 Balasubramanian MuthuramanTrade & Industry
2012 Mira NairArts
2012 Arvind PanagariyaLiterature & Education
2012 José PereiraLiterature & Education
2012 Mata PrasadCivil Service
2012 M. S. RaghunathanScience & Engineering
2012 P. Chandrasekhara RaoPublic Affairs
2012 Ronen SenCivil Service
2012 Devi ShettyMedicine
2012 M. V. SubbiahTrade & Industry
2012 N. VittalCivil Service
2012 N. H. WadiaMedicine
2012 George YeoPublic Affairs
2013 Satya N. AtluriScience & Engineering
2013 Maharaj Kishan BhanCivil Service
2013 Jaspal BhattiArts
2013 Rahul DravidSports
2013 Adi GodrejTrade & Industry
2013 S. JanakiArts
2013 Abdul Rashid KhanArts
2013 Rajesh KhannaArts
2013 Mary KomSports
2013 Nandkishore Shamrao LaudMedicine
2013 Mangesh PadgaonkarLiterature & Education
2013 Hemendra Singh PanwarCivil Service
2013 Jogesh PatiScience & Engineering
2013 Shivajirao Girdhar PatilPublic Affairs
2013 A. Sivathanu PillaiScience & Engineering
2013 D. RamanaiduArts
2013 Kanak ReleArts
2013 V. K. SaraswatScience & Engineering
2013 Ashoke SenScience & Engineering
2013 Gayatri Chakravorty SpivakLiterature & Education
2013 B. N. SureshScience & Engineering
2013 Sharmila TagoreArts
2013 Ramamurthy ThyagarajanTrade & Industry
2013 Saroja VaidyanathanArts
2014 AnisuzzamanLiterature & Education
2014 Mrityunjay AthreyaLiterature & Education
2014 Padmanabhan BalaramScience & Engineering
2014 Dalveer BhandariPublic Affairs
2014 Ruskin BondLiterature & Education
2014 Anita DesaiLiterature & Education
2014 Pullela GopichandSports
2014 Kamal HaasanArts
2014 Jyeshtharaj JoshiScience & Engineering
2014 Vijayendra Nath KaulCivil Service
2014 Neelam KlerMedicine
2014 Madappa MahadevappaScience & Engineering
2014 Leander PaesSports
2014 K. RadhakrishnanScience & Engineering
2014 Anumolu RamakrishnaScience & Engineering
2014 Thirumalachari RamasamiScience & Engineering
2014 Lloyd RudolphLiterature & Education
2014 Susanne Hoeber RudolphLiterature & Education
2014 Vinod Prakash SharmaScience & Engineering
2014 Ghulam Mohammed SheikhArts
2014 Begum Parveen SultanaArts
2014 Dhirubhai ThakerLiterature & Education
2014 VairamuthuLiterature & Education
2014 J. S. VermaPublic Affairs
2014 T. H. VinayakramArts
2015 Jahnu BaruaArts
2015 Manjul BhargavaScience & Engineering
2015 Vijay BhatkarScience & Engineering
2015 Swapan DasguptaLiterature & Education
2015 David FrawleyOthers
2015 Bill GatesSocial Work
2015 Melinda GatesSocial Work
2015 Satyamitranand GiriOthers
2015 N. GopalaswamiCivil Service
2015 Subhash C. KashyapPublic Affairs
2015 Gokulotsavji MaharajArts
2015 Saichiro MisumiOthers
2015 Ambrish MithalMedicine
2015 Sudha RagunathanArts
2015 Harish SalvePublic Affairs
2015 Ashok SethMedicine
2015 Rajat SharmaLiterature & Education
2015 Satpal SinghSports
2015 Shivakumara SwamiOthers
2015 Khadg Singh ValdiyaScience & Engineering
2016 Ravindra Chandra BhargavaPublic Affairs
2016 Robert BlackwillPublic Affairs
2016 Hafeez ContractorOthers
2016 Indu JainTrade & Industry
2016 Heisnam KanhailalArts
2016 Anupam KherArts
2016 Sania MirzaSports
2016 Pallonji MistryTrade & Industry
2016 Udit NarayanArts
2016 Saina NehwalSports
2016 Yarlagadda Lakshmi PrasadLiterature & Education
2016 Vinod RaiCivil Service
2016 N. S. Ramanuja TatacharyaLiterature & Education
2016 A. V. Rama RaoScience & Engineering
2016 D. Nageshwar ReddyMedicine
2016 Dayananda SaraswatiOthers
2016 Barjinder Singh HamdardLiterature & Education
2016 Ram V. SutarArts
2016 TejomayanandaOthers
1954 - Satyendra Nath Bose
1954 - Nandalal Bose
1954 - Zakir Husain
1954 - Balasaheb Gangadhar Kher
1954 - V. K. Krishna Menon
1954 - Jigme Dorji Wangchuck
1955 - Dhondo Keshav Karve
1955 - J. R. D. Tata
1956 - Fazal Ali
1956 - Jankibai Bajaj
1956 - Chandulal Madhavlal Trivedi
1957 - Ghanshyam Das Birla
1957 - Sri Prakasa
1957 - M. C. Setalvad
1959 - John Mathai
1959 - Gaganvihari Lallubhai Mehta
1959 - Radhabinod Pal
1960 - Naryana Raghvan Pillai
1962 - H. V. R. Iyengar
1962 - Padmaja Naidu
1962 - Vijaya Lakshmi Pandit
1963 - Suniti Kumar Chatterji
1963 - A. Lakshmanaswami Mudaliar
1963 - Hari Vinayak Pataskar
1964 - Acharya Kakasaheb Kalelkar
1964 - Gopinath Kaviraj
1965 - Jayanto Nath Chaudhuri
1965 - Mehdi Nawaz Jung
1965 - Arjan Singh
1966 - Valerian Gracias
1967 - Chandra Kisan Daphtary
1967 - Hafiz Mohamad Ibrahim
1967 - Bhola Nath Jha
1967 - Pattadakal Venkanna R Rao
1968 - Madhav Shrihari Aney
1968 - Subrahmanyan Chandrasekhar
1968 - Prasanta Chandra Mahalanobis
1968 - Kirpal Singh
1968 - Kalyan Sundaram
1969 - Rajeshwar Dayal
1969 - Dattatraya Shridhar Joshi
1969 - Har Gobind Khorana
1969 - Mohan Sinha Mehta
1969 - Ghananand Pande
1970 - Tara Chand
1970 - Suranjan Das
1970 - Anthony Lancelot Dias
1970 - P. Prabhakar Kumaramangalam
1970 - A. Ramasamy Mudaliar
1970 - Binay Ranjan Sen
1970 - Harbaksh Singh
1971 - Bimala Prasad Chaliha
1971 - Allauddin Khan
1971 - Sumati Morarjee
1971 - Uday Shankar
1971 - Vithal Nagesh Shirodkar
1971 - Balaram Sivaraman
1972 - P. Balacharya Gajendragadkar
1972 - Aditya Nath Jha
1972 - Pratap Chandra Lal
1972 - Sam Manekshaw
1972 - Jivraj Narayan Mehta
1972 - Sardarilal Mathradas Nanda
1972 - Ghulam Mohammed Sadiq
1972 - Vikram Sarabhai
1972 - Hormasji Maneckji Seervai
1973 - Basanti Devi
1973 - U. N. Dhebar
1973 - Daulat Singh Kothari
1973 - Nellie Sengupta
1973 - Nagendra Singh
1973 - Thirumalraya Swaminathan
1974 - Niren De
1974 - Benode Behari Mukherjee
1974 - V. K. R. V. Rao
1974 - Harish Chandra Sarin
1975 - C. D. Deshmukh
1975 - Durgabai Deshmukh
1975 - Mary Clubwala Jadhav
1975 - Basanti Dulal Nagchaudhur
1975 - Raja Ramanna
1975 - Homi Nusserwanji Sethna
1975 - M. S. Subbulakshmi
1975 - Premlila Vithaldas Thackersey
1976 - Salim Ali
1976 - Giani Gurmukh Singh Musafir
1976 - K. Shankar Pillai
1976 - K. R. Ramanathan
1976 - Satyajit Ray
1976 - Kalu Lal Shrimali
1976 - Bashir Hussain Zaidi
1977 - T. Balasaraswati
1977 - Ali Yavar Jung
1977 - Ajudhia Nath Khosla
1977 - Om Prakash Mehra
1977 - Ajoy Kumar Mukherjee
1977 - Chandeshwar Prasad Narayan Singh
1980 - Bismillah Khan
1980 - Rai Krishnadasa
1981 - Satish Dhawan
1981 - Ravi Shankar
1982 - Mira Behn
1985 - C. N. R. Rao
1985 - M. G. K. Menon
1986 - Baba Amte
1986 - Birju Maharaj
1986 - Autar Singh Paintal
1987 - Kamaladevi Chattopadhyay
1987 - Benjamin Peary Pal
1987 - Manmohan Singh
1987 - Arun Shridhar Vaidya
1988 - Mirza Hameedullah Beg
1988 – Kuvempu
1988 - Mahadevi Varma
1989 - Uma Shankar Dikshit
1989 - Ali Akbar Khan
1989 - M. S. Swaminathan
1990 - V. S. R. Arunachalam
1990 - Triloki Nath Chaturvedi
1990 - Bhabatosh Datta
1990 - Kumar Gandharva
1990 - A. P. J. Abdul Kalam
1990 - Semmangudi Srinivasa Iyer
1991 - M. Balamuralikrishna
1991 - M. F. Husain
1991 - Hirendranath Mukherjee
1991 - Gulzarilal Nanda
1991 - I. G. Patel
1991 - N. G. Ranga
1991 - Khusro Faramurz Rustamji
1991 - Rajaram Shastri
1992 - Aruna Asaf Ali
1992 - Lakshman Shastri Joshi
1992 - Mallikarjun Mansur
1992 - S. I. Padmavati
1992 - Kaloji Narayana Rao
1992 - Ravi Narayana Reddy
1992 - V. Shantaram
1992 - Govindbhai Shroff
1992 - Swaran Singh
1992 - Atal Bihari Vajpayee
1998 - Usha Mehta
1998 - Nanabhoy Palkhivala
1998 - Lakshmi Sahgal
1998 - Walter Sisulu
1999 - Pandurang Shastri Athavale
1999 - Rajagopala Chidambaram
1999 - Nanaji Deshmukh
1999 - Sarvepalli Gopal
1999 - Satish Gujral
1999 - V. R. Krishna Iyer
1999 - Bhimsen Joshi
1999 - Hans Raj Khanna
1999 - Verghese Kurien
1999 - Lata Mangeshkar
1999 - Braj Kumar Nehru
1999 - D. K. Pattammal
1999 - Lallan Prasad Singh
1999 - Dharma Vira
2000 - Sikander Bakht
2000 - Jagdish Bhagwati
2000 - Hariprasad Chaurasia
2000 - M. S. Gill
2000 - Krishnaswamy Kasturirangan
2000 - K. B. Lall
2000 - Kelucharan Mohapatra
2000 - Jasraj Motiram
2000 - M. Narasimham
2000 - R. K. Narayan
2000 - Bhairab Dutt Pande
2000 - K. N. Raj
2000 - Tarlok Singh
2001 - John Kenneth Galbraith
2001 - Benjamin A. Gilman
2001 - Amjad Ali Khan
2001 - Zubin Mehta
2001 - Hrishikesh Mukherjee
2001 - Kotha Satchidanda Murthy
2001 - Chakravarthi V. Narasimhan
2001 - Hosei Norota
2001 - C. R. Rao
2001 - Man Mohan Sharma
2001 - Shivkumar Sharma
2002 - Kishori Amonkar
2002 - Gangubai Hangal
2002 - Kishan Maharaj
2002 - C. Rangarajan
2002 - Soli Sorabjee
2003 - Kazi Lhendup Dorjee
2003 - Sonal Mansingh
2003 - Bal Ram Nanda
2003 - Brihaspati Dev Triguna
2004 - Jayant Narlikar
2004 - Amrita Pritam
2004 - M. N. Venkatachaliah
2005 - Milon K. Banerji
2005 - Mohan Dharia
2005 - Jyotindra Nath Dixit
2005 - B. K. Goyal
2005 - R. K. Laxman
2005 - Ram Narayan
2005 - Karan Singh
2005 - M. S. Valiathan
2006 - Norman Borlaug
2006 - Charles Correa
2006 - Nirmala Deshpande
2006 - Mahasweta Devi
2006 - Adoor Gopalakrishnan
2006 - V. N. Khare
2006 - C. R. Krishnaswamy Rao
2006 - Obaid Siddiqi
2006 - Prakash Narain Tandon
2007 - P. N. Bhagwati
2007 - Naresh Chandra
2007 - Raja Chelliah
2007 - V. Krishnamurthy
2007 - Fali Sam Nariman
2007 - Raja Rao
2007 - Balu Sankaran
2007 - Khushwant Singh
2007 - George Sudarshan
2007 - Narinder Nath Vohra
2008 - Adarsh Sein Anand
2008 - Viswanathan Anand
2008 - Asha Bhosle
2008 - P. N. Dhar
2008 - Edmund Hillary
2008 - Lakshmi Mittal
2008 - Pranab Mukherjee
2008 - N. R. Narayana Murthy
2008 - Prithvi Raj Singh Oberoi
2008 - Rajendra K. Pachauri
2008 - E. Sreedharan
2008 - Ratan Tata
2008 - Sachin Tendulkar
2009 - Sunderlal Bahuguna
2009 - Jasbir Singh Bajaj
2009 - D. P. Chattopadhyaya
2009 - Ashok Sekhar Ganguly
2009 - Sister Nirmala
2009 - Anil Kakodkar
2009 - Purshotam Lal
2009 - G. Madhavan Nair
2009 - Govind Narain
2009 - Chandrika Prasad Srivastava
2010 - Ebrahim Alkazi
2010 - Venkatraman Ramakrishnan
2010 - Prathap C. Reddy
2010 - Y. Venugopal Reddy
2010 - Zohra Sehgal
2010 - Umayalpuram K. Sivaraman
2011 - Montek Singh Ahluwalia
2011 - Vijay Kelkar
2011 - Akhlaqur Rahman Kidwai
2011 - O. N. V. Kurup
2011 - Sitakant Mahapatra
2011 - Brajesh Mishra
2011 - K. Parasaran
2011 - Azim Premji
2011 - Palle Rama Rao
2011 - Akkineni Nageswara Rao
2011 - Kapila Vatsyayan
2011 - Homai Vyarawalla
2012 - Bhupen Hazarika
2012 - Mario Miranda
2012 - T. V. Rajeswar
2012 - Kantilal Hastimal Sancheti
2012 - K. G. Subramanyan
2013 - Raghunath Mohapatra
2013 - Roddam Narasimha
2013 - Yash Pal
2013 - S. H. Raza
2014 - B. K. S. Iyengar
2014 - Raghunath Anant Mashelkar
2015 - L. K. Advani
2015 - Amitabh Bachchan
2015 - Parkash Singh Badal
2015 - Veerendra Heggade
2015 - Dilip Kumar
2015 – Rambhadracharya
2015 - M. R. Srinivasan
2015 - Kottayan Katankot Venugopal
2015 - Karim Al Hussaini Aga Khan
2016 - V. K. Aatre
2016 - Dhirubhai Ambani
2016 - Girija Devi
2016 - Avinash Dixit
2016 – Jagmohan
2016 - Yamini Krishnamurthy
2016 – Rajinikanth
2016 - Ramoji Rao
2016 - Sri Sri Ravi Shankar
2016 - V. Shanta
2017 - Murli Manohar Joshi
2017 - Sunder Lal Patwa
2017 - Sharad Pawar
2017 - Udupi Ramachandra Rao
2017 - P. A. Sangma
2017 - Jaggi Vasudev
2017 - K. J. Yesudas
1960-Rustomji Marwanji Alpaiwala-Public Affairs
1960-Nanabhai Bhatt-Social Work
1960-Anil Kumar Das-Science & Engineering
1960-Bina Das-Social Work
1960-Kalpathy Ram Iyer Doraiswamy-Medicine
1960-Vijay Hazare-Sports
1960-Bellary Shamanna Kesavan-Literature & Education
1960-Adinath Lahiri-Trade & Industry
1960-Artaballabha Mohanty-Literature & Education
1960-Dahyabhai Jivaji Naik-Social Work
1960-Jasu Patel-Sports
1960-Nuthakki Bhanu Prasad-Civil Service
1960-M. G. Ramachandran-Arts
1960-Ayyagiri Rao-Science & Engineering
1960-Arati Saha-Sports-West Bengal
1960-H. Kusum Sayani-Social Work
1960-Har Krishna Lal Sethi-Civil Service
1960-Har Mander Singh-Civil Service
1960-Vaidyanatha Subrahmanyan-Civil Service
1960-Vir Vati-Arts
1960-Sophia Wadia-Social Work
1961-Kartar Singh Dewana-Science & Engineering
1961-Vinayaka Krishna Gokak-Literature & Education
1961-Kattingeri Krishna Hebbar-Arts
1961-Kamalabai Hospet-Social Work
1961-Marthhand Ramchandra Jamdar-Social Work
1961-Vishnukant Jha-Literature & Education
1961-Jinvijay-Literature & Education
1961-Baibi Harparkash Kaur-Social Work
1961-Bismillah Khan-Arts
1961-Agram Krishnamachar-Civil Service
1961-Evengeline Lazarus-Literature & Education
1961-Hilda Mary Lazarus-Medicine
1961-Bhagwat Sinha Mehta-Civil Service
1961-M. G. K. Menon-Science & Engineering
1961-Parshuram Mishra-Literature & Education
1961-Premendra Mitra-Literature & Education
1961-Sonam Narboo-Civil Service
1961-Veerangowda Patil-Social Work
1961-Vithalrao Vikhe Patil-Trade & Industry
1961-Mithuban Petit-Social Work
1961-Raghunath Krishna Phadke-Arts
1961-Brahm Prakash-Science & Engineering
1961-Amal Shah-Social Work-Bihar
1961-Gyan Singh-Sports-Uttar Prades
1961-N. D. Sundaravadivelu-Literature & Education
1961-Man Mohan Suri-Science & Engineering
1962-Vellore Ponnurangam Appadurai-Civil Service
1962-Tarasankar Bandyopadhyay-Literature & Education
1962-Nari Contractor-Sports-Maharashtra
1962-Amlanda Ghosh-Civil Service
1962-Sonam Gyatso-Sports
1962-N. Ramaswami Iyer-Social Work
1962-Dula Bhaya Kag-Literature & Education
1962-Ramanathan Krishnan-Sports
1962-Ashok Kumar-Arts
1962-Krishnarao Shripat Mhaskar-Medicine
1962-Bishnupada Mukerjee-Civil Service
1962-Santosh Kumar Mukherjee-Medicine
1962-Challagalla Narasimham-Civil Service
1962-Gostha Pal-Sports
1962-Joseph Durai Raj-Civil Service
1962-Shanti Kumar Tribhuvandas Raja-Civil Service
1962-Sachidananda Routray-Literature & Education
1962-Santu Javhermal Shahaney-Civil Service
1962-Shridhar Sharma-Medicine
1962-Sarda Nand Singh-Civil Service
1962-Natthi Singh-Science & Engineering
1962-Mother Teresa-Social Work
1962-Polly Umrigar-Sports
1962-V. Ramchandra Vajramushti-Civil Service
1962-Chanapatha Krishnappa Venkataramayya-Literature & Education
1963-Mushtaq Ali-Sports
1963-P. K. Banerjee-Civil Service
1963-George William Gregory Bird-Medicine
1963-Nani Chandra Bordoloi-Medicine
1963-Brij Krishna Chandiwala-Social Work
1963-Ahindra Choudhury-Literature & Education
1963-Sumant Kishore Jain-Civil Service
1963-K. C. Johorey-Civil Service
1963-N. G. K. Murthy-Civil Service
1963-Mehboob Khan-Arts
1963-Sisir Kumar Lahiri-Civil Service
1963-Rev Joel K. Lakra-Social Work
1963-Pilloo Maneck Maneckiji-Social Work
1963-Melville de Mellow –Arts
1963-Leela Sumant Moolgaokar-Social Work
1963-Sohrab Pestonji Shroff-Medicine
1963-Rasheed Ahmad Siddiqui-Literature & Education
1963-Bishan Man Singh-Science & Engineering
1963-Rana Krishnadev Narain Singh-Civil Service
1963-Nashir Framroz Suntook-Civil Service
1963-Wing Sultan Singh Yadav-Civil Service
1964-Paramananda Acharya-Science & Engineering
1964-Srinivasa Ambujammal-Social Work
1964-Nawang Gombu-Sports
1964-Gopalan M. J.-Sports
1964-Thapfoorya Haralu-Civil Service
1964-Vinayak Pandurang Karmarkar-Arts
1964-Adi Pherozeshah Marzban-Arts
1964-Santosh Kumar Mazumdar-Medicine
1964-Gadde Ramakoteswar Rao-Science & Engineering
1964-Krishna Chandra Shukla-Literature & Education
1964-Charanjit Singh-Sports
1964-P. C. Sorcar Arts-West Bengal
1964-Ramesh Chandra Bhaskar Sule-Civil Service
1965-Kruthartha Acharya-Trade & Industry
1965-Vishnu Namdeo Adarkar-Literature & Education
1965-H. P. S. Ahluwalia –Sports
1965-Panavelil Thomas Chandi-Literature & Education
1965-Avtar Singh Cheema-Sports
1965-Kandathil Mammen Cherian-Literature & Education
1965-D. B. Deodhar-Sports
1965-Phu Dorjee-Sports
1965-Vishnu Madav Ghatage-Science & Engineering
1965-Jack Gibson-Literature & Education
1965-Mona Chandravati Gupta-Social Work
1965-Hakim Abdul Hameed-Medicine
1965-Wilson Jones-Sports
1965-Ang Kami-Sports
1965-Anant Kanekar-Literature & Education
1965-Hanumanbax Kanoi-Trade & Industry
1965-Narender Kumar-Sports
1965-Verghese Kurien-Trade & Industry
1965-Guru Kunchu Kurup-Arts
1965-Lakshmi Mazumdar-Social Work
1965-Dwijendra Nath Mukerjee-Medicine
1965-Chittor V. Nagaiah-Arts-Tamil Nadu
1965-Gordhandas Bhagwandas Narottamdas-Social Work
1965-T. M. A. Pai-Literature & Education-Karnataka
1965-Jashbhai Shankarbhaiu Patel-Science & Engineering
1965-Ravishankar Raval-Arts-Gujarat
1965-Harish Chandra Singh Rawat-Sports
1965-John Richardson-Social Work
1965-Mrinalini Sarabhai –Arts
1965-Thrity H. Taleyarkhan-Social Work
1965-Mritanjaya Vaidyanathan-Science & Engineering
1965-Chandra Prakash Vohra-Sports
1965-Gopal Prasad Vyas-Literature & Education
1965-Sonam Wangyal-Sports
1966-Ebrahim Alkazi-Trade & Industry
1966-Surinder Singh Bedi-Civil Service
1966-Kundal Lal Bery-Civil Service
1966-Earnest Joachin Joseph Borges-Medicine
1966-Nirmal Kumar Bose-Literature & Education
1966-Stanislaus Joseph Coelho-Civil Service
1966-Swami Bichitranada Das-Social Work
1966-Robert Breokssby Davis-Medicine
1966-Purushottam Laxman Deshpande-Literature & Education
1966-Dharmendra-Medicine
1966-Satish Dhawan-Science & Engineering-Karnatak
1966-Sivaji Ganesan-Arts
1966-M. F. Husain-Arts
1966-Eswara Iyer Krishna Iyer-Arts
1966-Mohammed Din Jagir-Social Work
1966-Jerusha Jhirad-Medicine
1966-Ramprasad Ramchand Khandelwal-Trade & Industry
1966-Kishan Lal-Sports
1966-Sanganbasappa Mallangouda Patil-Civil Service
1966-Arun Ramavtar Poddar-Literature & Education
1966-Jagdish Prasad-Arts
1966-Sayyid Ahmedullah Qadri-Literature & Education
1966-Sumitra Charat Ram-Arts
1966-Bhanumathi Ramakrishna-Arts
1966-B. Silvamurthy Siva Sastry-Literature & Education
1966-Hari Shankar Sharma-Literature & Education
1966-Sardar Mohan Singh-Civil Service
1966-Rajkavi Inderjeet Singh Tulsi-Literature & Education
1966-Kuldip Singh Virk-Civil Service
1966-Rajeshwar Nath Zutshi Literature & Education
1967-A. Ramaswami Ayengar Gopal Ayengar-Science & Engineering
1967-Kiran Chandra Banerjee -Civil Service
1967-Daji Bhatawadekar-Arts
1967-Balakrishna Bhagwant Borkar-Literature & Education
1967-A. Nagappa Chettiar-Trade & Industry
1967-Vasant Desai-Arts
1967-Chandidan Detha-Science & Engineering
1967-Siddheshwari Devi-Arts
1967-Frank Sathyarajan Dewars-Civil Service
1967-Syed Fareeduddin -Science & Engineering
1967-Ali Sardar Jafri-Literature & Education
1967-Puthenpurayil Mathew Joseph-Literature & Education
1967-Prabjot Kaur-Literature & Education
1967-Shankar Lakshman-Sports
1967-Mayadhar Mansingh-Literature & Education
1967-Chandravadan Mehta-Literature & Education
1967-Ved Ratan Mohan-Trade & Industry
1967-Sashadhar Mukherjee-Arts
1967-Prasad Pande-Public Affairs
1967-Mansoor Ali Khan Pataudi-Sports
1967-Maganbhai Ramchhodbhai Patel-Science & Engineering
1967-Harishchandra Gopal Patil-Science & Engineering
1967-Edith Helen Paull-Medicine
1967-Shanti Prasad-Civil Service
1967-Syed Abdul Qadir-Social Work
1967-Mohammed Rafi-Arts
1967-Kallur Subba Rao-Social Work
1967-Vinjamuri Venkata Lakshmi Narasimha Rao-Arts
1967-Amar Prasad Ray-Medicine
1967-Balbir Singh Saigal-Civil Service
1967-Hermenegild Santapau-Science & Engineering
1967-Priya Ranjan Sen-Social Work
1967-Vithaldas Hakamohand Shah-Trade & Industry
1967-Ajit Singh-Science & Engineering
1967-Gurdial Singh-Sports
1967-Lal Singh-Science & Engineering
1967-Prithipal Singh-Sports
1967-M. S. Swaminathan-Science & Engineering
1967-Natteri Veeraraghavan-Medicine
1967-Guduru Venkatachalam-Science & Engineering
1967-Lala Chand Verman-Public Affairs
1968-M. R. Acharekar-Arts
1968-Begum Akhtar-Arts
1968-Sharan Rani Backliwal-Arts
1968-S. Ramaswamy Iyer Balasubrahmanyam-Science & Engineering
1968-Nikhil Banerjee-Arts
1968-D. R. Bendre-Literature & Education
1968-Jehangir Shapurji Bhownagary-Civil Service
1968-Manibhai Desai-Social Work
1968-Lakshman Dev-Science & Engineering
1968-Narendra Singh Dev-Social Work
1968-Rajkumar Sumitra Devi-Social Work
1968-Sunil Dutt-Arts
1968-Bhaurao Krishnaji Gaikwad-Social Work
1968-Kedar Ghosh-Literature & Education
1968-Amar Nath Gupta-Social Work
1968-Joseph Harold-Arts
1968-Shamrao Sakaramrao Kadam-Literature & Education
1968-Govind Pandurang Kane-Science & Engineering
1968-Durga Khote-Arts
1968-Yamini Krishnamurthy-Arts
1968-Shalini Moghe-Social Work
1968-Narinder Nath Mohan-Social Work
1968-Akhtar Mohiuddin-Literature & Education
1968-Shambu Nath Mukheerjee-Social Work
1968-Krishna Swaroop Mullick-Civil Service
1968-S. Narasimhan-Social Work
1968-Sis Ram Ola-Social Work
1968-Jaikishan Dahyabhai Panchal (Shankar Jaikishan)-Arts
1968-Balasaheb Amgonda Patil-Literature & Education
1968-Ayodhya Prasad-Arts
1968-Shanker Singh Ram Raghuvanshi (Shankar Jaikishan)-Arts
1968-Raja Ramanna-Science & Engineering
1968-Man Singh M. Rana-Science & Engineering
1968-Abhin Chandra Rao-Medicine
1968-Akkineni Nageswara Rao-Arts
1968-N. T. Rama Rao-Arts
1968-Sudha Venkatasiva Reddy-Social Work
1968-Devi Lal Samar-Arts
1968-Donty Naranappa Krishnaia Setty-Social Work
1968-Devchand Chaggan Lal Shah-Literature & Education
1968-Calambur Sivaramamurti-Literature & Education
1968-Sudheer Sojwal-Science & Engineering
1968-Mantosh Sondhi-Civil Service
1968-Vyjayanthimala-Arts
1969-Khwaja Ahmad Abbas-Arts
1969-David Abraham Cheulkar-Arts
1969-B. K. Anand-Medicine
1969-Ramakrishna Ananthakrishnan-Science & Engineering
1969-Tarapada Basu-Literature & Education
1969-Narayan Shridhar Bendre-Arts
1969-Nautam Bhatt-Science & Engineering
1969-Chandu Borde-Sports
1969-S. D. Burman-Arts
1969-Ram Kumar Caroli-Medicine
1969-Amrik Singh Cheema-Science & Engineering
1969-Chand Chhabra-Civil Service
1969-Gopaldas Neogi Chowdhury-Social Work
1969-Brahm Nath Qasir Datta-Literature & Education
1969-Yogeshwar Dayal-Science & Engineering
1969-Subodh Chandra Muk Dev-Civil Service
1969-B. Saroja Devi-Arts
1969-Pandurang Vasudeo Gadgil-Literature & Education
1969-Pandurang Rajaram Ghogrey-Social Work
1969-Surendera Nath Ghosh-Literature & Education
1969-Kalyan Singh Gupta-Social Work
1969-Shyam Lal Gupta-Literature & Education
1969-Lila Indrasen-SocialWork
1969-Kishandas Bhagwandas Kapadia-Social Work
1969-Mahendra Nath Kapur-Literature & Education
1969-Gajanan Digambar Madgulkar -Literature & Education
1969-T. V. Mahalingam-Science & Engineering
1969-Upendra Maharathi-Trade & Industry
1969-Kaviraj Ashuthosh Majumdar-Medicine
1969-K.S.A. Khader Ghulam Mohideen-Trade & Industry
1969-Sudhir Krishna Mukherjee-Civil Service
1969-H. Govindarao Sreenivasa Murthy-Science & Engineering
1969-Thiagarajan Muthian-Literature & Education
1969-Srinivasa Natarajan-Literature & Education
1969-R. Basappagowda Patil-Social Work
1969-Roshan Phooken-Social Work
1969-V. Subbiah Pillai-Literature & Education
1969-Kumar Nandan Prasad-Civil Service
1969-Amrita Pritam-Literature & Education
1969-Indrani Rahman-Arts
1969-Bishan Lal Raina-Medicine
1969-Ram Lal Rajgarhia-Trade & Industry
1969-Vulimiri Ramalingaswami-Medicine
1969-T. Varadachari Ramanujam-Social Work
1969-Rajam Ramaswamy-Social Work
1969-N. Balakrishna Reddy-Social Work
1969-Balraj Sahni-Arts
1969-Savitri Sahni-Science & Engineering
1969-Krishna Gopal Saxena-Medicine
1969-Sadashiv Rath Sharma-Arts
1969-Dhyan Pal Singh-Civil Service
1969-Sukhdev Singh-Arts
1969-Singannachar Narasimha Swamy-Arts
1969-Mangru Ganu Uikey-Social Work
1969-Nand Kishore Verma-Medicine

Birth, Time of Birth, Date of Birth, Month of Birth, Season of Birth, Year of Birth.

Death, Time of Death, Date of Death, Month of Death, Season of Death, Year of Death.

Shraaddha, Time of Shraaddha, Date of Shraaddha, Month of Shraaddha, Season of Shraaddha, Year of Shraaddha.

Job, Time of Joining of Job, Date of Joining of Job, Month of Joining of Job, Season of Joining of Job, Year of Joining of Job

Marriage, Time of Marriage, Date of Marriage, Month of Marriage, Season of Marriage, Year of Job

Divorce, Time of Divorce, Date of Divorce, Month of Divorce, Season of Divorce, Year of Divorce

Business, Time of Commencement of Business, Date of Commencement of Business, Month of Commencement of Business, Season oto avoid Electrical Fatal Accident, Non Fatal Accident, Short Circuit, Fire, Downtime, Blackout, Brownout, Production Loss, Flickering.

Birth, Time of Birth, Date of Birth, Month of Birth, Season of Birth, Year of Birth.

Death, Time of Death, Date of Death, Month of Death, Season of Death, Year of Death.

Shraaddha, Time of Shraaddha, Date of Shraaddha, Month of Shraaddha, Season of Shraaddha, Year of Shraaddha.

Job, Time of Joining of Job, Date of Joining of Job, Month of Joining of Job, Season of Joining of Job, Year of Joining of Job

Marriage, Time of Marriage, Date of Marriage, Month of Marriage, Season of Marriage, Year of Job

Divorce, Time of Divorce, Date of Divorce, Month of Divorce, Season of Divorce, Year of Divorce

Business, Time of Commencement of Business, Date of Commencement of Business, Month of Commencement of Business, Season of Commencement of Business, Year of Commencement of Business

NPA - Non Performing Assets, Time of NPA - Non Performing Assets, Date of NPA - Non Performing Assets, Month of NPA - Non Performing Assets, Season of NPA - Non Performing Assets, Year of NPA - Non Performing Assets

Vaastu, East, West, North, South, North East, North West, South East, South West

Success, Achievement, Secured Life, Health, Wealth, Joy, Pleasure, Contented, Satisfaction, Happiness, Growth, fulfilment of Wishes, Career, Sports, Games, Hobbies, Internet, Wifi, Mobile, Social Media, Whatsapp, Facebook, Twitter, LinkedIn, Youtube, Instagram, Google Plus, DoWhistle, Insurance, Mediclaim, Salary, Bonus, Gratuity, ESIC, PF, Pension, Investment, Stock Holding, Income Tax, GST, Import Export Code, Balance Sheet, Energy, Peace of Mind, Meditation, Yoga, Brahmamurta, Enabler, Alchemist, Prayer, Exercise, Diet, Vegetarian, Lifestyle, Addiction, Video Games, Newspaper, TV Channels, Internet Browsing, Research & Development, Innovation, Forensic Engineering Audit, Start-up, Technology, Merger & Acquisitions, Advertising, Branding, Consultant, Advisor, Solution Providers, Digital Transformation, Human Resources, Placement Assistance, Self Entrepreneur, Trading, Broking, Marketing, Reselling, Stockist, Dealer, Distributors, value Addition, Business Exchange, Personal Relation(PR), Restructuring, Redesign.

Village, City, State, Country, NRI, KG, Nursery, Primary School, Secondary School, SSC, HSC, Diploma , Under Graduate, Under Graduate, Post Graduate, Diploma Courses, Distance Education, Freelancer, On Training, Temporary Job, Private Job, Permanent Job, Enterprises, Professional, Contractor, Service Providers, Aadhar Card, Pan Card, Passport, Visa, Driving License, Blood Group, Identity Card, Address Proof, Ration Card, Electric Bill, Society Maintenance Bill, Mobile Bill, Mediclaim, Insurance.

Subham Karoti, Ram Raksha, Mantra, Tantra, Gayatri Mantra, Aarti, Maha Mrityunjaya Mantra, Atharvashirsha, Satya Narayan Pooja, Ganpati, Navratri, Govinda, Janmashtami, Diwali, Dasara, Holi, Akshatruteya, Rang Panchami, Gym, Aasan, Sanskrut, Routine Life.

Waterproofing without Breaking , Leakage Detection, Thermography, Big Data Analytics, Forensic Engineering , Root Cause Investigation, Root Cause Analysis , Insurance Claims Settlement, Restructuring, NPA – Non Performing Assets , Value Addition, IPR – Intellectual Property Right , Consulting, Anti Corrosion, Statutory Compliance's, HR – Human Resource, Dealers , Distributors, Power Factor, Power Quality, Electrical Safety Audit, Electrical Earthing Audit, Re sellers, UPS – Uninterrupted Power Supply Audit , Contractor, Facility Management, Sports Management, Startup Consulting, Project Management, AMC – Annual Maintenance Contract , Digital Advertising, Branding.

Natural Science, Life science, Physical science, astronomy, Physiology, Physics, chemistry, Laws of nature, discovery science, Atmospheric science, Oceanography, Natural science, Modern natural science, Thermodynamics, electrodynamics, zoology, botany, Laws of human Nature, laws of animal nature, Mathematics, calculation, meditation, coding, decoding, Encryption, description.

NPA - Non Performing Assets, Time of NPA - Non Performing Assets, Date of NPA - Non Performing Assets, Month of NPA - Non Performing Assets, Season of NPA - Non Performing Assets, Year of NPA - Non Performing Assets

Vaastu, East, West, North, South, North East, North West, South East, South West

Success, Achievement, Secured Life, Health, Wealth, Joy, Pleasure, Contented, Satisfaction, Happiness, Growth, fulfilment of Wishes, Career, Sports, Games, Hobbies, Internet, Wifi, Mobile, Social Media, Whatsapp, Facebook, Twitter, LinkedIn, Youtube, Instagram, Google Plus, DoWhistle, Insurance, Mediclaim, Salary, Bonus, Gratuity, ESIC, PF, Pension, Investment, Stock Holding, Income Tax, GST, Import Export Code, Balance Sheet, Energy, Peace of Mind, Meditation, Yoga, Brahmamurta, Enabler, Alchemist, Prayer, Exercise, Diet, Vegetarian, Lifestyle, Addiction, Video Games, Newspaper, TV Channels, Internet Browsing, Research & Development, Innovation, Forensic Engineering Audit, Start-up, Technology, Merger & Acquisitions, Advertising, Branding, Consultant, Advisor, Solution Providers, Digital Transformation, Human Resources, Placement Assistance, Self Entrepreneur, Trading, Broking, Marketing, Reselling, Stockist, Dealer, Distributors, value Addition, Business Exchange, Personal Relation(PR), Restructuring, Redesign.

Village, City, State, Country, NRI, KG, Nursery, Primary School, Secondary School, SSC, HSC, Diploma , Under Graduate, Under Graduate, Post Graduate, Diploma Courses, Distance Education, Freelancer, On Training, Temporary Job, Private Job, Permanent Job, Enterprises, Professional, Contractor, Service Providers, Aadhar Card, Pan Card, Passport, Visa, Driving License, Blood Group, Identity Card, Address Proof, Ration Card, Electric Bill, Society Maintenance Bill, Mobile Bill, Mediclaim, Insurance.

Subham Karoti, Ram Raksha, Mantra, Tantra, Gayatri Mantra, Aarti, Maha Mrityunjaya Mantra, Atharvashirsha, Satya Narayan Pooja, Ganpati, Navratri, Govinda, Janmashtami, Diwali, Dasara, Holi, Akshatruteya, Rang Panchami, Gym, Aasan, Sanskrut, Routine Life.

Waterproofing without Breaking , Leakage Detection, Thermography, Big Data Analytics, Forensic Engineering , Root Cause Investigation, Root Cause Analysis , Insurance Claims Settlement, Restructuring, NPA – Non Performing Assets , Value Addition, IPR – Intellectual Property Right , Consulting, Anti Corrosion, Statutory Compliance's, HR – Human Resource, Dealers , Distributors, Power Factor, Power Quality, Electrical Safety Audit, Electrical Earthing Audit, Re sellers, UPS – Uninterrupted Power Supply Audit , Contractor, Facility Management, Sports Management, Startup Consulting, Project Management, AMC – Annual Maintenance Contract , Digital Advertising, Branding.

Natural Science, Life science, Physical science, astronomy, Physiology, Physics, chemistry, Laws of nature, discovery science, Atmospheric science,Oceanography,Natural science, Modern natural science, Thermodynamics, electrodynamics, zoology, botany, Laws of human Nature, laws of animal nature, Mathematics, calculation, meditation, coding, decoding, Encryption, description.

Mind, Subconscious Mind, Conscious Mind

24/7 Support Service
24/7/365 Support Service
Abnormal Condition Analysis
Acceptance Testing
Access Control Management
Acquisition
Active Energy Audit
Active Evaluation
Advertising
Advice On Energy Efficiency By Analyzing Infrared Report
Advisors
Air Quality Audit
AMC
AMC – Annual Maintenance Contract R&D
AMC Analysis
AMC- Annual Maintenance Contract
Analysis
Analysis Of Electricity Bill
Analysis Of Thermal Images
Analyzing Specification
Annual Maintenance Contract
Anti Corrosion
Anti Corrosion R&D
Application
Application Of For Energy Conservation
Application Of Infrared To Radiometry
Application Of Thermography For Energy Conservation
Arresting
Assessment Of Current Resources Consumption And Use Pattern By Conducting Energy Audit
Audit Services
Auditing
Auditors
Automatic Power Factor Control Panel
Automation
Automation Infrared Image Analyzing Services
Avoidance Failure
Baseline Thermography
Bidding Tendering
Blackout Analysis
BMS-Building Management System
Branding
Branding R&D
Brokerage Of Flats In Society
Brokers
Brownout Analysis
Building Diagnostics Report
Building Management System Audit
Building Management System R&D
Building Science And Energy Efficiency
Building Survey For Evaluation Of Existing Conditions
Building Survey To Determine Their Seriousness And Probable Cause
Business Advisors
Business Analysis
Buying Of Flats In Society
By Conducting Inspection Regularly
By Conducting Thermography Inspection Regularly
Calibration
Capacity Building On Energy Efficiency By Doing Thermography Survey
Capacity On Energy Efficiency By Doing Survey
Capturing Of Infrared Thermal Images
CCTV
CCTV Audit
CCTV R&D
CCTV System Audit
Channel Partners For Marketing
Characterization Of Defects In Metal Sheets Via IR Thermography
Characterization Of Infrared Camera
Chemical Earthing Audit
Chemical Lightning Arrestor Audit
Chemical Surge Suppressor Audit
Civil Contractor
Civil Thermographic Inspection Of Infrastructures
Civil Third Party Audit
Clean Energy Solutions
Cold Spot Analysis
Commission
Competitor Analysis
Compliance And Risk Management
Compliance’s Audit
Compliances
Condition Monitoring
Condition Monitoring And Energy Conversation
Consultancy Services
Consultant
Consulting
Consulting R&D
Contract Analysis
Contractor
Contractor R&D
Controlling
Cooling Analysis
Copper Earthing Audit
Copper Lightning Arrestor Audit
Copper Surge Suppressor Audit
Cost Analysis
Cost Audit
Costing
Critical Analysis
Critical Load Audit
Customer Services
Data Analysis
Data Analysis And Interpretation
Data Analytics
Data Analytics R&D
Dealers
Dealers R&D
Decoding Specification
Define Guarantee
Define Warranty
Defining Scope Of Work
Defining Specification
Demand
Design
Design Defects
Detection Of [SF6] Gas By Technique
Detection Of All Kind Of Leakages
Detection Of All Types Of Leakages
Detection Of Chemical Leakage
Detection Of Cold Spot By Thermal Image Analysis
Detection Of Cold Spots
Detection Of Fire And Smoke
Detection Of Gas Leakage
Detection Of Heat Signature By Thermal Imaging Technology
Detection Of Hot Spot
Detection Of Hot Spots
Detection Of Ice Berg By Thermal Scanning
Detection Of Moisture
Detection Of SF6 Gas
Detection Of Thermal Patterns By Thermal Imaging Software
Detection Of V.M.C. [Volatile Medicinal Compound]
Detection Of VOC [Volatile Organic Compound]
Detection Of Water Leakage
Detection Of Water Seepage
Detection Oil Spill By Infrared Snapshot
Developing Energy Efficiency Monitoring Software
DG Supply Audit
Diagnostics Report
Digital Advertising
Digital Advertising R&D
Disaster Condition Analysis
Disposal
Distributors
Distributors R&D
Documentation
Earth Connectivity
Earth Fault Analysis
Earthing Audit
Economic Advisors
Efficient Data Evaluation Of Detections
Efficient Data Evaluation Of Thermography Detections
Electric Bill Analysis
Electrical Audit
Electrical Automation System Audit
Electrical Contractor
Electrical Critical Load Audit
Electrical Design Adequacy Audit
Electrical Design Audit
Electrical Distribution And Network Audit
Electrical Earth Fault Audit
Electrical Earthing Audit
Electrical Earthing Audit R&D
Electrical Ehz Extra High Voltage Supply Audit
Electrical Emergency Supply Audit
Electrical EMI Audit
Electrical Energy Audit
Electrical Energy Conservation Audit
Electrical Energy Management Audit
Electrical Energy Saving Audit
Electrical Fatal Accident Investigation Audit
Electrical Fire And Safety Audit
Electrical Fire Audit
Electrical Forensic Audit
Electrical Grounding Audit
Electrical Hazardous Risk Audit
Electrical HT High Tension Supply Audit
Electrical HV High Voltage Audit
Electrical Industrial Audit
Electrical Infrared Audit
Electrical Infrared Thermography Audit
Electrical Infrastructure Audit
Electrical Infrastructure Safety Audit
Electrical Infrastructure Sustainability Audit
Electrical Infrastructure Sustainability Test
Electrical Inspection Audit
Electrical Installation Audit
Electrical Installation Safety Audit
Electrical Installation Scanning & Analyzing Of Thermal Image
Electrical Installation Sustainability Audit
Electrical Installation Sustainability Test
Electrical Insurance Claim Settlement Audit
Electrical Lighting Audit
Electrical Lighting Load Audit
Electrical Lighting Surge Audit
Electrical LT Low Tension Supply Audit
Electrical LV Low Voltage Audit
Electrical Maintenance Audit
Electrical NDT Audit
Electrical NDT Non Destructive Testing
Electrical Network Audit
Electrical Non Critical Load Audit
Electrical Non Critical Supply Audit
Electrical Non Destructive Audit
Electrical Non Fatal Accident Investigation Audit
Electrical Nuisance Tripping Audit
Electrical Over Voltage Audit
Electrical Overload Audit
Electrical Power Audit
Electrical Power Factor Audit
Electrical Power Quality Analysis Audit
Electrical Power Quality Audit
Electrical Predictive Maintenance Audit
Electrical Preventive Maintenance Audit
Electrical RFI Audit
Electrical Risk Analysis Audit
Electrical Risk Assessment Audit
Electrical Risk Audit
Electrical Root Cause Analysis
Electrical Safety Audit
Electrical Safety Audit Of Building By Detecting Host Spots
Electrical Safety Audit Of By Detecting Host Spots
Electrical Safety Audit R&D
Electrical Safety Inspection By Using Thermal Imaging Technology
Electrical Saving Audit
Electrical Short Circuit Audit
Electrical Smoke And Fire Audit
Electrical Spark And Fire Audit
Electrical Spark Audit
Electrical Standby Supply Audit
Electrical Statutory Audit
Electrical Substation Audit
Electrical Supply Audit
Electrical Surge Suppressor Audit
Electrical Sustainability Audit
Electrical System Audit
Electrical Tariff Audit
Electrical Thermal Imaging Audit
Electrical Thermography Audit
Electrical Third Party Audit
Electrical Third Party Inspection Audit
Electrical Three Phase Load Balancing Audit
Electrical Under Voltage Audit
Electrical UPS Load Audit
Electrical Zero Down Time Audit
Electronics Third Party Audit
Emergency Supply Audit
EMI Analysis
EMI Electro Magnetic Interference Audit
EMI Electromagnetic Interference Audit
EMR Analysis
EMR Electro Magnetic Radiation Audit
Encoding Specification
Energy Analysis
Energy Analysis Of Building
Energy Assessment
Energy Assessment Of Building
Energy Audit
Energy Auditing
Energy Auditing Of Building
Energy Conservation Analysis
Energy Conservation Audit
Energy Efficiency
Energy Efficiency Analysis
Energy Efficiency And Conservation
Energy Efficiency And Conservation Of Building
Energy Loss Analysis
Energy Planning
Energy Resources
Energy Saving
Energy Saving Audit
Energy Saving Of Building
Energy Situation Analysis Can Be Done By Infrared Scanning
Energy Utilization Analysis
Enquiry
Enterprises Resource Planning
Environment Condition Analysis
Environmental Audit
Equipment’s Inspection By Interpreting Infrared Image
E-Resourcing
E-Tendering
Evaluation
Evaluation Of And Quality Control
E-Waste Management
E-Waste Recycling
Experts
Export Evaluation
Exporters
External Audit
Extreme EMI Electromagnetic Interference Condition Analysis
Facility Audit
Facility Management
Facility Management Audit
Facility Management R&D
Failure Analysis
Fault Clearing Analysis
Fault Detection Analysis
Fault Monitor Analysis
Fault Protection Analysis
Field Service Analysis
Fire & Safety Audit
Fire & Safety Audit R&D
Fire & Safety Inspection By Using Thermocam
Fire And Safety Audit
Fire Audit
Fire Detection
Fire Detection Audit
Fire Fighting Services
Firefighting Thermography Services
Flame Audit
Flame Detection
Flickering Analysis
Forecast Analysis
Forensic Analysis
Forensic Audit
Forensic Engineering Audit
Forensic Engineering R&D
Forensic Water Extrusion Testing
Franchise
Functional Infrared Imaging
Fundamental Analysis
Future Risk Assessment
Future Risk Management
Future Risk Prediction Analysis
General Inspection
Generator Supply Audit
GHG Emissions Calculations
GI Earthing Audit
GI Lightning Arrestor Audit
GI Surge Suppressor Audit
Global Evaluation
Governance Risk Compliances
Gradient Heat Wave
GRIHA Green Rating For Integrated Habitat Assessment
Harmonic Analysis Audit
Harmonic Audit
Harmonic Filter Audit
Hazardous Gas Detection
Hazardous Management
Heat Analysis
Heat Signature Analysis
Heat Signature Audit
Heat Transfer Measurement By IR Thermography
Heat Wave
Home Evaluation
Hot Spot Analysis
Hot Spot Detection
Hot Spot Detection Audit
Hotspot Network Audit
HR – Human Resource R&D
Hr- Human Resource
Humidity Analysis
HVAC Audit
HVAC Contractor
Identified Present Opportunities Required To Increase Energy Efficiency In MSME’s Sector By Using Infrared Technology
Identified Present Opportunities Required To Increase Energy Efficiency In MSME's Sector By Using Infrared Technology
Identify Suitable Low Carbon Energy Efficient Technology By Using Technique
Implementation Of Energy Management System And System Optimization Project By Analyzing Thermal Imaging Report
Importers
Industrial Audit
Industrial Energy Conservation Audit
Industrial Energy Saving Audit
Industrial Fire And Safety Audit
Industrial Hazardous Risk Audit
Industrial Infrared Audit
Industrial NDT Audit
Industrial Safety Audit
Industrial Saving Audit
Industrial Science
Industrial Thermal Imaging Audit
Industrial Thermography Audit
Industrial Thermography Science
Industrial Third Party Audit
Infra Tech
Infrared [IR]
Infrared [IRT]
Infrared Analysis
Infrared Audit
Infrared For Failure Analysis
Infrared For Functional Testing
Infrared For Reliability And Failure Analysis
Infrared Heat Signature Audit
Infrared Image Services
Infrared Imaging Science
Infrared Reports Help To Develop A Viable Energy Plan For The Industries
Infrared Services
Infrared Signature Analysis
Infrared Survey To Detect Moisture And Energy Loss
Infrared Survey To Detect Moisture And Energy Loss Of Building
Infrared Technology
Infrared Technology Use For Energy Saving
Infrared Thermography For Failure Analysis
Infrared Thermography For Functional Testing
Infrared Thermography For Remote Temperature Measurement
Infrared Thermography IRT
Infrared Thermography Reports Helps To Develop A Viable Energy Plan For The Industries
Infrared Thermography Services
Innovative Solution
Input Power Condition Analysis
Inspection
Installation
Instrumentation Third Party Audit
Insurance
Insurance Audit
Insurance Claims Settlement
Insurance Claims Settlement R&D
Insurance Evaluation
Integration Of Control Strategies As Per The Energy Conservation Code Of India By Providing Thermal Sensors
Internal Audit
Internet And Wifi
Internet And Wifi R&D
Internet Network Audit
Interpretation Of Thermal Images
Investigation Of Water Extrusion
Investment Advisors
IPR – Intellectual Property Right R&D
IPR- Intellectual Property Right
IR For Capturing Failure
IR For Defect Detection Technology
IR For Energy And Electrical Safety
IR For Energy Insurance
IR For Forensic Engineering Services
IR For Functional Testing
IR For Investigative Engineering Services
IR For ISO Certification
IR For NDT [Non Destructive Testing]
IR For Thermal Failure Analysis
IR Infrared Audit
IR Inspection
IR Inspection Report Helps To Understand Evaluating How The Risk Can Be Mitigated
IR Is A NDT Method Use To Measure Thermal Gradients In Energy Emitted By Electrical And Mechanical System
IR Is A NDT Method Use To Measure Thermal Gradients In Energy Emitted By Electrical And System
IR Reliability And Failure Analysis
IR Report
IR Scanning
IR Services
IR Test
IR Thermography & Reliability And Failure Analysis
IR Thermography For Capturing Failure
IR Thermography For Defect Detection Technology
IR Thermography For Energy And Electrical Safety
IR Thermography For Energy Insurance
IR Thermography For Forensic Engineering Services
IR Thermography For Functional Testing Of Solar Cells
IR Thermography For Investigative Engineering Services
IR Thermography For ISO Certification
IR Thermography For NDT [Not Destructive Testing]
IR Thermography For Thermal Failure Analysis
IR Thermography Inspection
IR Thermography Report
IR Thermography Services
IT Security Services
Leakage Analysis
Leakage Detection
Leakage Detection R&D
Leasing
Leasing Of Flats In Society
Life Cycle Improvement
Lifecycle Evaluation
Lightning Arrestor Audit
Liquid Crystal Thermography
Logistics
Maintenance Audit
Maintenance Management
Management Audit
Manufacturers
Manufacturing
Manufacturing Process
Manufacturing Technology
Market Analysis
Market Research
Marketing
Material Analysis
Measurement
Measurement Of Convictive Heat Transfer Using Infrared Thermography
Measurement Science & Technology
Mechanical Contractor
Mechanical Equipment’s Inspection By Interpreting Infrared Image
Mechanical Third Party Audit
Mitigation Measure
Moisture Analysis
Monitoring
Nano Technology Third Party Audit
NDE Analysis
NDE Evaluation
NDI Analysis
NDT
NDT Analysis
NDT Thermography Testing Audit
NDT Third Party Audit
Network Audit
Non Conventional Energy Audit
Non Critical Load Audit
Non-Contact Analysis
Non-Performance Analysis
Non-Technical Support Analysis By EMR Electromagnetic Interference Proof Control Panel
Normal Condition Analysis
NPA – Non Performing Assets R&D
NPA- Non Performing Assets
Nuisance Tripping Analysis
O&M
On Demand Emergency Service Analysis
On Site Testing
Online Bidding
Online Support Analysis
Online Tender Bidding
Online Tendering
Operational Audit
Operational Research
Out Sourcing
Outlets
Over Current Analysis
Over Load Testing
Over Voltage Analysis
Painting Contractor
Performance Analysis
Performance Contract Analysis
Performance Evaluation
Performance Evaluation Analysis
Performance Monitoring Of ECBC Compliant By Using Services
Performance Optimization
Performance Testing
Photovoltaic Thermography
Physical Inspection
Pipe Evaluation
Planning Audit
Plumbing Contractor
PMC Project Management Consultant
Post Commissioning Testing
Potential Partners For Marketing
Power Audit
Power Conservation Analysis
Power Consumption Analysis
Power Factor Audit
Power Factor Incentive Audit
Power Factor Penalty Audit
Power Factor R&D
Power Map
Power Quality
Power Quality Analysis
Power Quality Analysis Audit
Power Quality Audit
Power Quality R&D
Power Saving Analysis
Power Supply Audit
Pre Commissioning Testing
Pre Shipment Evaluation
Predictive Maintenance
Predictive Maintenance Analysis
Predictive Maintenance Audit
Preparation Of Baseline Energy Consumption
Prevention Of Water Extrusion
Preventive Maintenance
Preventive Maintenance Analysis
Preventive Maintenance Audit
Process Audit
Process Control Thermographic Scanning Services
Process Defining
Processing Technique And Thermographic Images
Project Advisors
Project Management
Project Management R&D
Protection
Pulse Is Used For Inspecting Automotive Components
Pulse Thermography Is Used For Inspecting Automotive Components
Qualitative Analysis
Qualitative Research
Quality Analysis
Quality Assessment
Quality Assurance
Quality Assurance Audit
Quality Audit
Quality Control Audit
Quality Evaluation
Quantifying
Quantitative Analysis
Quantitative Diagnostics
Quantitative Diagnostics Of Building By Using Infrared Technology
Quantitative Infrared Thermography
Quantitative Research
QURT Quantitative Infrared Thermography
R&D Third Party Audit
Radiation Audit
Radiology And Imaging
Recycling
Reduction Of [GHG] Green House Gas Emission
Reduction Of GHG Green House Gas Emission
Reference Point Of Equipment Temperature Under Normal Operating Condition
Refurbish Analysis
Regulatory Compliances
Remote Acquisition
Remote Controlling
Remote Detection
Remote Inspection
Remote Monitoring
Remote Monitoring Analysis
Remote Monitoring And Controlling Analysis
Remote Protection
Remote Scanning
Renewable Energy Audit
Renewable Resources
Renting
Renting Of Flats In Society
Repair Service Analysis
Repairing
Report
Requirement
Re-Sale Of Flats In Society
Research
Research And Development
Research And Development Thermographic Application
Resellers
Resellers R&D
Resolution Of Water Extrusion
Resource Analysis
Resource Management
Resourcing
Restructure Analysis
Restructuring
Restructuring R&D
Retro Fitting
Retrofitting Analysis
Reverse Engineering
RFI Analysis
RFI Radio Frequency Interference Audit
RFQ
Risk Analysis
Risk And Compliances
Risk Assessment
Risk Assessment Audit
Risk Audit
Risk Based Evaluation
Risk Management
Root Cause Analysis
Root Cause Analysis Audit
Root Cause Analysis R&D
Root Cause Investigation
Root Cause Investigation Audit
Root Cause Investigation R&D
Round The Clock Service
Routine Testing
Safety Audit
Safety Inspection
Safety Management
Scanning
Science And Energy Applications
Science And Energy Efficiency
Security Advisors
Security Audit
Security Surveillance
Security Third Party Audit
Selection
Self Consumption Analysis
Selling Of Flats In Society
Services
Shock Proof Analysis
Shutdown Analysis
Smoke Audit
Smoke Detection
Sourcing
Spark Audit
Specification Evaluation
Sports Management
Sports Management R&D
Standby Supply Audit
Startup Consulting
Startup Consulting R&D
Statistical Analysis
Statutory Audit
Statutory Compliances
Statutory Compliances R&D
Stockist
Strength And Weaknesses Assessment
Strength And Weaknesses Assessment Of Building
Structural Diagnostics
Study Of Current Situation And Information
Study On Energy Efficiency And Conversation [EEC]
Study On Energy Efficiency And Conversation EEC
Suppliers
Supply
Supply Chain Management
Support Analysis
Surge Suppressor Audit
Surveillance & Security Third Party Audit
Surveillance System Audit
Surveillance Third Party Audit
Survey
Survey For Evaluation Of Existing Conditions
Survey To Determine Their Seriousness And Probable Cause
System Audit
System Integrators
Technical Analysis
Technical Consultancy Analysis
Technical Support Analysis
Technology Consulting
Telecom Third Party Audit
Temperature Analysis
Temperature Data
Temperature Enabling Simulation
Tendering
Test Report
Testing
Testing Laboratory
THD Total Harmonic Distortion Analysis Audit
THD Total Harmonic Distortion Audit
The Base Line Will Be Established
The Thermography Instrument Thermal Scanner
Thermal Analysis
Thermal Analysis Input
Thermal Audit
Thermal Data Acquisition And Storing System
Thermal Data Collect
Thermal Distribution And Variation In Real Time
Thermal Energy Waste Survey
Thermal Experts
Thermal Imaging
Thermal Imaging Audit
Thermal Imaging Inspection
Thermal Imaging Third Party Audit
Thermal Infrared Security Solutions
Thermal Inspection Diagnostics
Thermal Management Problems
Thermal Map
Thermal Measurement Of Heat Patterns
Thermal NDT
Thermal Of Infrared Security Solutions
Thermal Patterns Of Heat Loss
Thermal Scanning
Thermal Scanning Of Building
Thermal Scanning Of Entire Electrical Installation
Thermal Snapshots
Thermal Snapshots Steady State Thermal Analysis
Thermal Snapshots Steady State Thermal Analysis Of Device
Thermal Surveying
Thermal Trending
Thermal Trending Compared Temperature Differential Over Time
Thermal Video
Thermo Capabilities
Thermo Mechanical Property
Thermo Property
Thermograph Analysis
Thermographic Inspection
Thermographic NDT
Thermography
Thermography Analysis
Thermography Audit
Thermography For Building Science And Energy Applications
Thermography For Remote Temperature Measurement
Thermography Measurement
Thermography R&D
Thermography Report
Thermography Reports Help To Understand Energy Risk
Thermography Services
Thermography Survey
Thermography Testing Laboratory
Thermography Third Party Audit
Thermometry And Thermal Parameters Identification
Third Party Audit
Third Party Evaluation
Third Party Inspection
To Conduct Environmental Monitoring And Evaluating By Doing Infrared Scanning
To Conduct Geo Thermal Feasibility Study
To Conduct Geothermal Feasibility Study
To Conduct Infrared Aerial Survey For Development Of Eco City Based On Its Carbon Inventory
To Evaluate The Impact Of Energy Conservation Code Compliances By Referring Thermal Patterns
Traders
Trading
Transfer Of Energy Efficient Industrial Technology
Transient Thermal Analysis
Transportation
Trouble Shooting
Type Testing
Under Voltage Analysis
Undertake Technology Assignment With Regarding Energy Performance
UPS – Uninterrupted Power Supply Audit R&D
Ups Audit
Ups Uninterrupted Power Supply Audit
Ups- Uninterrupted Power Supply Audit
Value Addition
Value Addition R&D
Vendor Registration
Vendors
Vibration Analysis
Virtual Services
Virtual Thermography Services
Visual Evaluation
VOIP Services
Vulnerability Analysis
Vulnerable Analysis
Waste Management
Waste Recycling
Water Leakage Detection
Water Leakage Third Party Audit
Water Proofing Third Party Audit
Waterproofing Without Breaking
Wealth Advisors
Wellness Support Service
Wholesale Suppliers
Wifi Network Audit